Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Köpeğin Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?
Köpeğin Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?
Konuyu puan verin

Köpeğinize tuvalet eğitimi vermeniz hem köpek açısından hem de sizin açınızdan son derece önemli konulardan birisidir.

Köpek tuvalet eğitimi belirli aşamalardan oluşur ve bu süreçleri doğru bir şekilde yönetirseniz köpeğinize tuvalet eğitimini sorunsuz bir şekilde öğretebilirsiniz.

Güvenli Bölge Oluşturulur

Köpekler evde bakılmak üzere sahiplenildikten sonra daha eve getirilmeden, evde onun için güvenli bölge alanı oluşturulmalıdır. Güvenli bölge adı verilen bu bölge bir oda, etrafı çevrilmiş güvenli bir yer olabilir. Bu bölgede köpeğin oyuncakları, yemek ve su kapları, yatağı gibi eşyaları bulunur. Bu sayede köpek, sahibinin gözetimi altında değilken de güvenli bir ortamda bulunmuş olur.

Güvenli Bölgeye Tuvalet Pedleri Yerleştirilir

Tuvalet eğitiminde yapılan en büyük hata köpeği sadece tuvalet pedine alıştırmaktır. Tuvalet pedlerinin güvenli bölgeye yerleştirilme sebebi sadece tuvaletini tutamadığı takdirde olabilecek kazaları önlemek içindir. Köpeğin bütün tuvalet eğitimi dışarıda verilmelidir. Yalnızca pedlere tuvaletini yapmasını öğretmek, köpeğin dışarıda tuvaletini yapmasını engeller. Bu sebeple yanlıştır.

Eğitim Boyunca Tuvalet Pedi Sayısı Azaltılır

Köpekler içgüdüsel olarak yemek yedikleri ve uyudukları yere yakın bir yerde tuvaletlerini yapmayı tercih etmezler. Bu nedenle eğitim süresince yemek ve uyuma alanına en yakın olan tuvalet pedinden başlanarak gün geçtikçe tuvalet pedi sayısı azaltılmalıdır. Bu sayede en son tuvalet pedi kalana kadar tuvalet alışkanlığı neredeyse kazanılmış olur.

Dışarıda Tuvalet Yapması Gereken Yer Öğretilir

 

Eve ilk kez gelen köpek, o yeri bilmemenin heyecanı ve tedirginliği ile tuvalet alışkanlığı konusunda zorlanabilir. Pedlerle bir alışkanlık edindikten sonra ilk kez dışarıda tuvaletini yapacağı zaman ise, güvenli alanında bulunan pedlerden biri alınır ve dışarıda tuvaletini yapacağı yere konur. Böylece dışarıda tuvaletini yapmak da evdeki kadar güvenlikli hissettirecektir.

Anahtar Bir Kelime Öğretilir

Köpeğin tuvaletini yapacağı zaman sahibinin ‘hadi tuvalete’ gibi bir komut vermesi ve köpeğin bunu gerçekleştirdikten sonra sahibinden sevme, mama ya da oyun gibi bir ödül alması onu dışarıda tuvalet yapmaya teşvik edecektir.

Tuvalet Saatleri Düzenlenir

Köpeğin tuvalet saatini düzenlemek, tuvalet eğitiminin temelini oluşturur. Bu sayede köpeğin vücudu bir süre sonra bu saate adapte olacaktır. Tuvalet saati belirlenirken dikkat edilecek noktalar ise; bir zaman çizelgesi oluşturulması, köpeğin aktivitelerinin düzenlenmesi ve vücut dilinin gözlenmesidir.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir