Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

En iyi Vampir Filmleri
En iyi Vampir Filmleri
5 (100%) 1 oy verildi

Alacakaranlık serileri ile birlikte vampirler yeniden moda olsa da aslında sinema dünyasının sık sık ilgisini çeken konulardan. Vampir filmlerine meraklıysanız ya da vampir filmlerine giriş yapmak istiyorsanız izlemeye “En iyi vampir filmleri” listemizdeki filmleri izleyerek başlayabilirsiniz.

1- Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive En iyi vampir filmi
En iyi vampir filmlerinden biri olan Only Lovers Lef Alive’ın yönetmen koltuğunda Amerikan bağımsız sinemasının ünlü yönetmeni Jim Jarmush var. Başrollerini Tilda Swinton ve Tom Hiddleston’ın paylaştığı filmde uzun zamandır hayatta olan, entelektüel bir vampir çiftin hikayesini izliyoruz. Vampirlerimizden Adam müziğe ilgi duyan ve tarih boyunca müzikle ilgilenmiş, insanlığın gidişatından dolayı depresifleşen bir vampir. Eşi Eve ise kitaplara ilgi duyar ve Adam’dan daha pozitif bakar olaylara. Her şeye rağmen bir şekilde yolunda olan hayatları Eve’ın kız kardeşinin gelmesi ile biraz karışır… Ancak belirtmek zorundayım ki temel konu kardeşin gelmesi ve olayların karışması değil. Filmin geneline yayılan muhteşem atmosfer, müzikler, vampir dünyasına farklı bir bakış ve onları izlerken bile içinizde hissedeceğiniz “keşke ölümsüz olsam da ben de bu kadar çok şey bilsem” hevesi filmi güzelleştiren ve izlenir kılan ögeler.

2- Nosferatu

Nosferatu
Vampir filmlerinin babası, anası, atası, evveli, ezeli diyebileceğimiz bu film 1922 yılında çekilmiş. Dışavurumcu Alman sinemasının sessiz bir örneği olan filmin konusu 1800’lü yıllarda geçer ve aslında bildiğimiz klasik Dracula hikayesidir: Emlakçı baş karakterimiz bir evin satın alma işlemi için eşi Ellen’i geride bırakarak Transilvanya’ya gider, Kont Orlok’un korkutucu şatosunda kalır, ertesi sabah uyandığında boynunda diş izleri bulur, rüyasında eşini gören ve zor durumda olduğunu bilen eşi onunla iletişime geçmeye çalışır, bu ruhsal bağlantıyı hisseden Orlok Ellen’in peşine düşer…

3- Bram Stoker’s Dracula

Bram_Stoker's_Dracula_(Original_Motion_Picture_Soundtrack)
Nosferatu’dan sonra hemen Dracula’ya geçelim. Bram Stoker’ın Dracula adlı romanından uyarlanan filmin konusu Nosferatu ile neredeyse aynı. Nosferatu gibi Dracula da vampir filmleri kategorisindeki kültlerden.

4- Interview With The Vampire

interview with the vampire
Anne Rice’ın kitabından sinemaya uyarlanan filmde Brad Pitt ve Tom Cruise baş rolleri paylaşıyor. Film vampir karakterlerimizden birinin günümüzde bir gazeteciye hikayesini anlatmasını konu alıyor ancak anlattıkları daha eski bir zamanda geçmekte. Yakın zamanda karısını kaybeden Louis bir gece asil bir vampir olan Lestat tarafından vampire dönüştürülür. Ancak insanların kanını içme fikri Louis’e ters gelmektedir. Bir süre sonra küçük bir kız olan Claudia ile tanışırlar ve olaylar gelişir.

5- A Girl Walks Home Alone At Night

A girl walks home alone at night
Bir diğer vampir filmimiz İran asıllı bir yönetmenden. Farklı bir vampir filmi denemesi olan film İran’da çekilmemiş olsa da konu olarak İran’da geçiyor ve Farsça. Filmi kısaca İran vampir sanat filmi diye tanımlayabiliriz sanırım. Filmde kendince adalet dağıtan bir vampir bir kızın hikayesini izliyoruz.

6- Låt Den Rätte Komma In

Lat den ratte komma in
Türkçe’ye “Gir Kanıma” ismi ile çevrilen filmimiz İsveç’ten. Bu filmde çocuk vampir olmanın zorluklarını (!) izliyoruz. Vampir hikayesi olmanın yanı sıra bir arkadaşlığı da konu alan film, vampir filmine yakışan karanlık ortamı ve derin anlatımı ile en iyi vampir filmleri arasında.

7- Abraham Lincoln: Vampire Hunter

abraham-lincoln-vampire-hunter
Sadece yapımcı olarak olsa da künyesinde Tim Burton ismini görebileceğimiz bu film Abraham Lincoln’ün ve Amerikan iç savaşanın bildiğimiz hikayesine farklı bir boyut katıyor.

8- Byzantium

Byzantium
Sürekli yer değiştirmek zorunda olan anne kız vampirlerin hikayesindeyiz bu sefer. Hikaye derinleştikçe ve geçmişe dönüşler arttıkça hüzünlü bir boyut alan film yine klasik vampir ögelerini de içeriyor…

9- The Hunger

the-hunger
Kült vampir filmlerinden bir diğeri de 1983 İngiliz yapımı The Hunger. Dört bin yaşındaki ölümsüz Miriam’ın 18. yüzyıldan beri birlikte olduğu sevgilisi John artık hızla yaşlanmaktadır. Bunun önüne geçmek için uyku ve yaşlanma üstüne çalışmalar yapan Sarah ile temasa geçerler. Filmde Catherine Deneuve ve David Bowie başrolleri paylaşmakta.

“En iyi vampir filmleri” listemizde yer alan filmler dışında tabii ki daha onlarca vampir filmi var. En başarılı örneklerini listelemeye çalıştığımız bu listedeki filmleri izleyerek vampir mitinin tadını çıkarabilirsiniz!


Comments to En iyi Vampir Filmleri

  • Hepsi çok güzel bu filmlerin.

    derya 9 Haziran 2015 15:25 Cevapla
  • Listeyi çok beğendim. Aralarında izlemediklerim var, en kısa sürede izleyeceğim.Teşekkürler

    Selin 21 Temmuz 2015 19:30 Cevapla

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir