Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Güney Kore
Güney Kore
5 (100%) 1 oy verildi

Güney Kore son yıllarda turistlerin en çok ilgisini çeken ülkelerden birisi. Sinema filmleri, gezilecek yerleri ve farklı kültürleri ile Güney Kore bambaşka bir atmosfere sahip bir yer. Bunun sonucu olarak da pek çok insan Güney Kore’ye gitmek ve ekranda gördükleri bu güzel insanların ülkesini gezmek istiyor. Kore’yi görmüş biri olarak açık yüreklilikle söyleyebilirim ki Kore’ye hayran kaldım.

Uzakdoğu kültüründeki diğer pek çok ülke gibi Kore’deki insanlar da son derece saygılılar. Sadece diğer insanlara değil doğaya da saygılılar. Ülkeye adımınızı atar atmaz tertemiz ve her yanı yeşil bir ülke ile karşılaşıyorsunuz. Sokakta gireceğiniz herhangi bir umumi tuvalet bile evinizdeki kadar temiz. Yere çöp atmak gibi bir kavram ise onlar için yok. Doğaya ve insanlara saygı gösterilen bu ülkede istediğiniz her yerde sigara içemezsiniz. Sokakta sigara içmek istediğinizde bu iş için ayrılmış noktada sigara içmeniz bekleniyor.

1 – Güney Kore Tarihi

güney-kore
Kore son derece köklü bir tarihe sahip. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Kuzey ve Güney olarak ikiye ayrılmış. Kapalı bir yönetim sistemine sahip olan Kuzey Kore’ye girmek oldukça zor. Güney Kore ise her alanda oldukça faal bir ülke. Ülkenin gezilmesi gereken en önemli yeri başkent Seul. Köklü tarihe sahip olan Kore’de pek çok hanedanlık yaşamış, imparatorluklar kurulmuş ve saraylar inşa edilmiş. Birbirinden güzel bu saraylardan birkaçını mutlaka görmelisiniz. Deoksugung, Changgyeonggung, Gyeonghuigung, Gyeongbok ve Changdeokgung görmeniz gereken en görkemli saraylardan. Changdeokgung Sarayı’nın içinde bulunan ve eskiden sadece saray mensuplarının girmesine izin verilen “Gizli Bahçe” ise Kore’de görebileceğiniz en güzel yer. Gezi planınızı yaparken sarayların tatil olduğu günleri önceden bilmeniz faydalı olacaktır.

2 – Başkent Seul

Seul

Seul öyle büyük ve güzel bir şehir ki her yerini hakkını vererek gezebilmek için çok fazla vakte ihtiyaç var ama gitmişken Namsangol Hanok Köyü’nü ziyaret edin. Bu köy, eski köy yaşamına göre oluşturulmuş, evlerin içine göz atabileceğiniz şehrin içinde kurulmuş yapay bir köy. Gezinizin bir gününde Seul Kulesine çıkarak Seul’un muhteşem manzarasına bir de yukarıdan tanık olabilirsiniz. Ve Han Nehri… Şehrin ortasından geçerek Seul’e hayat veren Han nehri gittiğiniz pek çok yerde karşınıza çıkıyor. Bazı noktalarda nehrin kenarına inip ayaklarınızı suya daldırarak oturabileceğiniz alanlar var. Işıklandırma ve su gösterileri ile Han Nehri’ni izlemeye doyamayacaksınız.

3 – Kore’de Alışveriş

insadong

Insadong caddesinden bir kare

Koreliler alışveriş konusunda kendi ürünlerini tercih ediyorlar bu yüzden gezerken bildiğimiz markalara rast gelmek çok zor. Güzelliğe oldukça önem verilen bu ülkede kozmetik sektörü de epey gelişmiş. Kozmetik anlamında birbirinden güzel ürünler bulabileceğiniz pek çok dükkan mevcut. Alışveriş ve eğlence için Itaewon, Kangnam ya da Euljuro caddelerine gidebilirsiniz. Kangnam ya da Gangnam (Gangnam Style şarkısı buradan gelir) şehrin güneyinde bulunur ve çok lüks bir semttir. Burada pahalı markalar ve gece hayatına yönelik mekanlar bulabilirsiniz.  Sanat eserleri, el yapımı eşyalar ve çay evleri bulabileceğiniz Insadong ise başka bir alternatif.

Kore’de unutulmaması gereken bir diğer gezi noktası da görkemli tapınaklar. Seul’deki en büyük tapınak Bonguensa Tapınağı. Eğer bu tapınağa giderseniz karşısındaki Coex alışveriş merkezinde modern Kore kültürüne dair pek çok şey bulabilir, alışveriş yapabilir, Kimçi müzesini ya da akvaryumu gezebilirsiniz.

4 – Everland Eğlence Merkezi

Everland

Gezinizin bir gününü eğlence için ayırmak isterseniz Seul yakınlarındaki Everland eğlence merkezine gidebilirsiniz. Everland Disneyland mantığı ile oluşturulmuş bir eğlence merkezi. Ayrıca içinde birbirinden farklı hayvanları görebileceğiniz bir hayvanat bahçesi var. Everland’e giderseniz kelebeklerin olduğu bölüme mutlaka uğrayın. Değişik oyuncaklarla eğlencenin tadına varacağınız Everland’de dünyanın en dik rampalarına sahip bir de roller coaster var. Eğlence anlayışınıza uyuyorsa mutlaka binin ama benim gibi hızdan ve yükseklikten korkan biriyseniz indiğinizde hayattan soğuyabilirsiniz.

5 – Kore’de Ulaşım

Kore-ulaşım

Şehir içi ulaşımının son derece pratik ve hızlı olduğu Güney Kore’de metro ile dilediğiniz her yere ulaşabilirsiniz. Metroları ülkemizdekinden farklı olarak üç katlı. Yani her katta farklı yöne giden bir metro durağı var. Bu yüzden metro sistemleri ilk bakışta biraz karışık gelebilir ama hemen alışırsınız. Gittiğinizde bir metro haritası edinmenizde fayda var böylece gideceğiniz her yeri kolayca tespit edebilirsiniz.

6 – Kore Yemek Kültürü

kore-yemekleri

Damak zevkinize güveniyorsanız ve bu konuda açık bir insansanız Kore’de yediklerinize doyamayacaksınız. Özellikle Korelilerin her öğünde yediği yerel turşuları kimçi benim favori lezzetim oldu. Kimçi haricinde de deneyeceğiniz her şey inanılmaz lezzetli ama eğer yemek konusunda açık biri değilseniz sizin için de pek çok alternatif var. Dünyanın pek çok yerinde var olan fast food zincirlerini Güney Kore’de de bulabilirsiniz. Ve her yerde görebileceğiniz fırın-pastanelerde son derece lezzetli tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar bulabilirsiniz.

7 – Kore’de Gezilecek Yerler

Busan-kore

Busan şehri panoramik görünümü

Kore gezinizde vakit bulabilirseniz ülkenin diğer ucundaki Busan şehrini de ziyaret edebilirsiniz. Busan ülkenin ikinci büyük şehri ve bir liman kenti. Busan büyük tapınakları ve plajları ile ünlü. Ayrıca bu şehre giderseniz Türk şehitliğini de ziyaret edebilirsiniz. Konu Türklerden açılmışken söylemeliyim ki Kore’de herhangi birine Türk olduğunuzu söylediğinizde size hemen “biz kardeşiz” diyorlar.

Kore’de gezeceğiniz yerler tabi ki bu kadar değil. Bunlar sadece Seul’da ve Busan’da gezebileceğiniz yerler ve bahsettiklerimizin dışında gezilmesi gereken daha pek çok yer var. Güney Kore her şeyi ile rüya gibi bir ülke. Döndüğünüzde aklınız, ruhunuz ve kalbiniz Kore’de kalacak.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir