Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

George Orwell – 1984 Kitap Notları
George Orwell – 1984 Kitap Notları
5 (100%) 1 oy verildi

George Orwell çağımızın en önemli yazarlarından biridir. Eserlerinde sosyalizmi, hafif bir dille eleştirmiştir. Kitapları, çoğu zaman insanlara okumayı sevdirmek için tavsiye edilir.

Örneğin Hayvan Çiftliği, tek nefeste okunacak güzel bir – yazarın deyişiyle- peri masalıdır.
Bu kitap tabir yerinde ise, yağ gibi kayan, hafif dilli bir kitaptır. Bunun yanında, yazarın bir diğer eseri olan 1984, korku ütopyası türünde bir romandır. Dili yine oldukça hafif olan roman, bir korku ütopyası olması sebebiyle, bazı kimseler tarafından oldukça zorlanarak okunmaktadır. Bu yazımızda, George Orwell – 1984 kitabı ile ilgili en dikkat çekici noktaları inceledik.

1984 Kitap Konusu ve Notlar

George Orwell – 1984 kitap notları içerisinde bahsedilmesi gereken en önemli noktalar, düşünce polisi ve büyük birader isimli karakterdir.

Dünya üç büyük ülkeye ayrılmıştır.

Okyanusya

Bunlardan biri de, Okyanusya’dır. Olaylar Okyanusya içerisinde geçer. Okyanusya, bugünkü sosyalizm anlayışının yozlaşmış halini temsil etmektedir. Orwell, 1984 isimli kitabında da, pek çok kitabında olduğu gibi Stalin’i eleştirmiş ve kurmuş olduğu sosyalizmin yozlaşmasını, karşı olduğu şeye dönüşmesini konu edinmiştir.

Gerçekler Bakanlığı!

Kitabımızın başkahramanı Winston Smith isimli bir memurdur. Bu memur Gerçekler Bakanlığında çalışmaktadır. Gerçekler Bakanlığının temel görevi, daha sonradan değişen kararları, geçmişe değişmiş olan haliyle kaydetmektir. Winston Smith, bu yönetimden memnun olmadığını hisseder ancak, geçmişi daha iyi bir yönetimin ne olduğunu hatırlayamaz.

Zaten mevcut iktidarın mutlak kudretini de, sağlayan bu olmaktadır aslında. Çünkü hemen hemen her yerde, tele-ekran adı verilen bir cihaz bulunmaktadır. Bu cihaz hem görüntü ve ses vermekte, hem de görüntü ve ses almaktadır.

Düşünce Polisi

Okyanusya’da yaşayanların yazı yazmaları dahi mümkün değildir. Çünkü düşünce polisi adı verilen polisler, herkesin her daim peşindelerdir. Çünkü Okyanusya’daki en büyük suç düşünce suçudur. Bu suçu işleyenler, Sevgi Bakanlığında ceza görürler.

Eski dilin unutulmasını sağlamak amacıyla, yeni bir dil de oluşturulmaya çalışılacaktır. Bu sayede, insanlar tehlikeli şeyleri düşünemeyeceklerdir. Çünkü tehlikeli şeyleri düşünecek sözcük kalmayacaktır. George Orwell – 1984 kitap notları konusunu kitaptan alınan şu sözle bitirelim. Özgür köleliktir.

 Güncel konularda bilgi ve tecrübelerimi sizler ile adım adım paylaşıyorum.

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir