Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Mars hakkında Bilmeniz gerekenler
Mars hakkında Bilmeniz gerekenler
Konuyu puan verin

Andy Weir tarafından 2011’de yazılan ve filmi çekildikten sonra oldukça iyi gişe getiren marslı filminin ardından mars ile ilgili çok fazla merak edilen unsur ortaya çıktı. Güneş’ten uzaklığına göre 4. sırada yer alan ve Merkür’den sonra Güneş sisteminin en küçük 2. gezegeni olan Mars hakkında kısaca bilmeniz gerekenleri sizler için adımladık.

Mars’ın 1 Günü

mars-gunes-sistemi-1

 

Dünyaya oran ile güneşten biraz daha uzak olan Mars’da günler 24 saat 40 dakika sürmektedir. Olası bir koloni göçünde dünya ile mars arasında saat olarak çok büyük bir zaman dilimi olmadığı için belkide uyum sorunu çok fazla olmayacaktır.

Mars’ın iklimi

mars-gezegeni-2

 

Dünyanın güneş etrafındaki eğikliği 23,5 derecedir, marsta ise bu rakam 25.2 derece olarak ölçülmüştür. Bu sebep ile dünya ve mars arasında ki mevsimsel değişiklikler neredeyse aynıdır.

Mars’ın 1 Yılı

mars-3

 

Mars ile Dünya arasında ki en büyük farklardan bir tanesi ise dünyada 1 yıl 365 gün 6 saat iken marsta bu süre 686 gündür. bunun sebebi ise mars’ın güneşe biraz daha uzak olması ve dünya’ya oran ile daha ufak olmasıdır.

 

Mars’ın Sıcaklığı

mars-4

 

Mars kızıl bir gezegen olmasına rağmen zannedildiği kadar sıcak değildir. Marsta sıcaklık -87 santigrad’a kadar düşebilmektedir, hatta mars yüzeyinde sıcaklık nadiren 0 derecenin üzerine çıkmaktadır.

Mars’ın Uyduları

mars-uyduları-5

 

Mars gezegenine ait 2 uydu bulunmaktadır. Phobos ve Deimos adı verilen bu iki uydu Mars’a oldukça yakın bir konumdadır. Atmosfer şartları göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık 50 milyon yıl sonra Phobos uydusunun mars’a çarpacağı açıklanmıştır.

Mars ve Yaşam

mars-koloni-6

 

2030 veya 2035 yılları içerisinde Mars’a ilk insanların gönderileceği açıklanmıştır, burada çeşitli araştırmalar ve sera uygulamaları denenecektir. Hali hazırda geçtiğimiz aylarda mars’a gidebilmek için bir başvuru sitesi açılmış ve oldukça rağbet görmüştü.

 

 


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir