Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

En iyi 10 Uzay Temalı film
En iyi 10 Uzay Temalı film
4 (80%) 1 oy verildi

Bilim kurguya olan merak her geçen gün artıyor, bilim kurgu denilince ise akla ilk olarak uzay ve ileri teknoloji geliyor. Özellikle amerikan film endüstrisi bu konu ile yakından ilgileniyor, geçmiş dönemden bugüne kadar bir çok uzay temalı yapım vizyona girdi, sizler için tamamı olmasa da bir çok filmi inceleyerek en iyi olanları derledik, bu filmleri izlemeden, uzay filmi izlemiş sayılmazsınız.

Alien

alien

Uzay filmlerinin korkutucu boyutları göz önüne seren muhteşem bir baş yapıt. Film o kadar başarılı oldu ki devam filmleri çekildi, daha sonrasında ek filmler ile pekiştirildi.

Konu :
Kargo gemisi Nostromo görevinden dönmekte iken geminin ana bilgisayarı “Anne” (Mother) yakındaki bir gezegenden bir sinyal alındığını ve 7 kişiden oluşan mürettebata orayı araştırma emrini verir. Gezegene 3 kişilik bir takım iner. Kane (John Hurt) garip yumurtalar keşfeder. İncelediği yumurtadan akrebimsi bir yaratık fırlar, Kane’in kaskını asitle yakar ve suratına yapışır. Lambert ve Dallas Kane’i geri getirirler ve Ripley’in karantina kurallarına uymak istediği için karşı çıkmasına rağmen Ash onları gemiye alır ve korkunç olay zinciri tetiklenmiş olur.

Interstellar

Interstellar

Son yıllarda çekilen ve oldukça iyi bir hasılata imza atan Interstellar, sadece uzay değil aynı zamanda uzay / zaman olaylarınada değiniyor.

Konu : Yakın bir gelecekte, tahıl ürünlerinin ölmesine neden olan bir küf yüzünden medeniyet gerileyerek tarım toplumu seviyesine düşmüştür. Eski bir NASA pilotu olan Cooper ailesi ile birlikte bir tarla işletmektedir. Cooper’ın 10 yaşında olan kızı Murph odasında bir hayaletin kendisi ile iletişim kurduğunu düşünmektedir. Sonrasında Murph’un “hayalet”inin gönderdiği bilinmeyen istihbaratın yerçekimsel dalga kullanarak kodlandığını keşfederler, tozlar üstünde kalan ikili sistemde yazılı koordinat Cooper ve kızını NASA’nın gizli bir üssündeki Profesör John Brand’e yönlendirir ve olaylar gelişir.

Star Wars

star-wars

Uzay filmlerinin atası desek sanırım yanlış olmaz, 3 filmlik bir seri olarak çekilen daha sonrasında eklenen diğer 3 seri ile 6 filmden oluşan star wars serisi geçtiğimiz aylarda 7. filmi ile vizyona girdi. Sadece film olarak değil aynı zamanda animasyon olarakta karşımıza çıkan star wars üzerine çok fazla yorum yazılabilecek bir film olmaktan çıkıyor.

Konu : Yıldız Savaşları yayınlarındaki olaylar, kurgusal bir galakside gerçekleşmektedir. Pek çok uzaylı ırkı tasvir edildiği gibi, genellikle sahiplerinin emirlerini yerine getiren robotlara da yer verilmiştir. Uzay yolculuğuna oldukça sık rastlanır, evrendeki pek çok gezegen (daha sonra Galaktik İmparatorluk olarak değişmek üzere)Galaktik Cumhuriyetin bir üyesidir.

Gravity

gravity-movie

2013 yılında vizyona giren ve 86. Akademi Ödülleri’nde yedi, 67. BAFTA Ödülleri’nde ise altı dalda ödül kazanmıştır. Oyuncu kadrosu ile son zamanların en başarılı yapımlarından bir tanesi olarak göze çarpmaktadır.

Konu : Dr. Ryan Stone (Sandra Bullock), Explorer uzay mekiğiyle birlikte ilk kez uzay görevine çıkan bir mühendistir. Seferdeki son görevi, deneyimli astronot Matt Kowalski (George Clooney) ve Shariff Dasari (Paul Sharma) ile birlikte, hasar gören Hubble Uzay Teleskobu’nu onarmaktır. Kowalski, giydiği itici ünite sayesinde teleskop çevresinde dolaşarak operasyonu gözlemler. Yaptıkları bu son uzay yürüyüşü sırasında, iletişimde oldukları Houston’daki kontrol merkezinden Rusların gönderdiği bir roketle kendi uydularını imha ettiğini, oluşan uzay enkazının zincirleme tepkimeler sonucunda büyüyerek, bulundukları bölgeye doğru geldiğini öğrenip; görevi acilen iptal edip, oradan ayrılmaları doğrultusunda emir alırlar

Stargate

stargate

Oldukça sıkı bir fanı olduğum benim için vazgeçilmezlerden bir tanesi olan stargate, ülkemizde olmasa da yurt dışında oldukça popüler bir fan kitlesine sahip bu fan kitlesi daha ziyade stargate sg-1 ve stargate atlantis adlı dizilerden geliyor, bu diziler 5 ve 10 sezon yayınlanmış diziler. Dizilerin başlamasına vesile olan başlangıç filmi ise elbette stargate adlı bu yapım.

Konu : İki farklı karakterdeki adam afrika çölünde bulunan antik insan trasfer edicisi Stargate’in sırrını ortaya çıkarmak için bir araya gelirler. Bu kapı bir kez çalıştırıldığında hem askeri hemde sivil amaçlar için milyonlarca ışık yılı uzaktaki galaksilere ve gezegenlere seyahat mümkün olabilecek.

Prometheus

Prometheus

2012 yılında vizyona giren Prometheus oldukça iyi bir hasılat elde etti, öyle ki filmin devamı için görüşmeler sürmektedir.

Konu : Bir uzay aracı dünyaya gelir, insansı bir yaratık elinde bulunan sıvıyı içerek parçalanmaya başlar ve suya karışır. Onun DNA’sı biyogenez bir reaksiyon başlatır.

2089 yılında, arkeologlar Elizabeth Shaw ve Charlie Holloway birkaç antik kültürün eserleriyle eşleşen İskoçya’da bir yıldız haritası keşfeder. Onlar insanları dünyaya getiren bu yaratıklara “Mühendis” olarak adlandırmaktadırlar. Peter Weyland, Weyland Corporation yaşlı CEO’su, yıldız haritalarından yararlanarak LV-223 gezegenine bir seyir finanse etmektedir. Android David gemiyi kontrol etmektedir.

Independence Day

independence-day

Kurtuluş günü filmi, 90 lı yılların kuşkusuz en başarılı filmlerinden bir tanesiydi, öyleki 20 yıl sonra 2. film olarak geçtiğimiz günlerde vizyona girmiştir.

Konu : 2 temmuz günü dünyanın çeşitli yerlerindeki şehirlerin tepelerinde dev cisimler görülür, bunlar uzaydan gelen misafirlerdir. Ama onlar geldikten birkaç saat sonra dünyayı yakıp yıkmaya başlamışlardır. Buna birilerinin dur demesi gerekmektedir. Aksi halde dünyamız yok olacaktır. Büyüleyici efektleri olan bir filmdir. Oynandığı yıl görsel efekt dalında Oscar kazanmıştır. Filmde bir bilgisayar uzmanı sayesinde kalkanları bulunan ve bir türlü vurulamayan gemilere virüs bulaştırılır.

Canavar / Cloverfield

Cloverfield

Son dönemlerde moda olan el kamerası ile çekilen filmler oldukça popüler olmaya başladı, Cloverfield ise bu tür filmlerden bir tanesi, geçtiğimiz günlerde devam filmi çıkmasına rağmen ilk filmin gölgesinde kaldığını söylememiz gerekiyor.

Konu : New York’taki bir barda kulakları sağır eden bir gürültü duyulur, bardaki kargaşa sırasında davetliler merdivenden aşağıya kaçmaya çalışırken New York caddelerini alev alev yanan yıkıntı ve enkazlar kaplar. Ardından Manhattan tarafında şiddetli bir patlama olur, Özgürlük Heykelinin kafası tıpkı dev bir top güllesi gibi caddeye çarpar. New York’a düzenlenen bir canavar saldırısına tanıklık eden insanların öyküsü.

Beşinci Element / The Fifth Element

The-Fifth-Element

, Luc Besson’nun yönettiği ve senaryosunu Robert Mark Kamen ile yazdığı, 1997 yapımı İngilizce çekilmiş Fransız filmi. Filmin aynı zamanda oyunlarıda piyasaya sürülmüştür.

Konu : 1914’te Mondoshawanlar olarak bilinen uzaylılar kadim bir Mısır tapınağına gelerek, 5000 yılda bir ortaya çıkan büyük bir kötülüğü yenebilecek tek silahı güvende tutmak için götürürler. Bu silah dört elementi temsil eden dört taş ve insan formundaki beşinci elementin bulunduğu lahitten oluşmaktadır. Bu beşinci element, diğer dört elementin gücünü birleştirerek büyük kötülüğü yenebilecek olan ilahi ışığı oluşturacaktır. Uzaylılar, gizli bir tarikata mensup olan bir rahibe, büyük kötülük ortaya çıktığında element taşlarıyla geri döneceklerine dair söz verirler.

Uzay Yolu

Star-Trek
Bitmeyen efsanelerden bir tanesi, seri filmleri bitiyor bir zaman sonra yeniden seri filmleri başlıyor, dizisi yılalrca izlendi şimdilerde yeni bir seri film ile karşımıza çıkıyor

Konu : Kaptan Kirk’ün kumandasındaki Atılgan Yıldız Gemisi’nin mürettabatını ve onların “daha önce hiç kimsenin gitmediği yerlere cesurca gitmek” olan 5 yıllık görevi’nin hikâyelerini anlatmaktadır

 


Comments to En iyi 10 Uzay Temalı film

  • Amerikan tarihine gecen en buyuk krizlerden biri olarak gorulen Apollo 13 projesinin beyaz perdeye adapte edildigi film, insanl?

    Dedicated servers 19 Ağustos 2017 13:29 Cevapla

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir