Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Mutlaka İzlemeniz Gereken En iyi Korku Filmleri
Mutlaka İzlemeniz Gereken En iyi Korku Filmleri
5 (100%) 1 oy verildi

Korku filmlerinden hoşlanan ve izlemeyi seven ziyaretçilerimiz için en iyi korku filmleri listesini bir araya getirdik, listedeki filmler size yeri geldiğinde gerilimli anlar yaşatırken bir yandan da oldukça korkutucu dakikalar geçirmenize neden olacak.

1- Şeytan ( The Exorcist 1973 )

exorcist en iyi korku filmleri
Korku filmlerinin ana teması olan iblisin bir insanın ruhunu ele geçirmesi üzerine kurgulanmış bir film. Reagan 12 yaşında bir kız çocuğudur ve aniden davranışları garipleşmeye başlar. Ailesi onu bir psikolog’ a götürür ancak kızın odasında bir arkadaşının boynunun kırılıp camdan atılması ile işler çığırından çıkar. Aile kiliseye başvurur ve şeytan çıkaran bir rahip istenir. İzlendiği dönemde özellikle gerçek olaylardan esinlenerek yapıldığından seyircisini uzun yıllar etkisi altında bıraktı.

2- Şeytan Çarpması ( The Exorcism of Emily Rose 2005 )

The_Exorcism_Of_Emily_Rose korku filmiAna teması Şeytan filminde olduğu gibi iblisin bir kadının ruhunu ele geçirmesidir. Emily Rose Üniversitede okumak için kırsaldan şehre taşınır. Yurttaki odasında yalnız kaldığı bir gece halüsinasyon gördüğünü zan eder. Bu olayın ardından sürekli krizler geçirir ve dindar bir Katolik olan Emily Klisenin başrahibi Peder Richart Moore ‘ dan yardım ister. Yayınlandığı dönemde oldukça ses getirmiş bir korku filmi ve özellikle ABD de şehir efsanleri üzerine yapılmış en iyi filmlerden biridir.

3- Korku Seansı ( The Conjuring 2013 )

The-ConjuringSon yıllarda çekilen en iyi korku filmlerinden biridir. Filmde Para normal olaylar yada olağan üstü olaylar olarak isimlendirilen olayları araştıran bir çiftin etrafında dönen olaylar anlatılmaktadır. Ed ve Lorraine Warren ‘ in evleri nereden geldiği belli olmayan karanlık bir varlığın gücü ile kuşatılmıştır. Çift bu şeytanı varlığın gücünün büyüklüğünü anladıklarında artık çok geç olmuştur.

4- Deranged 1947

Deranged-Movie-PosterBir aile içi şiddet temelli korku filmi olan bu filmde dengesiz ruh hastası olan bir annenin hem bedenen hem ruhen işgencesi altında büyüyen Ed Gein annesinin ölümünden sonra 50 yaşında zavallı ve zır deli bir halde orta kalır. Annesini mezarından çıkarıp gizlice eve getiren bu psikopatin etrafında dönen olayların anlatıldığı film de seri katillik ve ölü seviciliği birlikte işlenmektedir.

5- Tepenin Gözleri ( The Hills Have Eyes 2006 )

trailer_2Filmin hikayesi Mutant olmuş yani radyasyon sonucu genetik bozulma yaşamış ve değişime uğrayarak canavarlaşmış insanlar üzerinden gerilim üzerinden korku oluşturma üzerine kurulu. Ailesini uzun zamandır planladığı tatile götüren Big Bob yolda kaybolarak çölün ortasında ıssız bir kasabaya gelir. Issız zannettiği bu kasaba ABD hükümetinin maden ocaklarında çalışanların kurduğu kasabayı boşalttığını düşünerek yaptığı nükleer denemelere maruz kalarak değişime uğramış kana susamış mutantlar ile doludur. Gerilim filmi sevenler için güzel bir film.

6- Dehşet Sokağı ( The Amtyville Horror 1979 )

amityville_horrorKonusu bir kendi haline bir evde yaşayan ailenin evin geçmişte yaşayan aile üyelerinin bu eni aileye yaşattıkları gerilim dolu anları anlatmaktadır. Evin reisi George eşi Katy ve üç çocukları evin anıları ile boğuşmak zorunda kalırlar. George başlangıçta bu tür şeytani olaylara inanmaz daha sonra eve rahip getirilip şeytan çıkarma ayini yapılır ve olayların dozu giderek artar. Öykü bir evde yaşanan gerçek bir katliamdan esinlenerek yazıldığından ilgi ile izleyeceğiniz bir film.

7- Kurt Kapanı ( Wolf Creek 2005 )

wolf-creekÖykü Avustralya da terk edilmiş bir bölgede yaşanmış gerçek olaylar üzerine kuruludur. Üç üniversiteli arkadaş topluluğu Liz, Kristy ve Ben tatile Wolf Creek ulusal Parkına giderler. Parkın en çok ziyaret edilen meteor parkına vardıklarında araçları çalışmaz. Hava karardığında bölgenin yerlisi Hick onları Kamyonuna alır. Gelişen olaylar Hick’ in arabalarını tamir edip onları serbest bırakmaya niyetleri olmadığın ı gösterecektir.

8- Denizin Dişleri ( Jaws 1975 )

jawsKöpek balıklarının denizde yarattığı vahşeti konu edinen filmlerin atası diyeceğimiz ve serileri çekilen bir klasiktir. Gelirinin tamamı ve halkın geçiminin yaz turizminde dayalı olduğu Amity adasına büyük beyaz bir köpek balığı dadanır ve birçok insanı parçalayarak yer. Bu köpek balığı ile sahil güvenlik polisinin onu yakalayıp öldürmek için verdiği mücadelenin anlatıldığı harika bir gerilim filmi olmanın ötesinde bu türün ilk ve en önemli örneği olarak tam bir klasiktir.

9- Sapık ( American Psycho 1960 )

amerikan-sapığıSinema tarihinin ve modern korku filmlerinin gerek konu, gerek tema gerekse çekim yöntemleri gibi birçok açıdan lideri ve babası kabul edilen ki öyledir, yönetmen, yazar Alfred Hicckook imzalı muhteşem bir film. Arizonada ir emlak ofisinde çalışan Marion Craine Sevigili Sam ile evlenmek ister ancak paraları yoktur. Patronun bankaya yatırmak üzere kendisine verdiği 40 bin doları alıp kaçar. Yolda Konakladığı Bates Model ölü annesinin cesedi ile yaşayan bir sağın işlettiği yerdir. Hayatı asla tahmin edemeyeceği derecede değişir. Annesine sapıklık derecesinde bağlı bir adamın psikanalizinin anlatıldığı türünün ilk örneğidir. Hickook bütün korku filmlerinin hem yönetmeni hemde çoğunun yazarı olarak türün ilk örneklerini çeken dahi bir yönetmendi.

10- Gecenin Nefesi ( The Mothman 2002 )

mothmanKarışını bir trafik kazasında kaybeden Jhon Klein kaza sırasında aracı kullanan eşinin gördüğü garip varlığın peşine düşer. Eşi ölmeden önce bu varlığın resmini resimlerini çizmiştir. Klein eşinin ölümünden iki yıl sonra kendini evinden 600 kilometre uzakta bir kasabada bulur. Kasabanın şerifi Connie Parker kasabalıların zaman zaman garip sesler duyduğunu söylemesi üzerine bununla eşinin ölümü arasında bir bağlantı arar.

Bonus! Yazar Tavsiyesi: The Strangers

2008-The-Strangers-Screenshot-1
Liv Tyler’ın baş rolünü oynadığı film izleyicilerini ilk anlardan itibaren etkisi altına almaya başlıyor. Liv Tyler’ın canlandırdığı Kristen karakteri eşi ile birlikte gözlerden uzak, romantik bir kutlama gecesi hazırlığı yaparak şehirden uzak bir eve giderler. Bir anda tanımadıkları biri kapıyı çalar ve “Tamara orada mı” sorusunu sorduktan sonra uzaklaşır, işte bu andan itibaren hayatları boyunca unutamayacakları bir gece hiç beklemedikleri şekilde ilerleyecektir. Film korku unsurunun yanısıra gerilimli anlar ile “gerim gerim” germeyi başarıyor. Karanlık bir ortamda izlemenizi tavsiye ederiz.

En iyi korku filmleri listesinin sonuna geldik, bu başlık altına eklenebilecek birçok film daha olduğunu biliyoruz fakat biz aralarından en iyilerini derledik, tavsiyelerinizi yorumlar aracılığı ile yapabilirsiniz.Güncel konularda bilgi ve tecrübelerimi sizler ile adım adım paylaşıyorum.

Comments to Mutlaka İzlemeniz Gereken En iyi Korku Filmleri

  • The Others, tek geçerim.

    Merve 28 Eylül 2015 14:31 Cevapla

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir