Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Bebeğin Anne Karnındaki Gelişimi
Bebeğin Anne Karnındaki Gelişimi
Konuyu puan verin

Doğum, binlerce yıldır insanın iç içe olduğu sıradan bir şey olsa da tam bir mucize. Bir hayatın aydan aya anne karnında yeşermesi, gelişmesi ve en sonunda bir bebek olarak anne rahminden çıkması bu deneyimi yaşayan herkesi büyülüyor. Bilhassa kadınlar için oldukça farklı bir deneyim olan gebelik sürecini 9 adımda sizler için derledik…

1- Hamilelikte 1. Ay Bebek Gelişimi

Aslında hamile olduğunuzu hissedemeyeceğiniz bu ayda çeşitli şüpheler ile doktora giderek gebeliğinizi onaylatabilirsiniz. Bu dönemde henüz kalp atışları duyulmaz. Sadece gebelik kesesi oluşur ve bebeğin durumu ile ilgili bir şeyler söylemek için henüz çok erkendir. Bu süreçte gebelik tespit edilirse öncelikle anne muayene edilerek gebeliği etkileyecek bir hastalığı olup olmadığı kontrol edilir.

2- Hamilelikte 2. Ay Bebek Gelişimi

4 ve 8. haftalar arası olan bu dönemde artık bebek oluşmaya başlar. 5. haftaya kadar sadece hücreler yığını olan bebek 5. haftadan sonra embriyo olarak adlandırılmaya başlanır. Bu haftada hem plasentada hem de embriyoda kan hücreleri oluşmaya başlar ve kalp atışı duyulabilir bir seviyeye gelir.

6. haftaya gelindiğinde bebeğin boyutu üç kat artar. Temel yüz yapısı ve beyin oluşur. Bu haftada bebek ortalama 3 milimetredir.

7. haftaya gelindiğinde plasenta görülebilir hale gelir. Kol, bacak, el ve ayaklar şekillenmeye başlar. Hızlı büyümenin sonucu olarak bebek yaklaşık 8.5 milimetreye ulaşır.

8. haftada el ve ayaklara ek olarak parmaklar şekillenmeye başlar. İç organlar gelişir, göz kapağı oluşur. Bu haftada bebeğin boyutu yaklaşık olarak 12.5 milimetredir.

3- Hamilelikte 3. Ay Bebek Gelişimi

Anne-Karnindaki-Bebek

9 ve 12. haftaları kapsayan 3. ayda bebek iyice şekillenmeye başlar. 9. haftada bebeğin iç genital organları oluşmaya başlar. Ufak hareketlenmeler başlasa da anne tarafından hissedilebilir değildir.

10. haftada iskelet ve dişler gelişmeye başlar. 11. haftada iç organlar hızlı bir gelişme sürecine girer. Dış genital organlar oluşur ve kız erkek farklılığı meydana gelir. 12. haftada el ve tırnak gelişimi tamamlanır.

4- Hamilelikte 4. Ay Bebek Gelişimi

12-16 arası haftaları kapsayan dördün ayda bebeğin sağlığına yönelik çeşitli kontroller yapılmaya başlanır. 12. aya gelindiğinde artık bebeğin tüm organları oluşmuştur. Yine bu haftada saç ve tırnaklar uzamaya başlar. 13. haftada karaciğer safra, pankreas ise insülin üretimine başlar. 14. haftada gözler ve kulaklar gelişimini hala devam ettirmektedir. Bebek bu haftada ellerini ve ayaklarını hareket ettirmeye başlar. 15. haftadan itibaren bebeğin kas ve kemikleri daha hızlı şekilde gelişir. Bu haftadalardayken bebek oldukça ince ve şeffaf bir deri tabakasına sahiptir. 16. haftada bebeğin boyu yaklaşık 17 cm’e, ağırlığı ise 110 grama ulaşır.

5- Hamilelikte 5. Ay Bebek Gelişimi

17-20. haftaları kapsayan 5. ayda bebeğin saçları ve kaşları uzar. 17. haftada bebeğin doğduktan sonra ısı dengesini sağlayacak olan kahverengi yağ dokusu oluşmaya başlar. 18. haftada kemik yapısı güçlenir, işitme sinirleri ve yutma fonksiyonu gelişir. Bu haftadan itibaren bebek duymaya başlar. 19. haftada bebeğin böbrekleri gelişir ve idrar yapmaya başlar. Derisinin dış yüzeyi verniks adı verilen yağlı bir yüzeyle kaplanır. 20. haftaya gelindiğinde ise derisi iyice kalınlaşır. Bu haftadan itibaren bebeğin hareketleri anne tarafından rahatlıkla hissedilebilir.

6- Hamilelikte 6. Ay Bebek Gelişimi

fft2mm3319839

21-24 arası haftaları kapsar. 21. haftada bebeğin kan hücreleri kemik iliğinde oluşmaya başlar. Bebek içinde yüzdüğü sıvıyı yutar ve bu şekilde sindirim sistemi gelişir. 22. haftada bebeğin dokunma ve tat alma duyuları gelişmeye başlar. 23. haftada bebeğin akciğerleri kendini dışarıdaki hayata hazırlamaya başlar. 24. haftada iç kulaktaki denge yapıları gelişir. Bu haftada doğan bebeklerin uygun ortam ve tedavi altında %50 yaşama şansı vardır.

7- Hamilelikte 7. Ay Bebek Gelişimi

25 ve 28. haftaları kapsar. Bebek yine bu ayda gelişimine devam eder. Kaşlarla birlikte kirpikleri oluşur, saçları gürleşir. Bu ayda bebeğin parmak izi oluşmaya başlar. 28 haftada bebek artık gözlerini açıp kapayabilmektedir. Düzenli şekilde uyur. Bu ayın sonunda bebeğin boyu yaklaşık 24 cm, ağırlığı ise 1 kilodur.

8- Hamilelikte 8. Ay Bebek Gelişimi

anne karnında bebek29 ve 33. haftalar arasıdır. Bu ayda bebek artık diafram kaslarını kullanabilmektedir, solunum çalışmaları yapar. Akciğer gelişimi daha tam olarak tamamlanmamıştır ancak bu 32. aydan sonra doğan bebeklerin uygun şartlar altında yaşama ihtimali oldukça yüksektir.

9- Hamilelikte 9. Ay Bebek Gelişimi

34 ve 40. haftaları kapsayan gebeliğin son dönemidir. Normal doğum süresi 9 ay 10 gün olarak belirlenmiştir. 38. haftanın sonunda 9 ay tamamlanır. 39 ve 40. haftalar “10 gün”ü ifade eden haftalardır. Her gebelik 40. haftada sonlanmaz genellikle 38. haftada bebek dünyaya gelir. 9. ayda bebek doğum kanalına girmeye başlar. Bebeğin yağ dokusu bu ayda artmaya devam eder. Bebeğin doğum kanalına girmesiyle karın düşer ve uygun zaman geldiğinde bebek bu kanaldan doğum sürecine girer.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir