Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Franz Kafka Kitapları
Franz Kafka Kitapları
Konuyu puan verin

Prag doğumlu yazar Franz Kafka, absürd ve gotik esintili yazıları ile bilinir. Eserlerinde ruh sıkıntılarını farklı yöntemlerle anlatan yazar, kısa ömrüne 7 kitap ve kendisi öldükten sonra yakılmak üzere pek çok mektup ve deneme bırakmıştır. Franz Kafka kitapları incelemesini 7 adımda sizler için hazırladık.

1- Dönüşüm
Dönüşüm-franz-kafka

Dönüşüm, Franz Kafka’nın en bilinen öyküsü. Hikayenin baş karakteri Gregor Samsa bir sabah uyandığında, kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur. O günden sonra hiçbir şey ne Gregor için ne de ailesi için aynı kalacaktır.

Yazarın en bilinen eseri olması ile birlikte edebi açıdan da en başarılı eseri olarak nitelenen öykü Gregor Samsa’nın dönüşümü üzerinden küçük burjuva çevrelerindeki yozlaşmış aileleri detaylı bir şekilde anlatır.

2- Dava

Franz-kafka-dava
Dava da Dönüşüm kadar bilinen bir eser. Bir korku toplumunun betimlendiği dönemde geçen hikayede baş karakterimizin bir gün durup dururken tutuklanması ve bunu takip eden süreçte nedensiz ve amaçsız bir şekilde yargılanma süreci anlatılır. Pek çok okuyucusu tarafından bitmeyen bir kabus olarak nitelenen öyküde geçen olaylar her ne kadar abartılı olsa da insan yaşadığı dönemle olaylar arasında bağ da kurabiliyor. Roman için özetle otorite ve adaletin çatışması diyebiliriz.

3- Şato

Kafka-Şato
Yine “otorite” kavramı ile ilgili olan romanı bitiremeden gözlerini hayata yummuştur Kafka. Ancak romanın sonu onun istediği şekilde eklenmiştir. Romanın baş karakteri K, yaşadığı köyü yöneten gizemli otoriteye katılmak istemektedir. K’nın şatoda yer alan bu otoriteye ulaşmaya çalışmasının hikayesi olan Şato, bürokrasiye bir eleştiri niteliğinde.

4- Milena’ya Mektuplar

kafka-milena2
Franz Kafka, gazeteci Milena Jesenska ile bir arkadaş ortamında tanışır ve öykülerini Çekçe’ye çevirmesini ister. Tanıştıkları sırada Milena evli olsa da bu aralarında doğan ve mektuplarla sürecek olan aşkı engelleyememiştir… Kafka’nın ölümünden kısa bir süre önceye kadar devam eden bu mektuplarda Kafka, romanlarından aşağı kalmayan bir dil ve üslup kullanmıştır. İmkansız bir aşkın kelimelere dökülmüş hali olan mektuplar sonradan kitaplaştırılmıştır.

5- Ceza Sömürgesi


Eserlerinde suç, ceza, otorite, güç gibi kavramları sıkça irdeleyen Kafka’dan suç ve ceza arasındaki ilişkiye farklı bir bakış açısı: Ceza Sömürgesi. Bir Fransız sömürgesinde geçen öyküde eski bir asker idama mahkum edilmiş eski bir asker.  İnfazı, eski bir komutanın yaptığı oldukça acı veren düzenek ile gerçekleşecektir…

6- Açlık Sanatçısı

kafka
İçinde Kafka’ya ait başka öykülerin de bulunduğu Açlık Sanatçısı’nda bir trapez sanatçısının hayatı anlatılıyor. Başlarda mükemmelliğe ulaşmak sonralarda ise bir alışkanlık olarak bütün hayatını trapez üstünde geçirmeye başlar…

7- Taşrada Düğün Hazırlıkları

Kafka Kitapları sözleri
Kafka’nın yazdığı ilk eserlerden biri olan Taşrada Düğün Hazırlıkları’nda Kafka’nın birbirinden bağımsız öyküleri yer almaktadır. Kafka’nın el yazmalarından derlenen kitapta, yazarın fikirleri pek çok özdeyişle okuyucuya aktarılmıştır.

Bonus! En Güzel Franz Kafka Sözleri

  • En kötüsü de sahip olmadığın şeylere ait olmandır.
  • Umut olmasına var. Sınırsız denecek kadar çok umut var. Ama bizim için değil.
  • Yorgunum, hiçbir şey bilmiyorum; tek istediğim, yüzümü kucağına koymak, başımın üzerinde dolaşan elini hissetmek ve sonsuza dek öyle kalmak.
  • İyi, bir bakıma rahatsızlık vericidir.
  • Yanımda yürüyordun Milena. Düşünsene yanımda yürümüştün.
  • Ama üzüntü demek; gece gündüz, uykuda olsun, uyanık olsun, vücuduna saplanmış bir oku taşımak demek. Çekilir şey değil bu.
  • Bilgeliğin başladığına ilk işaret ölmek isteğidir.
  • Bak Milena, “En çok seni seviyorum.” diyorum; ama gerçek sevgi bu değil belki: “Sen bir bıçaksın, ben de durmadan içimi deşiyorum o bıçakla.” dersem, gerçek sevgiyi anlatmış olurum belki.“
  • Ama Sen Hastaydın Milena. Hasta Bir Adamı Sevecek Kadar Hastaydın.

 


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir