Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Türkiye’de en çok görülen 5 kanser türü
Türkiye’de en çok görülen 5 kanser türü
Konuyu puan verin

Kanser, dünya üzerinde oldukça yaygın olan ve bir çok türevi bulunan bir hastalıktır. Kanser ile ilgili yıllardır bir çok araştırma yapılmış, geciktirici veya tamamen ortadan kaldırıcı bazı tedavi yöntemleri uygulansada henüz kesin bir tedavi bazı türleri için bulunamamıştır. Günümüzde kansere yol açan bir çok etken bulunuyor, stress bunların başında gelirken GDO (genetiği değiştirilmiş organizmalar) ve hava kirliliği baskın etkenler durumunda.

Dünya’da kanser ile mücadele için bir çok örgüt var elbette Türkiye’dede durum aynı, yapılan araştırmalara göre bazı kanser türleri Türkiye’de oldukça fazla, sizler için bu kanser türlerini listeledik.

Akciğer Kanseri

Erkeklerde yüz binde 69.2, kadınlarda 8.2

akciger-kanseri

 

 

Akciğer kanseri, yapısal olarak normal akciğer dokusundan olan hücrelerin kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde bir kitle (tümör) oluşturması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu kontrolsüz çoğalma, hücrelerin çevredeki dokuları istila etmeleri veya akciğer dışındaki organlara yayılmaları ile (metastaz) sonuçlanabilir.

 

Prostat Kanseri

Yüz binde 37.6 (erkek)

prostat-kanseri

Prostat her erkekte bulunan, mesane tabanında, idrar çıkış kanalının etrafını saran, ceviz büyüklüğünde bir organdır. Semendeki sıvının bir kısmını prostat salgılar. Prostat hastalıkları ana ana hatları ile, iyi huylu büyümesi, iltihabı, ve kanseri olmak üzere 3 guruptur.

Meme Kanseri

Erkeklerde yüz binde 0.8, kadınlarda 40.7

meme-kanseri

Meme kanseri, memenin süt bezlerinde ve üretilen sütü meme başına taşıyan kanalları döşeyen hücreler arasında, çeşitli etkenler sonucu kontrolsüz şekilde çoğalan ve başka organlara yayılma potansiyeli taşıyan hücrelerden meydana gelen tümöral oluşumdur.

Bağırsak Kanseri

Erkeklerde yüz binde 20.8, kadınlarda 13.2

bagirsak-kanseri

Bağırsak kanseri Sağlık Bakanlığı’nın istatistiklerine göre en sık görülen ilk 5 kanser arasındadır. Kolon ve rektum, sindirim sisteminin kalın bağırsak denen kısmını oluşturur.

Mide Kanseri

Erkeklerde yüz binde 18, kadınlarda 7.7

mide-kanseri

Karında mide bölgesinde belirli-belirsiz bir rahatsızlık hissi en sık başlangıç belirtidir. Hastalığın ileri evrelerinde en sık belirtiler kilo kaybı ve karın ağrısıdır. İştahsızlık, halsizlik, yutma güçlüğü, bulantı, kusma, midede dolgunluk ve şişkinlik hissi diğer belirtilerdir.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir