Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

İstanbul’da Gezilecek Yerler
İstanbul’da Gezilecek Yerler
5 (100%) 1 oy verildi

Avrupa Yakası’nda Tarihi ve Gezilecek Yerler

1. Galata Kulesi

Galata kulesi

Galata kulesi eşsiz manzarası ile büyülüyor

Cenevizlilerden kalan ve günümüzde kadar güzelliğini koruyarak gelen Galata Kulesi, şehrin Avrupa yakasında bulunmaktadır. İstanbul gecelerinin en gözde mekanı olan Galata Kulesi’nin hemen dibinde eğlenceler düzenlenmektedir. Asya yakasından, Avrupa yakasına vapur ile geçerken, Karaköy kıyılarına yaklaştığınızda adeta size “Hoş Geldin” der bu güzel kule. şehrin en güzel tarihi mekanlarından olan Galata Kulesi’nin içini gezebilir, balkonundan şehri izleyebilirsiniz.

2. Rumeli Hisarı

 Rumeli-hisarı 

Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen bu hisar, Anadolu Hisarının tam karşısında bulunmaktadır. Anadolu Hisarının tam karşısında olan, Avrupa yakasının gözde semtlerinden olan Sarıyer ilçesinde bulunmaktadır. Güzelliği ile dillere destan bir görünümü olan Rumeli Hisarını görmeden İstanbul’dan ayrılmayın. Bu hisarın 3 büyük kulesi vardır. Dünyanın en büyük kale burçlarına sahip olan Rumeli Hisarının eteklerinde birbirinden güzel restaurantlar ve cafeler vardır. Gezilip, görülmeye değerdir.

3. Ayasofya

Ayasofya

Ayasofya Camii dış görünümü

Şehre oldukça farklı bir hava katan Ayasofya ile tanışmadan, İstanbul’dan ayrılmayın. oldukça büyük bir alan üzerine inşa edilmiş olan Ayasofya dış mimarisinin güzelliği ile görenleri kendine hayran bıraktığı gibi iç mimarisinin güzelliği ile de adeta büyülüyor. Büyüleyici bir eser olan Ayasofya İstanbul’un en gözde tarihi mekanlarındandır.

4. Sultan Ahmet Cami

sultan-ahmet-camii

Tarihi yarımadada bulunan bu güzel cami İstanbul’un en büyük yapıtlarındandır. Baş cami olarak nitelendiren Sultan Ahmet Cami yarım kubbeleri, sayıca çok olan mimarileri ve cami içerisinde kullanılan mavi ağrılıklı çiniler bu yapıtın güzelliğine güzellik katmaktadır. Ayasofya ile karşılıklı konumlarda bulunan Sultan Ahmet Cami tarihi yarımadanın en gözde yapıtlarındandır.

5. Mısır Çarşısı – Kapalı çarşı

Mısır Çarşısı

Turistlerin ilk ziyaret ettiği yerler arasında yer alan Mısır Çarşısından bir görüntü

Tarihi yarımadada olan bu güzel çarşı başlı başına bir tarihtir. Oldukça eski yıllardan günümüzde kadar gelmiş olan kapalı çarşı, şehrin en gözde alışveriş mekanıdır. Tarihi dokusunu kaybetmemiş olan Kapalı Çarşıda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Yöresel ürünlerin satışının ön planda olduğu bu çarşıyı gezmeden önce Mısır Çarşısını da gezmelisiniz. Birbirine yakın konumlarda olan bu iki çarşı şehrin en güzel yapıtlarındandır.

Asya Yakası’nda Tarihi ve Gezilecek Yerler

6. Çengelköy

Çengelköy

Anadolu Yakasında en güzel manzaraya sahip yerlerden birisi olan ve nezih yerleşim yerlerinden birisi olan Çengelköy

Anadolu yakasının en güzel ilçesinden biri olan Beykoz, temiz havası, mükemmel kıyıları ve sıcak halkı ile şehrin çok sevilen yerleşim yerlerindendir. kıyısı boyunca birbirinden güzel mekanların olduğu Beykoz’da Avrupa kıyılarını izleyerek çayınızı, kahvenizi içmek size büyük huzur verecektir. Beykoz’a gelmek için sahil yolunu tercih etmenizi öneririz. Kadıköy’den yola çıkarak, Üsküdar, Çengelköy ve daha diğer birçok güzel kıyıdan geçerek Beykoz’a ulaşım sağlayabilirsiniz. yolunuzun üzerinde olan Çengelköy’de durmadan, semti gezmeden, Beykoz’a doğru hareket etmeyin. Çengelköy’ün güzelliği ile büyüleneceksiniz.

7. Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi

İstanbul’un en yüksek tepelerinden birisi olan ve şehrin neredeyse tamamını yukarıdan görebileceğiniz Çamlıca tepesi

İstanbul’un en yüksek tepelerinden biri olan “Çamlıca Tepesi”nin muhteşem manzarası karşısında büyülenmemek imkansız. Özellikle yazın akşamları tepede kahve içebileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz güzel bir bahçenin bulunduğu alan İstanbul’da yaşayan herkesin en az bir kere görmesi gereken yerlerden birisidir.

8. Kız Kulesi

Kız kulesi

İstanbul’un şehir simgelerinden birisi haline gelen, hikayesi ile hepimizi büyüleyen Kız Kulesi

İstanbul’un Asya yakasına yakın olan bu güzel kule şehrin simgesi olmuştur. Üsküdar sahilinden çok daha yakın görme şansına sahip olacağınız, hatta sahilden düzenlenen tekne ulaşımı ile Kız Kulesinin içinde bir fincan kahve yudumlama, kulenin balkonundan şehri seyretme imkanınız dahi olacaktır. Denizin üzerinde nazlı nazlı duran bu kule gündüz başka güzel, gece ise bir başka güzeldir.

Bonus! Geçmişten Günümüze İstanbul için söylenen en güzel sözler ve Tanıtım Filmi

  • “İstanbula sahip olan bütün dünyaya hükmeder. Dünya tek bir devlet olsa idi, taht şehrinin İstanbul olması gerekirdi.” Napolyon Bonapart
  • “Dünyadaki bütün şehirler yok olabilir fakat İstanbul gönüllerde yaşamaya devam eder.” Gyllius
  • “Ya ben İstanbulu fethederim, ya da İstanbul beni…” Fatih Sultan Mehmet
  • “Diğer bütün kentler ölümlüdür, ama sanırım İstanbul, insanlar var oldukça yaşayacaktır.” Petrus Gyllius
  • “İki büyük cihanın kesinti noktasında, Türk vatanının ziyneti, Türk tarihinin serveti, Türk milletinin gözbebeği İstanbul, bütün vatandaşların kalbinde yeri olan şehirdir.” Mustafa Kemal Atatürk
  • “Bütün dünya, bu kentin dünyanın en güzel yeri olduğu düşüncesindedir.” Edmondo De Amicis
  • “Doğu ile Batıyı çok iyi birleştiren, insana her alanda özgürlük sunan emsali olmayan bir şehir…” Max Müller
  • “Ah İstanbul! Beni büyüleyen isimlerden en çok büyüleyeni yine sensin.”Pierre Loti
  • “Dünyaya son kere bakacaksın deseler bu bakışı İstanbulun Çamlıcasından isterdim.”Lamartine
  • “İstanbul, önünde şair ile arkeoloğun, diplomat ile tüccarın, prenses ile gemicinin, Kuzeyli ve Güneylinin, hepsinin aynı hayranlık duygusuyla haykırdığı evrensel ve son derece büyük bir güzelliktir. Bütün dünya, bu kentin dünyanın en güzel yeri olduğu düşüncesindedir.” Edmondo De Amicis


Güncel konularda bilgi ve tecrübelerimi sizler ile adım adım paylaşıyorum.

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir