Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Tarihteki En Büyük Savaşlar
Tarihteki En Büyük Savaşlar
Konuyu puan verin

Kayıtlı insanlık tarihi nerde ise tamamen Savaş Tarihi ve kimine göre Fetih Tarihi olarak bilinir. Savaş Barış döneminin kıymetini daha çok ortaya koyan vahşi bir anlayışın ürünüdür.

Materyalist ve Evrimci bir düşünce olan Diyalektik Felsefe, insanlığın her döneminde ortay çıkmış ve farklı isimler altında insanlığa büyük acılar tattırmıştır. Temelde bir yaratıcıyı inkar eden bu felsefe örneğin Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşını evrimci gelişim süreciğinin doğal bir parçası olarak gördüğünden ülke halkları ve liderleri tarafından bu savaşalar çoksu ile karşılanıp askerler cepheye coşku ile gönderilmiştir.

Geçmişte savaşalar iki ordu arasında yapılmasına rağmen büyük kayıplar verilirken bugün sivil halkta savaşın parçası olduğundan kayıplar olağan üstü artmıştır. İnsanlık tarihinin en büyük 10 savaşına 10 adımda göz atalım.

1. İkinci dünya Savaşı ( 1939-19345 )

Sub - German troops marching through occupied Warsaw during World War Two, Poland, circa 1939. (Photo by FPG/Getty Images)
Yakın insanlık tarihinin en büyük savası olan bu savaş ile birlikte sivil halk katliamları başlamıştır. İnsanlık İlk kez Japonya’ nın iki kenti olan Hiroşima ve Nagazaki ye atılan Atom Bombası ile Nükleer Savaş nedir öğrenmiştir. Sadece kayırlı askeri kayıp 75 milyon kişidir.

2. Taiping İsyanı ( 1851-1864 )

taiping-isyanıÇin toplumunda dindar halk ile dinsiz halk arasında bir savaş gibi görünse de aslında Çin İmparatorluğunun yıkım svaşıdır. Ülkede 100 milyondan fazla kişinin ölümü bir o kadar insanın ortadan kayıp olması ve İmparatorluğun yıkım sürecinin başlaması ile sonuçlanmıştır.

3. Birinci Dünya Savaşı ( 1914-1918)

1-dunya-savasiİmparatorlukları bitiren, ırkçı milliyetçiliği yeryüzüne öğreten bu savaşın çoğu Osmanlı İmparatorluğu topraklarında geçmiştir. Sadece Çanakkale de 2 milyondan fazla asker ölmüştür. Toplam 65 milyon sivil ve askerin yok edildiği bu savaşın asıl amacı imparatorlukları parçalamaktır.

4. Moğol Akınları( 1207-1470)

moğol-akınlarıMoğollar işgal ettikleri yada akın düzenledikleri yerde bırakın askerleri, kadınları, çocukları hatta hayvanları bile yok ederdi. Tam bir terörist anlayış ile talan ederlerdi. Bu akınlar süresince 60 milyon asker ve sivil öldürülmüştür.

5. Lushan İsyanı ( ( 755-763 )

lushan-isyanıÇin’de meydana gelen krallık iç savaşlarıdır. Tang Hanedanlığının eski komutanı olan An Lushan’ın kendini imparator ilanı ile başlayan savaş başka Haneden mensuplarınca tarafından desteklenince uzamış ve 36 milyon sivil ve asker ölmüştür.

6. Qing Hanedanlığı ve Ming Hanedanlığı Savaşı ( 1616-1662)

Çin-savaş
Dışarıdan iki hanedanlık savaşı gibi görünse de özünde İngiliz ve Fransız devletlerinin Çin Pazarına egemen olmak için destekledikleri savaştır ve 25 milyon sivil ve asker ölmüştür.

7. Timur Fetihleri ( 1369-1405)

MoğollarKendini eski Moğol İmparatorluğunun mirasçısı olarak gören ve Safevi devletini kurup İran’dan Çin’e uzanan koca topraklar üzerinde hüküm süren Timur bu fetihleri sırasında 20 milyon asker ölmüştür.

8. Dungan İsyanı ( 1862-1877)

Dungan-isyanıÇin uzun süre iç savaşlar yaşamış ve Hanlık olarak bölünüp yönetilmiştir. İmparatora karşı ayaklanana ve mücadeleyi kaybeden halk Rusya, Kazakistan, Kırgızistan topraklarına göç etmiştir. 12 milyondan fazla sivil ve asker ölmüştür

8. Rusya İç Savaşı ( 1917-1921)

Rusya-savasıBirinci dünya savaşı yıllarında kıtlık ve açlık ile boğuşan Rus Halkı Komünist Bolşevikler öncülüğünde Çara karşı ayaklanmıştır. Böylece Komünist devrim gerçekleşmiş Çar ve ailesi tamamen yok edilmiştir. 9 milyondan fazla sivil ve askerin öldüğü bir iç savaş yaşanmıştır.

9. Napolyon Savaşları ( 1803-185)

napolyon-bonaparteFransa’da generallikten İmparator olan Napolyon Bonaparte’nin bütün Avrupa’ya meydan okuduğu savaşlardır. 7 milyon askerin ölümü ve Napolyon’un idamı ile sonuçlanıp Fransa’da ihtilal olaması ile sonuçlanmıştır.Güncel konularda bilgi ve tecrübelerimi sizler ile adım adım paylaşıyorum.

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir