Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Geçmişe Yolculuk : Kesinlikle İzlenmesi Gereken Siyah Beyaz Filmler
Geçmişe Yolculuk : Kesinlikle İzlenmesi Gereken Siyah Beyaz Filmler
Konuyu puan verin

Yıllardır süre gelen bir sinema kültürü içindeyiz. Eski Türk filmlerimizden yeni aksiyon filmlerimize, korku filmlerimize, aşk filmlerimize ya da komedi filmlerimize kadar uzan derin bir skalanın içindeyiz. Her ne kadar şimdiye dek çeşit çeşit, birbirinden güzel ve kalıcı eseri izlemiş olsak ta eski filmlerin tadı bir başka. Eski filmlerden kastımız elbette siyah beyaz filmler. Bazıları o kadar derin izler bırakıp o kadar iyi girdiler ki hayatlarımıza, aradan yıllar geçmesine rağmen hala akıllarımızın bir köşesinde asılı duruyorlar. İşte eğer izlemediyseniz, sizlerin de mutlaka izlemesi gereken birbirinden güzel nostalji kuşağı. Siyah beyaz filmler…

Rebecca

1940 yapımı olan Rebecca, IMDB puanı da 8,2 olan yani başarılı film kategorisine alabileceğimiz bir yapıt.  Oscar ödülüne de layık görülen film Rebecca, aslına bakarsanız bir tür psikolojik gerilim filmi.

Gone with the Wind

ABD ulusal film arşivinde olan film, ülkemizde de çokça gösterime girmiştir. Zamanında Oscar töreninde 14 dalda aday gösterilen film, kendisine yakışanı yapıp 10 dalda ödülünü almıştır. Romantik ve savaş içerikleri ile kategorilerde yerini alan film, mutlaka izlenmesi gereken listede de baş sıralarda.

Smith Goes to Washington

Yine başarılı bir sinema filmi daha. Özgün konusu ile uzunca bir süre hafızalarda kalan film, 11 dalda aday gösterilmiştir. Dram ve komedi türünü harmanlayan film, 8,2 puanı ile değerli bir yapıt. Şu an ABD ulusal film arşivinde tutulmaktadır.

Casablanca

Birçoğumuzun duymakta aşina olduğu film casablanca, bir tür romantik film. Yönetmen koltuğunda yine zamanında adından oldukça bahsettiren  Michael Curtiz oturuyor. Üstelik 1942 yapımı film, 2002 yılında tüm zamanların en iyi aşk filmi de seçilmiştir.

City Lights

Siyah beyaz film denildiğinde akla elbette ilk olarak gelen isim charles chaplin. Sessiz filmleri ile hafızalara adını kazıyan Charles Chaplin filmi City Lights mutlaka izlemeniz gereken bir komedi filmi. Hem oyuncu hem de filmin yönetmenliğini yapan Charles Chaplin, aynı zamanda filmin müziklerini de bestelemiş.Güncel konularda bilgi ve tecrübelerimi sizler ile adım adım paylaşıyorum.

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir