Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir? 
EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir? 
Konuyu puan verin

Teknolojik ilerlemeler sayesinde, banka işlemlerini bankaya gitmeden, internet bankacılığı veya telefon bankacılığı ile çöze bilmekteyiz. Oturduğunuz yerden, para transferi, fatura ödeme, para yatırma, kredi kartlarının ödemesine kadar birçok bankacılık işlemlerini yapabilmektesiniz. Bilgilerinizi doğru girerek, çok kısa sürede paranızı hesabınıza yönlendirebilir ya da başka hesaplara yatırabilirsiniz. Bu işlemleri havale veya Eft yolu ile yapabilmektesiniz.

Havale İşlemleri Nedir?


Hesaplar arası para transferine, genel olarak; havale işlemleri denilmektedir. EFT`de farklı bir bankaya para transferi yapılırken, havale işlemi içinde başka bir bankaya para gönderemezsiniz. Havale işlemleri; bilgisayar, banka kanalı ve mektup ile gerçekleştirilmektedir. İşlemin gerçekleşmesi için hesap sahibi onay vermelidir. Onay bankaya ulaşır ulaşmaz, transfer gerçekleşir. Havale tutarları bankadan bankaya değişkenlik gösterir.Havale için istenilen bilgiler, daha ayrıntılı ve zaman alıcı olabilmektedir.

EFT Nedir?

EFT işlemi elektronik fon transferi adının kısaltmasıdır. Birey ve kurumlar, para alış ve verişlerinde, internet kanalı ile işlem sağlamaktadırlar. EFT işlemlerini banka içinden de bire bir sağlayabilirsiniz. Fakat internet bankacılığını kullanarak sağlayacağınız işlemler daha kolay ve pratiftir. EFT işlemleri için 4 unsura dikkat etmelisiniz.

  1. Gönderen kişinin bilgilerini kontrol ediniz.
  2. Banka bilgilerini kontrol ediniz.
  3. Alıcı kişi bilgilerinin doğruluğunu kontrol ediniz.
  4. Alıcı kişinin banka bilgileri ile hesap numaralarının doğruluğunu kontrol ediniz.

Bu bilgilerin doğruluğunu onayladıktan sonra işlemler başlamış oluyor. Banka tarafından onay süreci devreye girecektir. Mesai saatleri içinde yapılan EFT`ler çok hızlı bir şekilde onaylanırken, saat 17:00`den sonraki EFT işlemleri bir sonraki güne sarkabiliyor. Banka, ilk işlem olarak yatırılan para ile hesap içindeki para miktarının yeterliliğine bakıyor. Sorun teşkil etmiyor ise, onay veriyor. Hesabınızdan EFT ücreti mutlaka düşüyor. Her bankasını kendi EFT ücretlendirme sistemi bulunmaktadır. Bir bankada 1 TL EFT ücreti alınırken, diğer bir bankada bu ücret 3 TL olabiliyor. Banka resmi tatillerde EFT işlemlerini yapıyor. Bunun dışında hafta içi her gün 08:00 ile 17:00 arasında işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?                                                                                      

  1. EFT ile farklı bankalara para transferi yapılabiliyor. Havalede ise, kendi hesabınız arasında işlem yapabilirsiniz.
  2. Havale işlemlerinde bilgi ayrıntılı istenir ve onay süreci uzar. EFT`de ise istenilen bilgiler daha az ve onay süreci oldukça kısadır.
  3. EFT ücretleri, havale ücretine kıyasla daha pahalıdır.                  

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir