Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

İyi Bir Konuşmacı Olmak
İyi Bir Konuşmacı Olmak
Konuyu puan verin

Bilgi birikiminiz ne kadar yeterli olsa da herkes iyi bir konuşmacı olamaz. Bazı durumlarda alanınızla ilgili sizden eğitim ya da konferans vermeniz istenebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda etkili bir konuşma yapabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var.

1- Vurgu ve tonlamanıza dikkat edin

iyi konuşmacı
Adı üstünde konuşma. Hitabetinizin kuvvetli olması gerekir. Ses tonunuz herkesin duyabilmesi için mutlaka yüksek perdeden çıkmalı, kelimeleriniz tane tane olmalıdır. Dinleyicilerin odaklanabilmesini sağlamak için Türkçe’nin vurgu ve tonlamalarını iyi yapabiliyor olmalısınız. Bir örnekle açıklamak gerekirse noktalama işaretlerini konuşmanızda kullanmaz yani vurgulu konuşma yapmazsanız cümlelerinizin başı sonu belli olmaz. Bu da dinleyicilerin dikkatini dağıtır.

2- Giyiminize özen gösterin

konuşmacı olmak
Dış görünüş pek çoğumuz ne kadar inkar etsek de önemli bir mesele. Bir konuşmacı olarak salona ilk girdiğinizde insanların ilgisini daha da önemlisi saygısını kazanabilmek için dış görünümünüze özen göstermek zorundasınız. Unutmayın, özensiz ve paspal olduğunuzda insanlar daha ilk dakikadan sizi ciddiye almayacaklardır. Bunun yanı sıra özenli giyinmiş olmak sizin de özgüveninizi yükseltecek ve daha etkili bir konuşma yapmanızı sağlayacaktır.

3- Sallanmadan anlatın

toplantı seminer
Burada kast ettiğimiz bedensel sallanma. Eğer ayakta anlatım yapacaksanız sakince sunum yaptığınız sahneyi adımlayabilirsiniz ancak tahtaya çıkmış bir ilkokul çocuğu gibi sürekli yerinizde sallanarak anlatmak karşı tarafın ilgisini ve ciddiyetini azaltacaktır.

4- Konuşmanızı önceden detaylıca planlayın

konuşmacı olma
Konuşma ya da eğitim sırasında teklememek ve profesyonellikten uzak görünmemek için mutlaka önceden detaylı bir konuşma planı çıkartın. Bu ayrıca konuşmanızın daha etkili ve akıcı olmasını da sağlayacaktır. Hatta mümkünse yanınızda genel bir şema bulundurun ve bu şema üstünde zaman planlaması yapmış olun. Böylece konuşmanın uzamasını engellemiş olursunuz.

5- Konuşma yerini önceden ziyaret edin

konferans salonu
Konuşma yerini önceden ziyaret etmek oluşabilecek aksaklıklar için önlem almanızı sağlar. Örneğin sesiniz yüksek çıkamıyor ancak büyük bir salonda konuşma yapmanız bekleniyorsa mikrofon talebinde bulunabilirsiniz. Ya da örneğin siz slayt gösterisi hazırlamışsınızdır ancak eğitim vereceğiniz yerde yansıtıcı yoktur…

6- İyi materyaller hazırlayın

konferans
Siz her nekadar konuya hakim olsanız ve anlatmak konusunda kendinize güvenseniz de çeşitli materyallerden destek almanız gerekebilir. Örneğin slayt sunumu ya da sizin hazırladığınız eğitim notları…


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir