Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

İstanbul’da Gezilecek Yerler – İstanbul Rehberi
İstanbul’da Gezilecek Yerler – İstanbul Rehberi
Konuyu puan verin

Tarih boyunca herkes hep İstanbul’u istemiş, kimler gelmiş kimler geçmiş ve her gelen bir şey bırakmış. İstanbul tarih anlamında olsun, kültür anlamında olsun o kadar dolu bir şehir ki gezmek için haftalar yetmez. Yine de İstanbul’a ilk kez geleceklerin görmesi gereken belli başlı yerler var.

İstanbul’da Gezilecek ve Görülecek Yerler

İstanbul’a ilk kez geliyorsanız ve Anadolu yakasındaysanız öncelikle bir vapura binip Avrupa Yakası’na geçin. Gezmeniz gereken öncelikli yerlerin çoğu Avrupa Yakası’nda. Fakat tavsiyemiz Avrupa Yakası’nda bile olsanız bir kez olsun vapura binip boğaz havasını derin derin solumanız.

Müze ve Saraylar

Topkapı Camii

Gezip görmeniz gereken yerlerin çoğu İstanbul’un tarihi yarımadasında. İlk durağınız Topkapı Sarayı olabilir. Osmanlı’nın yükselme döneminde kullanılan bu saray farklı bir mimariye sahip sade bir saraydır. İçinde görülmesi gereken pek çok eser var. Topkapı Sarayı’nı gezdikten sonra yakınında bulunan İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni gezebilirsiniz. Ardından Gülhane Parkı’nda mola vererek çimlerin üzerinde biraz dinlenebilirsiniz.

Yerebatan Sarnıcı

Kapalıçarşı

Ayasofya Camii

Topkapı Sarayı civarında görebileceğiniz diğer yerler Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya Camii, Sultanahmet Camii ve At Meydanı. At Meydanı’nda göreceğiniz dikilitaş antik Mısır’a aittir ve Roma İmparatoru Theodosius tarafından getirtilmiştir. Bu dikilitaş M.Ö. 15. yy.’da Mısır firavunu 3. Tutmosis tarafından yaptırılmıştır. Sultanahmet’ten biraz daha yukarı çıkarsanız Bayezid Camii’ni ve Kapalıçarşı’yı gezebilirsiniz.

İstiklal Caddesi – Taksim

İstanbul’a kadar gelmişken İstiklal’i görmeden olmaz. İstiklal Caddesi İstanbul’un kimlik kartı gibidir ya da özeti. Tarih ile iç içe girmiş modernliği ve her yaştan, her tarzdan insanı görebileceğiniz bir caddedir. Vaktiniz var buradaki ara sokakları ve pasajları keşfedin. Taksim yönünden başlayıp Karaköy yönüne doğru yürürseniz caddenin sonunda Galata Kulesi’ne ulaşabilirsiniz. Galata Kulesi ise İstanbul’u izleyebileceğiniz en iyi noktadır. Galata’dan sonra ara sokakları kullanarak Karaköy’e inebilirsiniz. Tüm görkemi ile Boğaz’ın kıyısında yer alan Dolmabahçe Saray’ı bir sonraki gezi durağınız olabilir.

Üsküdar

Anadolu Yakası’nda gezebileceğiniz en güzel yer ise Üsküdar. Üsküdar’da kız kulesini ziyaret ettikten Üsküdar meydanında yer alan Mimar Sinan’ın platonik aşkını şifrelerle anlattığı Mihrimah Sultan Camii’ni ziyaret edebilirsiniz. Bu gezinizden sonra yürüyerek Fethi Paşa Korusu’na gidebilir burada yemek ve dinlenme molası verebilirsiniz. Ardından Üsküdar’ın en güzel semtlerinden biri olan Kuzguncuk’a gitmek iyi bir fikir olabilir. Tarihi evleri ve eski sokakları ile Kuzguncuk özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için son derece güzel bir mekan. Kuzguncuk’tan sonra geziniz Beylerbeyi’ne doğru devam edebilir. Beylerbeyi’nde hemen Boğaz’ın dibine inşa edilmiş olan Beylerbeyi Sarayı gezmeniz gereken yerlerden.  Saray gezinizi de tamamladıktan sonra bir sonraki gezi noktanız Çengelköy. Üsküdar’ın sevimli semtlerinden biri olan Çengelköy’de Boğaz’ın kenarına oturup çay içerek Üsküdar gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Adalar

İstanbul’dan bakanlar için eşsiz bir manzara oluşturan Adalar ise başka bir gezi noktası. Eğer vaktiniz varsa ve hava güzelse bir gününüzü adalardan birinde geçirebilir ya da tüm adaları sırasıyla ziyaret edebilirsiniz. Eğer kendinize güveniyorsanız Büyükada’da bulunan Aya Yorgi Kilisesi’ne yürüyerek tırmanabilir ve olağanüstü manzaraya tanık olabilirsiniz.

İstanbul bitmeyen bir masal gibi, geçireceğiniz sürenin uzunluğuna göre gezebileceğiniz yerlere nicesi eklenebilir ama tavsiyemiz öncelikle bu mekanları görmeniz.

İstanbul’da yaşayanların keşfedebileceği yerler

İstanbul öyle büyük ve dolu bir şehir ki içinde yaşayanlar için bile keşfedilmeyi bekleyen pek çok farklı noktası var.

Soğukçeşme Sokağı

Kendinizi eski İstanbul’da yürüyormuş gibi hissedebileceğiniz Soğukçeşme Sokağı İstanbul’da gidebileceğiniz alternatif yerlerden. Sultanahmet semtinde bulunan bu sokak adını 3. Selim dönemine ait bir çeşmeden alır. Beyoğlu’nda gidebileceğiniz Fransız Sokağı (Cezayir Sokağı) ve Çukurcuma semti görmeniz gereken diğer yerlerden.

Atatürk Arboretumu

İstanbul’da doğa ile baş başa kalacağınız anlar yaşamak isterseniz Beşiktaş çarşısına çok yakın Ihlamur Kasrı’na gidebilirsiniz. Küçük ama sevimli bir kasır olan Ihlamur Kasrı özellikle baharda gidilmesi gereken bir yer. Sarıyer’in Bahçeköy semtinde bulunan Atatürk Arboretumu İstanbul’un içinde küçük bir cennet. Göztepe Caddebostan üzerinde bulunan Gül bahçesi ise mutlaka bahar aylarında gidilip görülmeli. Mis kokulu güllerin arasında dolaşırken huzur bulacaksanız.

İstanbul sanatseverler içinse tam bir cevher. Sergiler, tiyatrolar, sinemaler, konser salonları… Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olma özelliğini taşıyan İstanbul Modern farklı sanat eserleri bulabileceğiniz bir yer. Karaköy’de eski Osmanlı Bankası binasında hizmet veren SALT Galata’nın kütüphanesinde keyifli okuma saatleri geçirebilirsiniz. Türkiye’nin ilk kişisel modern sanat müzesi olan Doğançay Müzesi’nde ise görülmeye değer eserler var. Dönem dönem farklı eserlere ev sahipliği yapan Pera Müzesi, Akbank Sanat Beyoğlu, Sadberk Hanım Müzesi ve Sakıp Sabancı Müzesi’ni ise takip etmekte fayda var. Eğer bir gün oyuncakların dünyasında kaybolmak isterseniz Göztepe’de bulunan Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edin.

Kadıköy & Üsküdar

Kadıköy’de sıkça vakit geçirenler rıhtıma yakın Surp Takavor Kilisesi’nin önünden geçmişlerdir. Bir gün değişiklik yapın ve bu kiliseyi ziyaret edin. Bir sinagog görmek isterseniz İstanbul Aşkenaz Sinagogu’na ya da Balat’ta bulunan Ahrida Sinagogu’na gidebilirsiniz. Galata Mevlevihanesi ise görmeniz gereken diğer yerlerden. Bahçesinde huzurlu anlar geçirebileceğiniz Mevlevihane’de sema gösterileri de izleyebilirsiniz. Üsküdar’da bulunan Şemsi Paşa Külliyesi ise görülmesi gereken önemli tarihi mekanlardan.

İstanbul’un tarihi yerleri, parkları, kasırları, sergileri, sokakları anlatmakla bitmez. Keşfetmeyi sevenler için İstanbul asla sıkıcı bir yer olmayacak. İstanbul’da yaşıyorsanız bu kadim şehri doya doya gezin.Güncel konularda bilgi ve tecrübelerimi sizler ile adım adım paylaşıyorum.

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir