Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Dillere Destan Yöresel Çerkes Yemekleri
Dillere Destan Yöresel Çerkes Yemekleri
Konuyu puan verin

Çerkesya, Kırım`dan başlayan bir Kafkas Dağları`na kadar uzanan topraklar, Rusya Federasyonu`na bağlıdır. Karaçay-Çerkes, Kabardey, Adıgey gibi özerk cumhuriyetlerdir. Yemeklerinde hem Türk, hem de Ruslar`ın etkileri görülür. Bu yüzden yemek isimleri de çok farklıdır. Çerkesler`in yöresel tatları; ana yemekler, ara sıcaklar, hamur işleri gibi çeşitliliği bol bir mutfak kültürüne sahipler.

Dünya mutfaklarının yanı sıra Çerkesler yemek konusunda oldukça başarılılar. Başlıca Çerkes yemekleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Ana yemeği, Şıpsi Pasta Veya Şıpsibasta

Şipsi tavuk veya et ile yapılan, pastası da mısır veya buğday unu ile alt tabanına serilen lapadır. Bir şipsi ve bir pastadan alıp yenmelidir.

Mamursa, Abista ve Mamrise

Çerkesin ünlü peyniri ile ara sıcaklar servis ediliyor. Meze olarak tabir ettiğimiz bu tatlar, bol yoğurt içeren, sütlü ve sağlılkıl yemekler olarak tüketiliyor.

Lepsi ile Abista, Bizim Etli Yahni Gibi

Kemikli ya da kemiksiz dana veya kuzu eti uzun süre kısık ateşte pişirilir ve çıkan etin sunumu için alt tabanlığına abista serilir ve üzerine et ile suyu konarak servisi yapılır.

Çerkese Özel Mantı; Haluj, Hingel


Çerkes mantısına, hingel diyen var, hampal diyen de var. Patates, kıyma ve peynir gibi içler hazırlanıp, özel şekille bükülen mantıdır. Üzerine dökülen sour krema ile servisi yapılır.

Halvane


Habur işlerinde halka açmaya benzeyen görüntüsü ile halvane, bol yumurtalı bir açma türüdür. Üzerine yumurta sürülür ve fırında iyice kızarır. İnce, kat kat ve yumuşacık olur.

Corme Yani Mumbar Dolması


Bağırsağın içi doldurularak, ocakta ısıtılıp ardından kurutulur. Kış ayında, kızartılan ve bolca tüketilen bir yemektir.

Metez


Buğday unu ile hazırlanmış hamur içine Çerkes Peynir`I konur. Çerkes mantısı gibi kapatılan hamurlar suda pişirilir. Üzerine teretağ ve pul biberli bir sos ile servis edilir. Suda pişen börekçikler de diyebiliriz.

Gınnış (Gnocchi)


Mantı hamurundan kareler kesilip, etrafı yuvarlatılır. Tavuk suyunda pişen hamurlar, didlmiş tavuk ile tavuk suyu çorbası ile servis edilir. Bol tavuk ve bol tavuk suyu ile farklı ve lezzetli bir yemektir.

Gubate (İçi Bol Malzemeli)


Açmanın içi bol malzeme ile doldurulmuş halidir. Üçgen muska gibi şekillendirilir. Patatesli, kıymalı ve özel peynirli olarak yapılır.

Ape Yeşek

Lokmanın içi bal konulmuş enfes tatlısıdır. Kızaran hamur, içine bal dökülmüş şerbetle hazırlanıyor.

Dillere destan Çerkes yemeklerinin yöresel isimleri ve tatları say say bitmez. Bol etli, bol süt ve yoğurtlu meze ve soslar ile hala zengin bir kültüre sahip çıkıyorlar. Türkler ve Çerkesler benzer tatlar ve yöntemleri kullanıyorlar.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir