Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Dünden Bugüne İnternetin Değişimi
Dünden Bugüne İnternetin Değişimi
Konuyu puan verin

Ülkemize 1994 yılında gelen İnternet 1998 yılından itibaren daha hızlı bir şekilde yaygınlaşarak evlerimizdeki yerini almaya başladı. Şuan hemen hemen her evde olan ve neredeyse yerini akıllı telefonlara bırakan bilgisayarlar 2000’li yıllarda o kadar değerliydi ki bilgisayarı olan arkadaşlarımızın evine gidip inceler ve nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalışırdık.

Şuan yüksek görüntü kalitesine sahip oyunlar, her an mesajlaşıp istediğimiz şeyleri paylaşabildiğimiz platformlar ve çok daha fazlasına sahibiz.

Peki o zamanlar neler popülerdi ve insanlar neleri kullanıyordu ?

8 adımda eski İnternet fenomenlerini sizler için listeledik. Bu programları kullanan ziyaretçilerimizin bir an olsun eskiye gidip o günleri özlemle anacaklarına eminiz  🙂

1 – ICQ

icq
İlk kullandığımız mesajlaşma programlarından birisi olan ICQ’nun o unutulmaz mesaj sesini hatırlamamak mümkün değil.  Kayıt olduğunuzda size verilen numaraları arkadaşlarınızla paylaşarak listenize eklemesini sağlıyordunuz . Basit arayüzü, görüntülü konuşmanıza imkan veren teknolojisi ve o dönemde alternatifi olmaması nedeniyle İnternet denilince akla ilk gelenlerden. ICQ’nun modası MSN Messenger’in hayatımıza girmesi ile birlikte zamanla geçti.

2 – mIRC

mirc
Bilgisayar ile ilk tanıştığımız zamanlarda İnternet’e girdiğimizde sosyalleşmek amacıyla en çok kullandığımız programlardan birisiydi. Zurnanet ve Dalnet dönemin en yoğun kullanılan Irc Server’ları arasında yer almasının yanı sıra en çok etkileşime geçebildiğimiz yerlerdi. mIRC kullanan neslin en büyük amacı doluluk oranı yüksek sohbet kanallarında OP(Yönetici) seviyesine gelerek en üstte yer almak ve yönetme yetkisine sahip olmaktı, bunu başaranlar diğer kullanıcıların gözünde çok değerli sayılır ve saygı görürlerdi. Küçük sohbet kanalları ise daha samimi ortamların bulunduğu ve günlük olarak sürekli aynı kişilerin girip birbiriyle hayata dair herşeyi konuştuğu en güzel anların geçtiği yerler arasındaydı. Facebook, Twitter, Instagram ve benzeri uygulamaların olabileceğini hayal dahi edemediğimiz bir dönemde sizinle aynı ülkede yaşayıp belki hiçbir zaman tanışamayacağınız insanlar ile bu program aracılığı ile konuşmak o dönem için oldukça popüler ve farklıydı.

3 – Karabasan

Karabasan
Karabasan.exe bizim yegane dostumuz, canımız sıkıldığı her an yanımızda olan ukala, bir o kadarda bilmiş bir Ms-Dos uygulamasıydı. Espri anlayışı şimdi pek komik gelmese de sıkılmadan hep onunla konuşur, verdiği cevaplara gülerdik.

4 – Winamp

Winamp
Bilgisayar alındıktan sonra veya format sonrası ilk olarak yüklediğimiz programların başında yer alan  Winamp müzik dinleme programı 20 Aralık 2013 itibariyle resmi olarak kapatılarak İnternet dünyasındaki macerasına son verdi. Basit ve kullanışlı olması nedeniyle hiçbir zaman alternatifi aranmadı ve Winamp kullanan nesil onun dışında başka hiç bir müzik programına onun kadar bağlanamadı maalesef. Artık bilgisayarımıza şarkı bile indirmeye gerek kalmadan internet üzerinden oluşturduğumuz şarkı listeleri ile müzik dinleyebiliyorken o dönem böyle bir şeyin olması mümkün değildi ve Winamp bizim en aktif kullandığımız programdı.

5 – Forum Kültürü

kanka.net

Henüz Facebook ortaya çıkmamışken, aktif ve sosyal olabilecek bir platform arayan internet kullanıcılarının neredeyse tamamı bir foruma üye olurdu. Forum içerisinde yer alan kategorilerde paylaşımlar yapar, eğer başarılı olursak; Moderator, Supermoderator ve Admin olma şansı yakalayarak sitenin yönetim ekibinde yer alırdık. Her an foruma girip ne gibi yeni gelişmeler var diye kontrol eder, hayatı forumlar aracılığı ile takip ederdik. Bazı kullanıcılar işi o kadar ciddiye alırlardı ki günde 1000 konu açan üyeler olurdu forumlarda. Forum yöneticilerinin belirli dönemlerde yaptığı organizasyonlar ile forum üyeleri görüşüp  çeşitli aktiviteler yaparak birbirlerini daha yakından tanırlardı. O dönem içerisinde yer alan en popüler forum Forumtr sitesiydi, şuan ki haline baktığımızda maalesef içler acısı bir durumda. Ülkemizde Forum kültürünün bitmediği ve aktif olarak kullanıldığı Donanımhaber yıllardır çizgisinden çıkmaması ve değişen teknolojiye ayak uydurması nedeniyle ülkemizdeki en popüler siteler arasında hala yerini korumaktadır.

6 – Msn Messenger

msn-messenger

Birçoğumuzun hayatında önemli bir yere sahip olan Msn Messenger bilgisayarımızı ilk açtığımız andan itibaren açık olur ve kapatana kadar açık bir şekilde arka planda çalışmaya devam ederdi. Media Player’da dinlediğimiz şarkıların ne olduğunu göstererek müzik zevkimizi arkadaşlarımızın görmesini sağlar, özel kodlar ile isimlerimizi renklendirir, sınırsız titreşim gönderir, birinden sıkıldığımız zaman çevrimdışı takılırdık. İlgi çekici isimleri kullandığımızda kendimizi özel ve havalı zannerdik. Bu nick namelerin başında aşağıdaki nickler gelirdi…

  • Yılllardır oturum açmayan adam oturum açtı
  • O şimdi oturum açtı
  • ben mevlana değilim… adam ol da gel!!
  • Serseri jojuk
  • Bir gün hepimiz çevrimdışı olacağız..

Saatlerce süren sohbetler ve konferanslarda arkadaşlarımızla olan konuşmalarımız, özel ses seçme alanı ve birçok farklı özelliği ile Messenger bize göre kullanımı en rahat ve en unutulmaz programlar arasında yer almakta. Her yılın sonunda ortaya atılan “Msn paralı olacakmış” dedikoduları ise hiçbir zaman bitmedi. “Cam aç” denildiğinde evinin camını açan insanlar da bu dönemde yaşamıştır. Messenger yerini şuan Skype’a bıraksa da hiçbir zaman MSN kadar yaygın ve kullanışlı olamadı, MSN’in kapanması ile artık sohbet programları yerini Facebook Messenger ve Whatssap’a bıraktı. Seni unutmayacağız MSN…

7 – Limewire

limewire

Henüz Youtube’un olmadığı ve ülkemizde bilinmediği dönemlerde en popüler dosya paylaşım programı olan Limewire sayesinde binlerce internet kullanıcısı müzik indirmeyi başarmıştır. En büyük sorun indirilen şey ile ilgili bilinmezlikti. Pek çok kişi Limewire ile Tarkan şarkısı indirdiğini zannederken Azer Bülbül şarkısı indirmiş olmanın dayanılmaz ızdırabını yaşamıştır.

8 – Karate Kamil

Karate-kamil

“Karate Kamil” Cemre Özkurt tarafından 2001 yılında Fistik.com’da yayınlanan bir türk animasyon serisiydi. Kullanılan replikler, karakterler ve mizah anlayışı o kadar eğlenceliydi ki her bölümünü merakla bekler her gün siteyi ziyaret ederdik.  En son yayınlanan 4.bölüm sonrası herkes 5. bölümü beklemeye başladı fakat o bölüm hiçbir zaman gelmedi. Eğer Karate Kamil’i ilk defa duyuyorsanız videolarını izlemenizi tavsiye ederiz 🙂

Eski dönemler ile şimdiyi karşılaştırdığımızda geçen yılların ardından hayatımızın ne kadar değiştiğini görüyor, teknolojinin gelişmesi ile insanların algı, zevk ve düşünce yapılarının ne kadar farklılaştığınız anlayabiliyoruz. Bundan 10 yıl önce 1 evde 6 arkadaş İnternet’de eğlenceli bir şekilde sosyalleşip keyifli anlar yaşarken, şimdi 1 evde 6 farklı bilgisayar ile birbirinden haberi olmayan ve zorunlu olmadıkça birbiriyle iletişime dahi geçmeyen bir nesil olma yolunda hızla ilerliyoruz.Güncel konularda bilgi ve tecrübelerimi sizler ile adım adım paylaşıyorum.

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir