Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Ramazan Ayı
Ramazan Ayı
Konuyu puan verin

Ramazan tüm Müslüman ülkelerde coşkuyla karşılanan bir ay. Fazla yemek yemeyi kesmekle birlikte kötü alışkanlıklardan uzak durarak ruhlarımızı arındırdığımız ve kendimizi terbiye ettiğimiz Ramazan ayını 6 adımda sizin için derledik.

1- Farz Olan Bir İbadet

ramazan-2015
Ramazan ayında oruç tutmak Bakara suresinde belirtildiği üzere Müslümanlara farz kılınmış bir ibadettir. İlgili ayet şöyle:
“O Ramazan ayı ki irşad için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur’an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz! (Bakara 185)”

2- Sadece Yemek Yemek Değil…
Ramazan-ayi

Oruçlu olduğunuz süre boyunca sadece yemek yemek değil cinsel ilişkide bulunmak, kötü söz söylemek ve dedikodu yapmak da yasak. Ramazan ayı aslında bütün olarak baktığımızda sabır ayıdır.

3- Ramazan’ın Sürekli Yer Değiştirmesi
ramazan-ayi (1)

Ramazan ayının yıl içinde sürekli yer değiştirmesinin sebebi ay takvimi. Ramazan aslında kelime kökü olarak “çok sıcak olma” kökünden gelir. İslamiyet öncesi kullanılan Arap ay takviminde temmuz-ağustos aylarına çok sıcak olduğu için Ramazan denildiği söyleniyor. Bu dönemde kullanılan takvim 12+1 sistemindeydi yani üç yılda bir, bir ay daha ilave edilirdi bu şekilde yılın ayları çok küçük sapmalarla hep yılın aynı dönemine denk gelirdi. Fakat daha sonra Hz. Ömer zamanında benimsenen Hicri takvimde günler, güneş takvimine göre her yıl on gün geriye doğru gitmektedir. Yani bu nedenle Ramazan ayı her yıl 10 gün önce gelir. Ramazan ayı, ay yılına göre 9. aya tekabül eder.

4- Kadir Gecesi

bu_gece_kadir_gecesi_h6981
Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetinin indiğine inanılan Kadir Gecesi, tam günü bilinmemekle birlikte Ramazan ayı içindedir. Bin aydan daha hayırlı olduğuna inanılan Kadir Gecesi’nde rahmet ve bereketin dünyaya indiği, edilen duaların kabul olduğuna inanılır.

5- Sahur ve İftar

iftar-yemekleri
Sahur ve iftar oruç tutulan anlar için başlama ve bitiş noktaları. Bildiğiniz üzere iftar ve sahur arasında yemek yemek serbest iken, sahur ile iftar arası oruçlu olduğumuz zamanlar.

6- Ramazan Bayramı

Ramazan-bayramı
Ramazan ayının sonunda bizleri güzel bir bayram bekliyor: Ramazan Bayramı! Üç gün süren Ramazan Bayramı ülkemizde kutlanan en önemli bayramlardan.

7- Bonus- 2015 Raman İftar Saatleri – İmsakiye

Bazı şehirlerimize ait İmsakiye bilgileri aşağıda bulunmaktadır.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir