Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Nesli Tükenen Hayvanlar
Nesli Tükenen Hayvanlar
Konuyu puan verin

Doğada birçok hayvanın çeşitli sebeplerden dolayı, tarih boyunca nesli tükenmiştir ve hala tükenmeye devam etmektedir. Tarihte, dinozorlar gibi bazı hayvanların neslinin tükenmesinde insanların rolü yokken; çoğu hayvanların nesli aşırı avlanma, doğaya verilen tahribat gibi sebeplerden ötürü insanlar yüzünden tükenmiştir ve tükenmeye devam etmektedir. Tarihte dünyada ve ülkemizde nesli tükenen hayvanlar 6 adımda sizlerin bilgisine sunuyoruz.

1. Dinozorlar

DinazorBu hayvanların nesli günümüzden tam 65 yıl önce, doğal sebeplerden ötürü tükenmiştir. 850 çeşit dinozor türü olduğu bilim adamları tarafından ispat edilmiş ve dinozorların iskelet kalıntıları onların etçil ya da otçul olarak ikiye ayrıldıklarını göstermiştir. Nasıl yok oldukları üzerinde birçok farklı görüş bulunmakla birlikte, evrimciler tarafından dinozorların küçük olanları günümüzdeki birçok kuş türünün atası olarak kabul edilmektedir. Kimi bilim adamına göre dinozorlar, yanardağ patlamaları sonucu yok olmuşken kimisine göre yaşanan iklim değişiklikleri dinozorların neslinin tükenmesine sebep olmuştur.

2. Mamutlar

mamut
Filgillerden olan mamutların en son üyeleri M.Ö 1700 yıllarında yaşamıştır. Mamutların iskeletleri, Rusya’nın Asya kıtasında kalan toprakları altında yapılan kazılar sonucunda bulunmuş olup, bu hayvanların Asya ve Afrika gibi birçok yere yayıldıkları yapılan kazılar sonucunda kanıtlanmıştır.

3.Hazar Kaplanı

Hazar kaplanHazar Kaplanı, kedigillerden olup en son 1970’li yıllarda görülmüş ve o yıllarda nesli tükenmiştir. Türkiye’nin doğusu, Hazar denizi, Kafkasya, Türkmenistan civarında yaşayan bu kaplanların nesli, aşırı avlanma başta olmak üzere birçok sebepten dolayı tükenmiştir.

4. Moa

moaMaolar, deve kuşuna benzeyen görüntüleri ile Yeni Zelanda’da yer alan ovalarda ve ormanlarda yaşamışlardır. Bu hayvanların nesli, 19. Yüzyılın son aşamalarına doğru tamamen tükenmiştir. Boyları, 3 metreye kadar varabilen moalar, yaklaşık olarak 20 25 farklı türe sahipti.

5. Tasmanya Kurdu

tazmanya kurduTasmanya kaplanı olarak da bilinen bu hayvanların nesli 20.yy da tükenmiştir. Yaşam alanları Avusturya idi. Tasmanya canavarı, Tasmanya kurdunun en yakın akrabalarından biri olarak bilinmektedir. Avrupa iskanından sonra bu hayvanların nesli tükenmiştir.

6. Ayı Köpeği

ayı köpeğiNesli tükenen hayvanlar arasında bir taneside Ayı Köpeği. 50 milyon yıl önce nesli tükenen bu hayvanların, dış görünüşleri hem ayıyı hem de köpeği andırmaktadır. Memeli bir etçil olan bu hayvanların nesli, Miyosen devrinde sona ermiştir.Güncel konularda bilgi ve tecrübelerimi sizler ile adım adım paylaşıyorum.

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir