Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Sigara Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl Bırakılır?
5 (100%) 1 oy verildi

Sigara içenler arasında bu bağımlılığı sevenler olsa da azımsanamayacak bir kısmı da bırakmayı arzular. “Ya yok bu sefer kesin bırakıyorum!” diyenler için birkaç önerimiz var! İşte 6 adımda sigara bırakma yöntemleri

1 – Kararlı OlunSigarayı bırakma - Kararlı olunİlk adım tabi ki kararlı olmak. Kararlı olmak beraberinde sabrı da getirecektir ki sigarayı bırakmak istiyorsanız kararlılık ve sabra çok ihtiyacınız olacak. Sigarayı bırakma kararı verin, kendinize güvenin ve tüm sigara paketlerinizi çöpe atın!

2 – Liste HazırlayınSigarayı bırakma - Liste oluşturunSigarayı neden bırakmak istediğinizi içeren bir liste hazırlayın ve sürekli yanınızda bulundurun. Ne zaman sigara içme isteği duyarsanız bu listeyi çıkartın ve okuyun. Neden bırakmak istediğinizi açıklayan maddeler sigara içme isteğinizi bastıracaktır.

3 – Ağzınızı OyalayınSakiz-ÇiğnemeSigarayı birden bırakmak ağzınızda bir boşluğa neden olacaktır. Bunu gidermek için sakız çiğneyebilirsiniz. Aman bu sırada ağzımı yiyecekle oyalayayım demeyin zira sigarayı bırakayım derken kilo alabilirsiniz!

4 – Ellerinizi OyalayınSigaraSigara içmek ağız kadar elleri de meşgul eden bir eylem. Elleriniz boş kaldıkça, canınız sigara istemese bile kendinizi sigara aranırken bulabilirsiniz. Sigara içmediğinizde ellerinizde oluşacak boşluğun önüne geçebilmek için ellerinizi kalem ya da tespih gibi objelerle oyalayabilirsiniz.

5 – Sigara İçilen Ortam ve Arkadaşlardan Uzak Durun    ozgur-yaşamSigarayı bıraktığınızdan tam olarak emin olana dek sigara içilen ortam ve arkadaşlarınızdan uzak durun. Etrafınızda sigara içen insanların olması sizde de sigara içme isteği uyandırabilir. İlk birkaç gün sinema, alışveriş merkezi, müze gibi sigara içilmeyen yerlere gidebilirsiniz. Çalışan bir insansanız mola saatinizi ofiste geçirebilirsiniz.

6 – Kahve, Çay, Alkol…KahveHangi içecek sizin sigara eşlikçiniz ise bir süre içmeyi bırakın. Alışkanlık gereği sigara eşlikçiniz olan içeceği içerken canınız sigara içmek isteyecektir. Bir süre bu içecekleri içmeyi bırakarak size sigarayı hatırlatacak etmenlerden bir kısmını ortadan kaldırabilirsiniz.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir