Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Türkiye’nin en çok albüm satan 10 Sanatçısı
Türkiye’nin en çok albüm satan 10 Sanatçısı
5 (100%) 1 oy verildi

Teknolojinin ve özellikle internetin hızlı bir şekilde yayılması ile sanatçılar artık albüm satamaz bir hale geldiler, Elbette düzen her zaman bu şekilde değildi, özellikle 80 ler ve 90 larda yaşayanların çok iyi bildiği kaset ve cd ler bir zamanlar oldukça revaçtaydı. Kaset ve cd olarak yapılan satışlar elbette bandrol kontrolu altında sayılıyordu. Türkiye’de en çok albüm kopyası satan 10 sanatçıyı adımda.com üyeleri için derledik.

10

Cem Karaca – 15 Milyon Kopya

cem-karaca

(d. 5 Nisan 1945; İstanbul – ö. 8 Şubat 2004; İstanbul), Türk rock müziği sanatçısı, besteci, tiyatrocu, sinema oyuncusu. Anadolu rock türünün kurucularındandır. Birçok grupla (Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Dervişan) çalışmış, kurucu ve yöneticisi olmuş, güçlü bir rock kültü yaratılmasında öncülerden olmuştur.

9

Barış Manço – 16 Milyon Kopya

baris-manco

Barış Manço (2 Ocak 1943; Üsküdar, İstanbul – 1 Şubat 1999; Kadıköy, İstanbul), Türk sanatçı, şarkıcı, besteci, söz yazarı , TV programı yapımcısı ve sunucusu, köşe yazarı Devlet Sanatçısı ve Kültür Elçisi’dir.  Türkiye’de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasındadır

8

Neşet Ertaş – 16 Milyon Kopya

neset-ertas

Neşet Ertaş, (d. 1938, Çiçekdağı, Kırşehir, Türkiye – ö. 25 Eylül 2012, İzmir, Türkiye), Türk halk ozanı ve halk müziği şarkıcısı. Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi. Yaşar Kemal, Ertaş’ı ” Bozkırın Tezenesi ” olarak adlandırmıştır.

7

Zeki Müren – 19 Milyon Kopya

zeki-muren

Zeki Müren (d. 6 Aralık 1931 – ö. 24 Eylül 1996), Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu ve şair. “Sanat Güneşi” ve “Paşa” olarak anılan Müren, Klasik Türk müziğinin en büyük isimlerinden biri olarak kabul edilir. Sanata olan katkılarından dolayı 1991 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanıyla ödüllendirilmiş, Türkiye’de verilmeye başlanan Altın Plak Ödülü’nün de ilk sahibi olan sanatçı müzik yaşantısı boyunca altı yüzü aşkın plak ve kaset doldurmuş üç yüzü aşkın şarkı bestelemiştir.

 

6

Bülent Ersoy – 21 Milyon Kopya

bulent-ersoy

Bülent Ersoy (d. Bülent Erkoç; 9 Haziran 1952, İstanbul[1]), Türk sanat müziği şarkıcısı. Sanatçı ‘Diva’ lâkabıyla bilinir

5

Ahmet Kaya – 26 Milyon Kopya

ahmet-kaya

Ahmet Kaya (28 Ekim 1957, Malatya, Türkiye – 16 Kasım 2000, Paris, Fransa), Türkiye’de 1980’ler ve 1990’larda çıkardığı albümler ve verdiği konserlerle tanınmış, anne tarafından Türk, baba tarafından Kürt kökenli Türk Halk Müziği ve Özgün Müzik sanatçısı şarkıcı ve besteci.

4

Sezen Aksu – 27 Milyon Kopya

sezen-aksu

Fatma Sezen Yıldırım, bilinen sahne adıyla Sezen Aksu (d. 13 Temmuz 1954), Türk şarkıcı, söz yazarı ve besteci. Çıkış yaptığı 1970’lerin ortalarından itibaren şarkılarıyla bir ikon hâline gelerek Türk pop müziğine yön verdi. Şarkıcılığının yanı sıra yazıp bestelediği şarkıları başkalarına vermesi sayesinde söz yazarı ve besteci kimliğiyle de sık sık ön plana çıktı. Kendisine geri vokallik yapan birçok kişiyi destekleyerek bu kişilerin albümlerinin yapımcılığını üstlendi.

3

Ferdi Tayfur – 27 Milyon Kopya

ferdi-tayfur

Ferdi Tayfur Turanbayburt veya bilinen adıyla Ferdi Tayfur (d. 15 Kasım 1945, Adana), Türk ses sanatçısı, besteci, söz yazarı ve sinema oyuncusu. Toplamda dokuz defa Altın Plak Ödülü kazanan sanatçı sinema filmlerinde de yer alan kendi yazdığı şarkılarla ünlenmiştir. Müzik dünyasında ‘‘Ferdi Baba’’ olarak tanınır. 30’dan fazla albüm ve 30’un üzerinde film yapan 1982 yılında ise kendi adına Ferdifon Plakçılık şirketini kuran sanatçı 2009 yılında da inşaat sektörüne de girmiştir

2

Orhan Gencebay – 28 Milyon Kopya

orhan-gencebay

Orhan Gencebay ya da gerçek adıyla Orhan Kencebay (d. 4 Ağustos, 1944; Samsun, Türkiye) Türk besteci, ses sanatçısı, şair, enstrümanist, aranjör, müzik yapımcısı, müzik direktörü ve aktördür. Müzik dünyasında ‘‘Orhan Baba’’ olarak tanınır. Arabesk müzik olarak adlandırılan, fakat kendisinin bu terimi “yanlıştır ve eksiktir” gerekçesiyle reddedip Serbest Türk müziği, özgür Türk müziği, serbest çalışmalar ve Gencebay müziği gibi kavramlarla adlandırdığı, 1960’larda yayılan Türk müziği tarzının yaratıcı ve öncülerindendir. Gencebay, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısıdır.

1

İbrahim Tatlıses – 33 milyon Kopya

ibrahim-tatlises

İbrahim Tatlıses (Doğum adı: İbrahim Tatlı, d. 1 Ocak 1952, Şanlıurfa), Türk şarkıcı, besteci, yapımcı, oyuncu, televizyon programcısı, iş adamı. İbrahim Tatlıses, müzik kariyerinin dışında, gıda, inşaat ve arama kurtarma sektörlerine de çeşitli yatırımlar yapmıştır. Örneğin, bunlardan, “Tatlıses Çiğköfte” hala devam etmektedir. Ayağında Kundura türküsü ile ünlenen Tatlıses, günümüze kadar otuzdan fazla albüm çıkardı, birçok filmde oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı ve 19 yıl süren İbo Show’da sunuculuk yapmıştır. Tatlıses, Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan ile Orta Doğu’da da tanınmaktadır.

 

 


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir