Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Para Biriktirmenin Yolları
Para Biriktirmenin Yolları
Konuyu puan verin

Para biriktirebilmek pek çok kişi için büyük bir sorun. Daha ayın ortasındayken biten maaşlar, büyüdükçe büyüyen kredi kartı ekstreleri, faturalar, kira, market derken para biriktirmek biraz hayal gibi geliyor. Oysaki para biriktirebilmek için sadece biraz sistemli olmanız gerekiyor… 9 adımda para biriktirmenin yollarını sizler için derledik.

1- Birikim Fonu Oluşturun

Para nasıl biriktirilirBirikimlerinizi gözünüzün görmeyeceği bir yerde yapmanızda fayda var. Olanı harcayayım, kalan birikimim olur felsefesi hiçbir zaman işe yaramamıştır. Bunun için ayrı bir banka hesabı, hatta vadeli mevduat hesabı açabilirsiniz. Maaşınızı aldığınızda küçük ya da büyük ne kadar olursa bir miktar parayı bu hesaba aktarın ve unutun! Eğer bankalarla çalışmak istemiyorsanız evinizde gözünün görmeyeceği gizli bir köşe de oluşturabilirsiniz ancak vadeli mevduat hesabı, vadeyi bozmak istemeyeceğiniz için elinizin uzanamayacağı bir nokta olacağından daha avantajlı olacaktır.

2- Kredi Kartınızdan Koşarak Uzaklaşın

Kredi kartı her ne kadar günümüzün ihtiyacı gibi gösterilse de aslında değil. Kazandığınızdan çok daha fazlasını harcamanıza neden olan kredi kartı sizi, kredi kartı ekstresinin sürekli büyüdüğü bir kısır döngünün içine sokar. Hiçbir ay harcamanızdan taviz vermezsiniz ama ekstreyi en düşük tutardan ödemek o an işinize gelir ve o borç büyür, büyür, büyür… Eğer kredi kartınızdan vazgeçmek istemiyorsanız limitini azaltabilirsiniz.

3- Sabit Ödemelerinizi Maaşınızı Alır Almaz Yapın

Kira, kredi borcu, sigorta, fatura… Sabit olarak her ay ödemek zorunda olduğunuz ödemelerinizi ya ay başında yapın ya da ay başında onlar için bir miktar para ayırarak bir kenara koyun ve elinizde ne kadar para kaldığını görün.

4- Haftalık Harcayacağınız Para Belli OlsunPara biriktirme

Para biriktirmenin yolları arasında en başta harcayacağınız parayı belirlemek gelir. Aylık standart ödemelerinizi yaptınız, belki bir miktar birikim parası ayırdınız ve elinizde x miktarda para kaldı. Tabi ki bu parayı kafanıza göre harcamayacaksınız. O ay kaç haftadan oluşuyorsa bu parayı hafta sayısına bölerek haftalık kaç liranız olduğunu hesaplayacaksanız. Haftalık limitinizden çıkmamaya çalışmak dengeli harcama yapmanızı sağlayacaktır. Bunun için haftanın başında o tutarı çekerek cüzdanınıza koyabilirsiniz. Böylece sürekli ne kadarınız kaldığını da görmüş olursunuz. Bu noktada banka kartı ile alışveriş yapmaya kalkarsanız yine hesabınızı bilemeyeceğinizden ucu kaçabilir…

5- Tasarruf Yapın

Su ve elektrik faturalarnı azaltmak küçük de olsa sizin için kazanç sağlayacaktır. Suyu ve elektriği idareli kullanmaya çalışın. Elektrik tasarrufu yapmak için yeni elektrik sayaçlarından da kullanabilirsiniz ya da enerji tasarruflu elektronik aletler alabilirsiniz.

6- Market Alışverişini Toplu Yapın

Para-biriktirmenin-yolları Bugün: Pirinç alayım aaa gofret gördüm hadi ondan da alayım!
Yarın: Hay Allah hiç süt kalmamış. Hmm şundan da mı alsam?
Çok tanıdık değil mi? Markete bir şey almak için gireriz ve bir sürü ıvır zıvırla çıkarız… Mutfağınızın aylık ihtiyaçlarını belirleyerek en azından kuru ve uzun ömürlü gıdaları tek seferde alabilir ve mutfak masrafını tek seferde ortadan kaldırmış olabilirsiniz. Sebze ve meyve gibi gıda alışverişlerinizi ise pazardan yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ve en önemli nokta sakın alışverişe aç gitmeyin!

7- İkinci El Eşyaları Değerlendirin

İkinci el eşya furyası dört bir yanımızı sarmış durumdayken koltuktan kıyafete her alanda yeni bir eşya alacağınız zaman önce ikinci el alternatifleri değerlendirmeye çalışın.

8- Kötü Alışkanlıklarınızı Bırakın

Sigara içenler hem sağlıkları için hem de tasarruf yapmak için sigarayı bırakma yoluna gidebilirler. Normal bir sigara içicisinin ortalama aylık sigara masrafının 250 TL olduğunu düşünürsek bu rakam yılda 3000 TL yapar… Alkol içinde aynı şey geçerli tabi.

9- Evde Yemek Yapın

Çoğu zaman üşenip dışarıdan yemek söylüyor olabilirsiniz. Bu durum bütçenizi kötü etkiler. Dışarıdan yemek söylemek yerine evde yemek yapmayı deneyebilirsiniz. Böylece hem daha sağlıklı şeyler tüketmiş olursunuz hem de paranız size kalır. Ayrıca yemek yapmayı seviyorsanız eğlencesi de cabası!

Para biriktirmenin yolları arasında en çok dikkat edilenleri 9 maddede sizler için hazırladık, umarız istediğiniz parayı bu maddelere uyarak uygulayabilirsiniz.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir