Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Dünyanın En Zehirli Hayvanları
Dünyanın En Zehirli Hayvanları
Konuyu puan verin

1.Kutu Denizanası

kutu-deniz-anasıDünyanın en zehirli hayvanı olarak kabul edilen “3-Box Jelly Fish” Asya ve Avustralya denizlerinde bulunan ve görülmesi son derece zor olan bir hayvandır.Bu deniz anası türünün ürettiği zehir ile bir insan ısırıldığı taktirde kan basıncı artar ve kısa sürede kalp krizine neden olarak öldürür.
Deniz anası soktuktan sonra ortalama 1 saat 30 dakika içerisinde ölümle sonuçlanacak süreç oluşur.

2. Kral Kobra

Kral-kobraEn çok korkulan hayvan türlerinden birisi olan yılanlar arasında en zehirli olanı Kral Kobra genellikle Hindistan ve Çin ülkelerinde bulunmaktadırlar ve ürettiği toksinler ile bir insanı ısırdığı anda kan dolaşımına karışarak kısa sürede öldürebilir. Tek bir ısırığında vücuda enjekte ettiği zehir bir fili ve 20 insanı öldürmek için yeterlidir. Ayrıca diğer türlere göre uzunluğu daha fazladır ve ortalama yetişkin bir Kral kobra 4 metreye kadar boyutta olabilmektedir.

3. Marbled Cone Snail

marbled-cone-snailSalyangoz kabuğu görüntüsündeki bu ufak ve çok zararlı olmayan bir görüntüdeki canlı sanılanın aksine zehri çok etkilidir. Zehri bulaştığı anda ilk süreçte ağrı ve karıncalanma oluşur, eğer yüksek dozda size bu zehri salgılarsa görme kaybı, solunum yetmezliği ve kas felci yaşayacaksınız ve sonunda yüksek ihtimalle öleceksiniz. En kötü kısmı ise bilinen herhangi kesin bir tedavisi olmaması.

4. Mavi Halkalı Ahtapot

mavi-halkali-ahtapotBu ahtapot oldukça küçük boyutlardadır ve neredeyse avucunuz içine dahi sığabilir. Ufak olduğuna bakmayın dünyanın en zehirli hayvanlarından biriside “Mavi Halkalı Ahtapot” olarak bilinmektedir. Zehri çok etkilidir; körlük, felç ve solunum yetmezliği sonrası ölüme neden olur. Diğer hayvanların aksine zehri çok daha fazla etkili olması nedeniyle sadece 5 dakika içerisinde siz ne olduğunu anlamadan sizi öldürebilir, tek zehri ile 30 insanı ve 10.000 fareyi öldürebilir. Zehri siyanürden 10.000 kat daha etkilidir.

5. Sarı Akrep

dünyanın-en-zehirli-hayvanlarıSarı ve saydam görüntüsü nedeni ile ülkemizde “Sarı Akrep” adıyla anılır ve ülkemizde karşılaşabileceğiniz bir akrep türüdür. Isırığı ile bulaştırdığı zehri solunum yetmezliğine neden olur ve çok acı verici bir etkiye sahiptir. Eğer kısa süre içerisinde müdahale edilmezse öldürücü etkiye sahiptir.

6. Stonefish

stonefishEn zehirli hayvanlar listesinde bir deniz canlısı daha var;Stonefish. Kamufle olma yeteneği sayesinde son ana kadar göremeyeceğiniz bu hayvan denizin derinliklerinde genel olarak kendisini saklamaktadır ve ısırılma vakalarının bir çoğu dalgıç ve deniz dalışı yapanların farketmeden basması sonucu oluyor. Balığın sırtında yer alan dikenler ile sokması sonucu vücutta yüksek şişlik, felç oluşur ve hemen tedavi edilmelidir.

7. Brezilya Gezgin Örümcekleri

berilya örümceği“Muz Örümceği” adı ile anılan Brezilya Gezgin Örümceği parlak sarı bir renktedir ve son derece korkutucu bir görünümleri vardır. 2007 yılında Guiness Rekorlar Kitabı tarafından en zehirli hayvan seçilmiştir. Örümceğin zehri yüksek oranda serotonin içermektedir ve son derece acı vericidir. Felç ve ölüme sebep olmaktadır.

8. İçbölge Taypanı

yılanBirçok yılan türünün zehirli olduğu bilinmektedir fakat en ölümcül zehri olan yılan cinslerinden biriside “Inland Taipan” olarak bilinir. Avustralya bölgesinde bulunan bu tür ısırığındaki nörotoksin ile 45 dakika içerisinde bir insanı öldürebilir fakat şaşırtıcı bir şekilde kolayca tedavisi oldukça kolaydır bu nedenle vakaların bir çoğu ölümle sonuçlanmaz.

9. Zehirli Ok Kurbağası

zehirli ok kaplumbağasıFotoğrafta görmüş olduğunuz bu sevimli kurbağa küçük ve parlak desenleri ile oldukça sempatik bir görünüme sahip olmasına rağmen zehri fazlasıyla etkilidir. Kurbağa “batrachotoxin” bezleri içerir ve toksini ile felç ve ölüme neden olabilecek sinyali sinir sistemlerimize gönderir. Onlarca farklı türü bulunmaktadır ve dokunduğu anda felç edici bir etkisi bulunmaktadır, yutulduğu taktirde 60 saniye içerisinde yaşamını yitirir. 1 adet Zehirli Ok Kaplumbağasının ürettiği zehir 150 insanı öldürebilecek kapasiteye sahiptir.

10. Kirpi Balığı

kirpi-balığıKirpi balığı dışarıdan bakıldığında şirin bir görünüme sahip olmasına rağmen en tehlikeli deniz canlıları arasında yer almaktadır. Japonya, Çin ve Meksika gibi coğrafyalarda bulunan bu tür zehirli olmasına rağmen iyi bir temizlik sonrası avlandıktan sonra yenilebilmektedir. Eğer düzgün bir şekilde hazırlanmazsa ölümle sonuçlanan bir gıda zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Bu balığı denemek için 200$ gözden çıkarmalısınız. Tehlike anında vücuduna yaklaşık 1 litre su çekmektedir ve bu sayede şişerek zehirli diken derisi ile zehirleyebilmektedir.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir