Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

İnternetin Karanlık Yüzü: Deep web
İnternetin Karanlık Yüzü: Deep web
Konuyu puan verin

Deep web dünyası hakkında merak ettiğiniz tüm konular, Deep web’e girmek için bilmeniz gerekenleri 6 adımda sizler için listeledik.

1. Deep web Nedir?

Deep-web2Türkçeye derin yada gizli internet olarak çevirebileceğimiz Deepweb esasta bilinen tüm arama motorları yani Google, Yandex, Firewall gibi browserler tarafından indexlenemez ve görüntülenemez web siteleridir. Arama motorları kendi filtreleri dahilinde olan kodlara uygun hazırlanmış siteleri görüntüler. Kullanıcının ekranına bu siteleri getirir. SEO adı verilen web sitesi yöneticileri indexleme sayılarının bütün arama motorlarında farklı olduğunu iyi bilirler. Dolayısı ile programın kodlarını oluşturan ana algoritmalar farklıdır.

2. Deep web neden takip edilemez?

deepwebDeep web siteler tamamen basit, içerik ve dinamik algoritmalar üzerine kurulduğundan arama motorları tarafından bu içerikteki yapılar takip edilemez. Genelde illegal veya yasaklanmış kurgular içeren bu isteler internet dünyasının yapısı içinde bilinen arama motorlarının indexlediği yapılarda da vardır.

3. Deep web’e Giriş

deep-web-giris
Bu sitelerin uzantıları xxx. onion domain şeklindedir. Bu uzantı TOR adı verilen özel bir sistem üzerinden hizmet verir. Bu özel sistem üzerinden hiçbir arama motoru giriş yapıyı indexleme siteyi görüntüleme işlemini yapamaz.
Bu isteler basitliği esas aldığından Animasyonlar, Filmler ve aşırı görselleri yoktur.
En basit HTML ile hazırlanan sitelerdir. Sisteminde Login tarzı Yönetim Panelleri bulunmaz.

Deepweb servis sağlayıcıları Sabit IP ve Hosting sağlayıcılarından satın alınır. Satın alacağınız Sabit IP ile kendi sitenizi kurarsınız. Ana server sizin bilgisayarınız ve Sabit IP Adresi izinizi oluşturmaktadır.
DNS adresi yani bilgisayarınızın parmak izi diyebileceğimiz bir adres tanımlama ve yönlendirmeye gerek yoktur. Tor istemde işlem yaparken bilgisayarınızın kendi IP Adresi 127.0.0.1 adresinden direkt olarak bağlanırsınız. Bilgisayarınızın tanımı olan Port yani 9151 Port, TOR sistem aracılığı ile çıkış yapar.

Bu servisler ortalama 10-15 dolara tekabül eden bir ödeme ile satın alınır. Ancak ödeme sanal alem üzerinden para yerine Bitcoin denen bir sanal para ile yapılır. Bitcoin borsa gibi lot fiyatı sürekli değişen yani artıp azalan ve dünyada kısıtlı sayıda üretilerek satışa sunulmuş bir sanal paradır.
Bu parayı yani Bitcoin satan sitelere banka üzerinden nakit veya havale ödeme yaparak ile 10-15 doları öder ve Bitcoin satın alırsınız. Ödemeler Paypal yolu ile yapılmaktadır. Paypal sanal hesap ile şifreleri, IP ve Hosting satın alabilirsiniz.

4. Deep web içerisinde neler barındırır?

dark-webDeep web sitelerin tehlikeli olduğu hakkında pek çok yazı yazılmaktadır. Ancak Normal internet dünyasında çok daha fazla illegal site mevcuttur. Örneğin Zamuda servisi pek çok yeni oyun ve filmi ücretsiz sunuyor. Bu illegal Hack servislerine her yerde rastlanmaktadır.

5. Deep web’e Nasıl Girilir

internetDeep web ‘ e nasıl girilir? diye merak edenler için söyleyelim  TOR browser indirerek başlayabilirsiniz. İnen dosyada Start TOR browser ile kurulum yapın. Buradan The Hidden Wiki adresine girin. Bu adres Deepweb ‘ in giriş kapısıdır. Her hangi bir arama motorundan ulaşamayacağınız için adresi bilmek zorundasınız. Deepweb te dolaşarak başka sitelerden paralı sitelere ulaşabilirsiniz.

6. Deep web nedir? Ne değildir?

tor-deepwebDeep web hakkında yapılan yorumlar genelde bizim bildiğimiz İnternet dünyasından çok daha büyük olması, bir buzulun görünmeyen kısmıdır.
İçeriğinde yetişkin içerikler, vahşet içeren videolar, uyuşturucu ticareti ve bir çok gizli belge bulunduğuna dair çeşitli yorumlar bulunmaktadır.
Deep web birden fazla katmandan oluşmaktadır ve en üst katmana şuana kadar girenin çok az sayıda kişi olduğuna inanılıyor. Belirli bir seviyeden sonra bilgisayarınız bu katmanlara girmek için yetersiz kalabilir, ve diğer katmanlar için uzman seviyede bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Genel olarak içeriği İngilizce olduğu için eğer yabancı dile hakim değilseniz pek bir şey anlamanız mümkün değil.
Tabii ki yazıda belirttiğimiz bir çok şey varsayımdır, yani kesinliği hakkında kimse tam olarak bir şey söylememektedir, bunun yanısıra bir çok hikayeyi dahi gizemli olması sebebi ile içerisinde barındırır.Güncel konularda bilgi ve tecrübelerimi sizler ile adım adım paylaşıyorum.

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir