Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Kedi Bakımı
Kedi Bakımı
Konuyu puan verin

Evde en çok beslenen hayvanlardan birisi olan minik dostlarımız kedilerin bakımı her ne kadar fazla zor olmasa da kedi bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekilen bazı konular bulunmaktadır. Bu detaylara dikkat ettiğiniz taktirde daha mutlu ve sağlıklı bir şekilde evde yaşamlarını devam ettirebilirler. Kedi bakımı hakkında bilmeniz gerekenler adım adım sizlerle.

1. Kedinizi Tanıyın

yavru kedi Bir kedi sahibi olmak büyük bir sorumluluktur. Her şeyden önce onun da bir canlı olduğu be bazı ihtiyaçları olduğunun farkında olmak gerekir. Cinsini, yaşını ve az da olsa anatomisi hakkında bilgi sahibi olmak kedinin o anki ihtiyacını anlamak için çok önemlidir.

2. Beslenmesine dikkat edin

kedi bakımıKedi bakımı konusunda en dikkat edilmesi gerekilen konulardan birisi onların beslenme programlarıdır. Kedilerin açlıkla arası hiç iyi değildir. Uzun süreli açlığa dayanamazlar. Ayrıca insanlardan farklı olan sindirim sistemleri için gerekli olan besinler doğal olarak insanlardan farklıdır. Öğünleri arasındaki süre kısa tutulmalıdır. Kanındaki şeker düzeyi yaratılışları gereği düşük olan kediler sık sık ve az miktarda beslenmelidir

3. Tüylerine ve Tırnaklarına özen gösterin

kediler
Kediler tırnaklarını korunma amaçlı kullanırlar. İçeriye çekebildiklerinde dış etmenlerden korunan tırnaklar sivri ve keskin kalırlar. Kediler için tırnakları çok hassas bir yapıya sahiptir. Bu yüzden tırnak bakımına kedinin küçüklükten itibaren alıştırılması gerekir. Tüyleri ise yine tırnakları gibi bakıma ihtiyaç duymaktadır. Kedinin tüyleri en önemli sağlık göstergesi olduğundan, tüylerine bakım yapıldığı sırada kedinin sağlığı ve beslenme durumu ile ilgili de genel bir fikir edinilmiş olur.

4. Kulaklarını ihmal etmeyin

kedi resimleriBir kedi için işitme duyusu çok büyük öneme sahiptir. Kediler etrafında olup bitenden haberdar olmak için kulaklarını kullanırlar. Bu sebeple kedilerin kulak bakımı çok önemlidir. Kulak daima temiz tutulmalıdır. Kulak bakımı pek çok kedi için zordur. Fakat küçük yaşlarda buna alıştırılırsa, hem kedi hem de sahibi açısından daha kolay bir bakım gerçekleşebilir.

5. İyi bir yatak ve uyku ortamı hazırlayınyavru kedi resimleri

Kediler huzurlu bir uyku ortamına ihtiyaç duymaktadırlar. Bir kedi için uyku ortamının en önemli özellikleri temiz olması, rahat olması ve yeterli sıcaklıkta olmasıdır.

6. Onunla İlgilenin

Kedi bakımı farklı bir konu ilgi farklı bir konudur. Her şeyden önce ona sevginizi hissettirmelisiniz. Kediler ilgi isteyen canlılardır. Onların mutluluğu için ilgi ve sevgi gösterilmelidir. Onlara  her gün yeterli miktarda vakit ayrılmalıdır.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir