Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Nasıl İş Bulunur?
Nasıl İş Bulunur?
Konuyu puan verin

İş bulmak günümüzde hiç de kolay değil. İş bulma süreci çalışan için de çalışmayan için de oldukça zorlu bir süreç. İş bulmak her ne kadar biraz şans işi olsa da önerilerimizi dikkate alarak iş bulmak için doğru adımlar atabilirsiniz.

Öz Geçmişinizi Güncelleyin
cv-oluşturma

İş bulma sürecinde öz geçmiş/CV her şeydir. Öz geçmişinizi mutlaka güncel tutun. Yalnız öz geçmişinizi gerçekçi bir şekilde doldurmanız olukça mühim. Biraz abartarak yazdığınız bilgiler ileride sizin için sorunlara yol açabilir.

Online Başvuru Yapın

iş-başvurusu

İnternet ortamında pek çok iş bulma sitesi mevcut. İş bulma sitelerinin hepsini tarayarak dikkatinizi çeken işlere başvuruda bulunun.

CV Gönderin

özgeçmiş

Herkesin hayalinde çalışmak istediği bir ya da birkaç yer mutlaka vardır. Bu kurumların insan kaynakları birimine öz geçmişinizi, onlarla çalışmanın sizin için ne ifade ettiğini de içeren bir notla birlikte gönderin.

İletişim Kurun
İletişim

Tanıdıklarınızı ve arkadaşlarınızı iş arıyor olduğunuzla ilgili bilgilendirin, iş fırsatının nereden çıkacağı hiç belli olmaz!

Mülakatlara Hazırlanın

İş-bulma-mülakat

Mülakatlarda üç aşağı beş yukarı aynı tipte sorular sorulur. Olası soruların ve cevapların üstünden geçerek kendinizi mülakata hazırlayın. Hatta çağrıldığınız tüm görüşmelere sırf mülakat tecrübesi olması açısından katılım sağlamak da faydalı bir yöntem olabilir.

Kendinizi Geliştirin

Kişisel-gelişim

İş bulma süreci uzun olabilir. Bu süreçte boş durmayın ve kendinizi geliştirin. Mesleki kurslara gidebilir, hobi edinebilir ya da yabancı dil öğrenebilirsiniz. Kendinize yaptığınız her türlü yatırımın ileride mutlaka geri dönüşü olacaktır.

Network Oluşturun

networking

İş bulma sürecinde network çok önemli. Çevreniz ne kadar geniş olursa iş bulmanız o denli kolaylaşır. Networkünüzü genişletmek için başta mezun olduğunuz okulun mezunlar derneği olmak üzere farklı alanlardaki dernek ve kulüplere üye olabilirsiniz.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir