Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

İsveç’in sanatsal 6 metro istasyonu
İsveç’in sanatsal 6 metro istasyonu
Konuyu puan verin

Ülkemizde metro ağları gün geçtikçe arta dursun, amerika ve avrupa’nın bir çok şehrinde metro istasyonları dev boyutlara ulaşmış durumda. Bildiğiniz üzere istanbul metrolarının bazı kesimleri kültürel ve sanatsal aktivite anlamında müzik köşeleri olarak ayrılmış ufak alanlara sahip, isveç’de ise durum biraz farklı, sanat anlamında olayı metro istasyonunun tamamına taşıyan isveçliler muhteşem bir sanatsal yapıya imza atmışlar.

Sizler için derlediğimiz isveç metrosuna ait birbirinden sanatsal 6 farklı metro istasyonunu derledik.

T-Centralen İstasyonu

T-Centralen

3 metro hattının birleştiği istasyon İsveç’in en kalabalık istasyonu durumunda. İstasyon baştan başa kabaca oyulmuş duvarlar ile tarih öncesi çağlara ait mağaralara benzetilmiştir. 1950’den itibaren çeşitli sanatsal eserlerle donatılan istasyonun mavi beyaz süslemeleri 1970’lerde yapılmış.

Solna Centrum İstasyonu

Solna-Centrum

Kırmızı ağırlıklı renklerin kullanıldığı bu metro istasyonunda bir çok desen kullanılmış. Bu metro istasyonunda özellikle tavan boyamaları ağırlık kazanmış durumdadır.

 

Kungsträdgården Metro İstasyonu

Kungsträdgården

Biraz taş devri biraz viking tarzı ile ortaya konulmuş soft renklerin kullanıldığı ve oldukça fazla fotoğrafçıyı kendisine çeken metro istasyonu son derece sanatsal değil mi ?

 

Stadion İstasyonu

Stadion

İsveç metrosunun en renkli metro istasyonlarından bir tanesi Stadion İstasyonu dur. İçerisine bir çok anlam yüklenen ve her yaşa her kesime hitap ettiği söylenen istasyon renkgarenk.

Tekniska Högskolan

Tekniska-Högskolan

30 Eylül 1973 yılında sade bir şekilde açılan Tekniska Högskolan istasyonu zaman ile isveç’in en modern sanat merkezlerinden bir tanesine dönüştü, tamamen modern çizgilerin kullanıldığı bu istasyon isveç’in en çok ziyaret edilen metro istasyonlarından bir tanesidir.

Duvbo İstasyonu

Duvbo

Stockholm’un bir diğer sanatsal metro istasyonu Duvbo İstasyonu dur. diğerlerinin yanında biraz sönük kalıyor ancak dünyada fazla bir örneği olmadığını düşünürsek oldukça iyi.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir