Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Doktor Ahmet Necmettin Efeoğlu Kimdir?
Doktor Ahmet Necmettin Efeoğlu Kimdir?
5 (100%) 1 oy verildi

Profesör Doktor Ahmet Necmettin Efeoğlu, ağız bakımında diş fırçasının yeterli olup olmadığını ve diş ipi kullanmanın faydaları hakkında bilgiler sunuyor.

Ağız bakımında diş fırçası yeterli değil mi, diş ipi de kullanmalı mıyız?

Ahmet Necmettin Efeoğlu: Diş fırçaları ister elektrikli, ister manuel hangisi olursa olsun tüm diş yüzeylerini temizleyemezler. Dişlerin birbirine temas eden yüzeyleri (ara yüzey) fırça ile temizlenemez. Dişeti hastalıkları ve diş çürüklerinin önemli bir kısmı bu yüzeylerin tam olarak temizlenememesi sonucu oluşur.

Dişlerin birbirlerine bakan yüzeylerinin (ara yüzey) temizliğinde sıklıkla tercih ettiğimiz bir araçtır.

Dişipleri genellikle örgülü veya düz, mumlu veya mumsuz, ince veya kalın multiflaman naylon ipliklerdir. Ancak, monoflaman dişipleri de üretilmektedir. Tüm bu dişipleri aynı zamanda tutuculu da olabilirler. Bunların birbirlerine üstünlükleri yoktur. Klinik araştırmalar, dişipleri arasında diş yüzeylerini temizlemedeki etkinlikleri açısından bir fark olmadığını göstermiştir.

O halde dişiplerini nasıl seçmeliyiz?

Dişleri birbirlerine olan temaslarının sıkılığı, ara yüzeylerinin özelliği (pürüzlü veya değil) ve bireyi el becerisine bağlı olarak bir seçim yapılır.  Ara yüz diş temasları sıkı ise ince, yüzeylerde pürüzler varsa (bazı dolgu vb uygulamalar buna neden olabilir) mumlu, kişinin el becerisi zayıfsa tutuculu dişipi kullanılmalıdır gibi.

30-40 cm kadar dişipi öncelikle her iki elin orta parmaklarına sarılarak sabitlenir. Arada 10 cm kadar dişipi bırakılır. Daha sonra aradaki bu bölüm baş ve işaret parmaklarıyla tutularak arada 2-3cm kadar uzunlukta dişipi bölümü boşlukta bırakılır. Bu bölüm temizleyici işlev görecektir.

Alt ve üst çenedeki dişlerin temizliği için farklı tutuş şekilleri söz konusudur. Dişipiyle dişlerin arayüzey temas noktaları geçilirken dikkatlı olunmalı, sert geçip dişetine çarpmamalıdır. Dişlerarası bölgeye ulaşıldıktan sonra, dişle dişeti arasına dişetine baskı yapmayacak düzeyde girdikten sonra dişipi ilgili diş yüzeyine doğru bastırılır ve üst çenede aşağı, alt çenede yukarı doğru dişyüzeyini silecek şekilde hareket ettirilir. Bir kaç silme hareketi yeterlidir.

Profesör Doktor Ahmet Necmettin Efeoğlu Kimdir?

1977 yılında İstanbul Üniversitesi Hiş Hekimliği fakültesinden mezun olan Ahmet Necmettin Efeoğlu 1979 yılında “Asistan” olarak atanmış ve yazdığı tez ile 1982 yılında Diş Hekimliği doktoru ünvanı kazanmıştır. 1984’de Öğretim Görevlisi, 1986’da Yardımcı Doçent, 1987’de Doçent ve 1995’de Profesör olmuştur. Şuanda Caddebostan mevkiinde bulunan muayanehanesinde diş uygulamalarına devam etmektedir.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir