Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Türkiye’de Futbol
Türkiye’de Futbol
Konuyu puan verin

Futbol, dünyaca bilinen bir spor dalı olsa da Türkiye için spordan çok daha fazlasını temsil ediyor. Türkiye’de futbol, insanlar için adeta bir hayat biçimi. Farklı takımı tutan gence kız vermeyen mi derseniz, tuttuğu takımdan birini görünce memleketlisini görmüşcesine sevinen mi… Şaka bir yana futbol gerçekten Türk halkı için çok farklı bir boyutta. Hemen hemen herkesin takım tuttuğu ülkemizde futbola bağlı ritüeller de var.

1- Tutulan Takımın Forması


Eğer bir takıma gönül vermişseniz mutlaka o takıma ait bir forma vardır elinizde. Takımın renklerini taşıyan formalar mutlaka her maçtan önce giyilir, hatta o gün tüm gün o forma ile gezilir. Ciddi fanatik kimseler ise birkaç tane forma bulundurur ve günlük hayatlarında da forma giyerler. Mutlaka kız arkadaşlarına da hediye etmişlikleri vardır. Çünkü takımın renklerini taşıyan bir formadan daha güzel bir kıyafet olamaz…

2- Maçtan Önce Yemek

Yemek-cafe
Stadyumda maç izlenecekse mutlaka maçtan önce yemek yenilir. Pek çok erkeğin çocukluk anılarında bile vardır bu durum. Babanız elinizden tutar, elde bayraklar, maça girmeden önce ayaküstü köfte ekmek ya da belki pilav… Ayaküstü ya da değil dışarıda maç izlenecekse öncesinde mutlaka yemek yenir!

3- Maçtan Önce İçki

maç-öncesi-alkol
İçki içmeyi sevenler için maç öncesi alternatiflerden biri de içki içmektir. Arkadaşlar toplanır, içkiler yudumlanır, maç hakkında bahisler tutulur…

4- Sosyal Medyada Yorum Yapılır

Sosyal-medya
Mutlaka maç boyunca sosyal medya hesaplarından oyun ve oyuncularla ilgili yorumlar yapılır. Maç bittikten bir süre sonra da yorumlar devam eder.

5- Totem Yapılır

TotemFutbol fanatiklerinin önemli maç ritüellerinden biri de totem. Maç başlamadan önce mutlaka takımın kazanması için yapılması gereken totemler yapılır. Bu totemler çok çeşitli olmakla birlikte tamamen kişiye aittir.

6- Kazanılırsa: Sokağa Çıkılır

kutlama
Kazanan takımın taraftarları maç sonunda mutlaka dışarı çıkar en olmadı balkona çıkar. Nidalar ve marşlar eşliğinde sokaklar arşınlanır, galibiyet coşkuyla kutlanır.

7- Şampiyonluk Alınırsa: Tura Çıkılır

Şampiyonluk
Şampiyonluğun şanındandır, şöyle bir arabayla tura çıkılır, takımın diğer sevdalıları ile konvoy oluşturulur…

8- Kaybedilirse: İçilir

alkol
Kederden içersin.

9- Maç Sonrası Kritik Programları

beyaz-futbol
Hanımlar, maç 90 dakika sonra bitecek ve ben dizime dönebileceğim diye düşünmeyin. Maç biter, kritik bitmez.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir