Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Kapadokya Rehberi; Gezilecek Yerler, Tarih ve Ihlara Vadisi
Kapadokya Rehberi; Gezilecek Yerler, Tarih ve Ihlara Vadisi
Konuyu puan verin

Gezerken kendinizi adeta bir masalın içindeymiş gibi hissedeceğiniz Kapadokya; büyüleyici yer altı şehirleri, ilginç doğal oluşumları ve farklı atmosferi ile mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

Kapadokya’da bulunan ve Peribacaları doğanın milyonlarca yılda meydana getirdiği doğal oluşumlardır. 60 milyon yıl önce çevredeki yanardağların püskürttüğü lav ve küller sonucu oluşan yumuşak tabakalar yağmur ve rüzgar vasıtası ile yıllarca aşınarak bugünkü ilginç görünümüne ulaşmıştır.

Kapadokya’nın Tarihi

İpekyolu’nun önemli kavşaklarından biri olan Kapadokya, ticaret merkezi olmanın yanı sıra pek çok medeniyete de ev sahipliği yapmış. Doğal bir sığınak görünümünde olan Peribacalarını tarih boyunca pek çok topluluk barınak olarak kullanmış. Hitit İmparatorluğu, Asur ve Frigler’in egemenliği altına giren Kapadokya daha sonra Roma’nın bir eyaleti olmuştur. M.S. 3. yüzyılda Kapadokya bölgesine Roma baskısından kaçan Hristiyanlar gelmiştir ve burada Hristiyan öğretisini yaymaya devam etmişlerdir. Kapadokya’da yaşayan insanlar saldırılardan korunmak için 30.000 kişinin yaşayabileceği büyüklükte yeraltı şehirleri inşa etmişlerdir.

Kapadokya İsmini Nereden Almıştır – Kapadokya Kelimesinin Anlamı

Bölgeye Kapadokya ismini M.S. 6. yüzyılda Pers ordularının başındaki Büyük Cyrus isimli komutan vermiştir. Kapadokya kelimesi Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelir.  Bu bölge Kırşehir, Aksaray, Niğde ve Kayseri illerine yayılmış bir alandır.

Kapadokya Gezilecek Yerler

Peribacalarını görebileceğiniz en güzel yer Ürgüp ve Göreme. Ürgüp’e gittiğinizde Kapadokya Mağaraları, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Zelve Açık Hava Müzesi ve Paşabağ gibi yerleri gezebilirsiniz. Göreme’de ise; Göreme Milli Parkı, El Nazır Kilisesi, Güllüdere Vadisi, Zemi Vadisi, Göreme Açıkhava Müzesi ve Güvercinlik Vadisi’ni gezebilirsiniz.

Kapadokya bölgesine gittiğinizde görmeniz gereken en önemli yerlerden biri de yeraltı şehirleri. Bunlardan en büyüğü Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde bulunan Derinkuyu Yeraltı Şehri. Bu yeraltı şehrinin 8 katını gezmek mümkün. Yeraltı şehirleri binlerce kişinin yaşamasına uygun olarak yapılmıştır. Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin ziyarete açık kısımlarında yemekhane, şaraphane, mezar odası, okul, uyuma odası, kiler ve ahır gibi bölmeler görebilirsiniz.

Ihlara Vadisi

Lav, kül, akarsu, rüzgar ve yağmur Kapadokya bölgesinde sadece Peribacaları’nı oluşturmamış. Bölgede görülmeye değer pek çok vadi var. Bunlardan en önemlisi Ihlara Vadisi. Ihlara Vadisi boyunca içinde değişik freskler bulunan kiliseleri gezebilirsiniz.

Hem yeraltı ve yerüstündeki tarihi eserleri ile hem de doğanın insanlığa hediyesi olan doğal oluşumları ile Kapadokya sizi kendine hayran bırakacak. Kapadokya’ya gittiğinizde balon turlarına katılarak bu masalsı atmosferi bir de gökyüzünden izlemeyi unutmayın.

 


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir