Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Lefkoşa’ya Farklı Açıdan Kısa Bir Tür
Lefkoşa’ya Farklı Açıdan Kısa Bir Tür
Konuyu puan verin

Tatil için gidebildiğimiz her yıl mekân araştırmasına giriyoruz. Bu yıl nerelere gitsek, neler görsek, tatilimizi ne üzerine yapsak diye düşünürken hiç Lefkoşa’ ya düştü mü düşünceleriniz? Tatilini belirli yerlerde yapmış olan ve artık farklı yerler görmeyi arzulayan tatilcilerimiz için, küçük bir Lefkoşa derlemesi yaptık. Sizde Lefkoşa’ya gideceğim fakat orada neler yapabilirim? Nasıl bir kültürle karşılaşırım, Lefkoşa’ nın meşhur yerleri nereleridir, alışveriş yapılabilecek yerler nerededir ve ulaşımı nasıldır diye merak ediyorsanız,  Lefkoşa’ nın eğlenebileceğiniz yerleri ve festivalleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Lefkoşa nerededir?

Lefkoşa yavru vatanımız Kıbrıs’ ta, bir şehirdir. Aynı zamanda yavru vatanın başkenti olan Lefkoşa, olanakları ile hem kültüreli hem eğlenceli hem de tarih kokan bir yer. Yalnızca deniz, kum, güneş görmek isteyenlerin değil, tarihi açıdan, doğal güzellik açısından, kültürel açıdan da tatil yapmak isteyenlerin sıklıkla başvurdukları sıcak bir şehir.

Lefkoşa’ da nereleri ziyaret edebilirim?

Lefkoşa’ da ziyaret edebileceğiniz yerler bir tatilci için oldukça uygun yerlerdir. Nasıl mı? Ziyaret edeceğiniz yerler genellikle şehir merkezinde bulunmaktadır. Yani ulaşım açısından problem yaşamazsınız. Yakın yakın mekânlarda güzel zamanlar geçirebilmeniz oldukça mümkün. Siz de tatilinizi yorgunlukla değil de eğelenerek, kültürel, tarihi hikâyeler biriktirerek geçirmek isteyenlerden iseniz, Lefkoşa tam da size uygun bir yerleşim yeri. Gelelim derlediğimiz birkaç meşhur mekânına…

Tarihi Güzellikler

Eğer tarihe meraklı biriyseniz sizde Lefkoşa’ nın tarihi zenginliklerinden faydalanabilirsiniz.  Üstte de belirttiğimiz gibi Lefkoşa’ nın meşhur olan görülmesi gereken yerleri genellikle merkezde bulunduğundan, ulaşım konusunda pek fazla sıkıntı çekmeyeceksinizdir. Örneğin tatilinizin ilk günü için Büyük Han’ a başvurabilirsiniz. Büyük Han’ da başlayacak olan geziniz sırasında, Osmanlı zamanında yaptırılan Han’ ın güzelliklerini görebilir ve burada bir şeyler yiyip içme fırsatı bulabilirsiniz. Öyle ki, Büyük Han’ ın alt kısmında Bursa Kozahan’ da da olduğu gibi lokantalar, çay bahçeleri, kafeler var. Arzu ederseniz Büyük Han’ ın üst katında bulunan el emeği merkezlerini gezip belki alışveriş yaptıktan sonra, alt kata inerek bura da biraz soluklanabilirsiniz. Karnınızı doyurmanız ya da serinlemeniz için oldukça güzel bir ortamla iç içe olma fırsatını yakalayabilirsiniz. Büyük Han’ da karnı acıkan ziyaretçiler için börekler oldukça rağbet görmektedir. Sizde bu lezzetin doruklarına çıkabilirsiniz.Belirttiğimiz gibi ulaşım açısından bir probleminiz olmadan Büyük Han’ dan direk çıkıp yanında bulunan bir başka tarihi mekana girelim. Burası mimari açıdan ilgisi olan ziyaretçilerin sıklıkla görmeyi tercih ettikleri bir yer olan Selimiye Cami. ST. Sophia Katedrali olarak bilinen bu mimari yapı, Osmanlı zamanında cami olarak kullanılmış ve gerçekten de mimarisi açısından isminden söz ettiren bir yer.

Selimiye cami’ si olarak ta bilinen mekânı ziyaret ettikten sonra yine oldukça yakında hatta Selimiye Cami’ sinin karşısında bulunan bir başka mekâna göz atalım.

Dinsel farklılıkları merak eden bir kimse iseniz, sizde cami den sonra bir de kiliseyi merak etmiş olabilirsiniz. Aslında ne kadar hoş görülü ve birçok farklı insanı bir arada tutan bir yer de olduğunuzu burada fark edebiliyorsunuz.  Selimiye Cami’ sinin karşısında bulunan St. Nicholas Kilisesi, şehirde bir kesiminde yeni adıyla seslendiği Bedesten den bahsediyoruz.  Restore edilen kilise,  bir zamanların Bizanslıları için yapılış bir kiliseydi. Daha sonrasında yine birçok medeniyete ev sahipliği yapan Bedesten, restorasyonu AB tarafından yapılmış bir mekân. Siz de Bedesten’ e gittiğiniz de restorasyona bakarak buranın diğerlerinden farklı olduğunu kavrayabileceksiniz.

Yine aynı muhitte bulunan ve bulunduğunuz yere kısa bir yürüme mesafesinde bulunan etnografya müzesine değinmeden olmaz. Derviş Paşa Konağı Ve Etnografya Müzesi olarak bilinen bu mekân yine görmeniz gereken tarih kokan bir yer. Hafta içi, özellikle de yaz döneminde ziyaretçilere daha geç saatlere kadar kapılarını açan müze, görülmeye değer bir Lefkoşa tarihi.

Etnografya müzesinden çıktığınız da ise yine yürüyüş mesafesi ile bir başka tarihi yere yolculuk etmeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise, Atatürk Meydanına doğru yol almaya hazır olun. Çünkü Atatürk Meydanında Venedikliler tarafından yapılan bir sütunu görmekte Venedik’e gelenlerin görmeden gitmemesi gereken bir anıt. Venedik sütunu, bir zamanlar yer değiştirmiş olsa da uzun zamandan beridir Atatürk Meydanında yerini koruyor.

Evet. Atatürk Meydanında bulunan Venedik sütununu’ da gördüysek sıra savaşlar sırasında gözlemlerin yapıldığı bir diğer tarihi noktaya geldi. Bahsettiğimiz yer elbette Girne Kapısı. Venedik Sütunu ile karşı karşıya kalan Girne Kapısı, 1567 yılında Venedikliler tarafından inşa edilen tarihi yapı Girne Kapısı, Rum isyanlarına karşı gözlem yapıp tedbir alabilmek için yapılandırılmış.

Alışveriş İçin Nerelere Göz atabilirim?

Lefkoşa’ ya kadar gelmişken buradan bir şeyler alıp götürmeden olur mu? Elbette olmaz. Hem kendiniz hem de eşiniz dostunuz için alışveriş yapabileceğiniz, küçük küçük hediyelikler alabileceğiniz güzel yerlerden bahsedelim birazda.

The Mall Of Cyprus

Alışveriş merkezi tarzında bir yer arıyorsanız, The Mall Of Cyprus, dilediğiniz gibi alış veriş yapabileceğiniz bir mekân olabilir. Markaların bulunduğu avm alışkın olduğumuz bir yapıda.

Nicosia Open Market

Yaşadığımız yerlerden de gidip gördüğümüz ya da en azından duyduğumuz bitpazarı şeklinde olan bir pazardan bahsediyoruz. Siz de karşınıza çıkabilecek ilginç ürünleri seviyorsanız burayı ziyaret edebilirsiniz.

Pastemal

Yaşadığınız şehre döndüğünüzde gördüklerinizi anlatırken sevdiklerinizi küçük hediyeler ile mutlu etmek ister misiniz? Cevabınız evet ise, Pastemal’ den hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Hediyelik ve özel eşya dükkânı olarak geçen Pastemal, sevdiklerinizi sevindirebileceğiniz hoş hediyelikleri barındıran sevimli bir yer.

Technis Dromena

Sanata karşı ilgili bir iseniz, sizde bu sanat eserlerini görmeyi hak ediyorsunuz demektir. Technis Dromena birçok tablonun ve diğer sanat eserlerinin el emeklerinin bulunduğu bir mekân.

Staart Shop

Yine sanatsever ve sanatçı düşkünlerinin gezip görebilecekleri bir merkezdir Staart Shop. Yerel sanatçıların ilham verici eserlerini görebilmeniz açısından oldukça ilgi gören bir yer.

1001 Airport Mall

Büyük bir dükkânda küçük küçük hediyelik eşyalar görebileceğiniz sevimli bir yer 1001 Airport Mall. Uygun fiyatlı hediyelik eşyalar ile sizde şehrinize döndüğünüzde sevdiklerinizi bunlarla mutlu edebilirsiniz. Aynı zamanda burada karnınızı doyurmanız da mümkün. Çok fazla olmasa da bünyesinde bulundurduğu aperatif dükkanları ve fastfoodcularla sizde bir şeyler yiyebilir ve gezinize devam edebilirsiniz. Dilerseniz burada oturup bir şeyler içerek zaman geçirmeniz de mümkün.

Lefkoşa’da görmem gereken eğlence ve festivaller nelerdir?

Evet, gün içerisinde tarihi yerleri gezdiniz farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Lefkoşa için fikirler edindiniz, kültürel ve tarihi açıdan belli bir birikim kazandınız. Daha sonrasında alışveriş merkezlerine ya da hediyelik eşya dükkânlarına gidip sevdiklerinizi ve sizleri sevenleri mutlu edecek hediyelik eşyalar da satın aldınız. Belki kendiniz için de sanat galerilerinden uygun eserler buldunuz ve aldınız. Sırada eğlence var değil mi? Madem tatile geldiniz o halde eğlenmek çeşitli kültürel festivaller görmek hakkınız. Kuzey Kıbrıs, festivalleri ve eğlenceleri açısından oldukça donanımlı bir yer. Birçok kimsenin özellikle bu durumlar için tercih ettiği kuzey Kıbrıs, Lefkoşa ve diğer illerde de düzenlenen festivalleri ile nam salmış. Gelin şimdi de Kuzey Kıbrıs’ ın ve Lefkoşa’ nın festivallerine bir göz atalım…

Uluslararası Bellapais müzik festivali

Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen bu müzik festivali, mayıs haziran aylarında gerçekleştirilen bir kuzey Kıbrıs geleneği. Sizde iyi bir müzik severseniz, müzik festivalinde eğlenebilirsiniz.

Uluslararası Mağusa Kültür Ve Sanat Festivali

Kuzey Kıbrıs’ın çok önem verdiği ve ihtişamlı bir festivali olan Mağusa kültür sanat festivali genellikle haziran temmuz gibi tam da tatil dönemine gelen bir festival.

Kıbrıs Tiyatro Festivali

Siz de tiyatronun ruhuna inanan, kültürel aktiviteleriniz arasında tiyatroya da yer veren kimseler iseniz, Kıbrıs Tiyatro Festivalleri tam size göre, kaçırmamalısınız. Lefkoşa Türk belediyesi tarafından düzenlenen ve yine kuzey Kıbrıs’ın oldukça önem verdiği festivallerden biri olan Kıbrıs Tiyatro Festivali, birçok ziyaretçinin ilgilendiği, kültür kokan bir festival.

Avrupa’ nın incisi Güzellik yarışması

Kuzey Kıbrıs’ ın yine oldukça önem verdiği bir diğer festival de Avrupa’ nın İncisi Güzellik Yarışması. Lefkoşa’ da Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından düzenlenen Avrupa’ nın incisi Güzellik Yarışması eylül aylarında ziyaretçilere farklı bir gün yaşatıyor.

Güzelyurt Portakal Festivali

Yıllardır geleneksel olarak devam eden Güzelyurt Portakal festivali, kuzey Kıbrıs’ ın köklü festivalleri arasında yerini alıyor. Genellikle haziran ya da temmuz aylarında düzenlenen Güzelyurt Portakal festivaline, eğer ki o aylarda özellikle kıbrıstaysanız ya da gidebilecek durumdaysanız ziyaret etmeniz güzel olacaktır.

İskele Festivali

Kıbrıs’ ta düzenlenen festivallere ön ayaklık yapan iskele festivali, Kıbrıs’ a festival kültürünü enjekte eden güzel bir festival. İskele festivali, haziran ve temmuz aylarında ziyaretçiler ile buluşuyor.

Hellim Festivali

Bilenleriniz zaten bilirler, bilmeyenler için ise biz kısaca belirtelim. Kıbrıs’ın hellimi meşhurdur.  E Kıbrıs’ ta yerel ürünü hellim olunca bunun unutulmaması adına böyle bir festivale imza atmış. Ağustos ve eylül ayları arasında düzenlenen hellim festivali, yine kuzey Kıbrıs’ ın oldukça önem verdiği festivaller arasında.  Geçitkale belediyesi tarafından düzenlenen Hellim Festivali, tüm ziyaretçilerini ve özellikle de hellim severleri bekliyor.

Büyük Konuk Eko Günler – Eco Day

Büyük konuk eko festivalinin ise konusu biraz daha farklı. Kıbrıs’ ın unutulmaya yüz tutmuş geleneklerine yeniden hayat veren tarihi mirasa ve kültürel yapıya önem veren bir festivalden bahsediyoruz. Unutulmaya yüz tutmuş olan ama hala akla geldikçe ağızlarda bıraktığı hoş tadı anımsatan tatlıların da yeniden gösterime çıktığı Büyük Konuk Eko Günleri, eskileri anımsamak isteyen ya da Kıbrıs’ ın eski kültürünü ve eski tatlılarını merak eden ziyaretçilere olanak sağlayan bir festival. Büyük konuk eko günler, ekim ayı içerisinde severlerini bekliyor.

Görüldüğü gibi Kuzey Kıbrıs’ ın incilerinden biri olan şehir Lefkoşa ve diğer yakın şehirleri tam da tatil yapmaya gezip görmeye, eğlenmeye olanak sağlayan bir yer. Siz de bu kez tatiliniz için biraz uzaklaşmayı istiyorsanız Lefkoşa’ da istekleriniz üzerine farklı farklı tatiller yapabilirsiniz. İster gün boyu tarihi ziyaret eder, ister alışverişin tozunu atar isterseniz de çeşitli fikirler edinebileceğiniz sanat galerilerini ve merkezlerini gezebilirsiniz. Tatili eğlenerek geçirmek isteyenler için ise yukarıda da belirttiğimiz üzere çeşit çeşit festivaller mevcut. Anlayacağınız Lefkoşa, yılın yorgunluğunu atıp kafasını dinlemek isteyene de, kalabalıkta bambaşka yerlere sürüklenmeyi arzulayanlara da ev sahipliği yapan bir yer. Biz kısaca Lefkoşa’ yı anlattık. Bundan sonra gezip görmesi, eğlenmesi sizden.

 Güncel konularda bilgi ve tecrübelerimi sizler ile adım adım paylaşıyorum.

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir