Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Akvaryum Bakımı
Akvaryum Bakımı
Konuyu puan verin

Balık besleyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan birisi olan akvaryum bakımı dikkat edilmediği taktirde istemediğimiz sonuçlar ile karşılaşmamıza sebep olur. Akvaryum bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekilen bazı konular ve detaylar bulunmaktadır. Akvaryum bakımı hakkında dikkat edilecek tüm konuları 6 adım içerisinde hazırladık.

1. Genel Temizlik

akvaryum
Akvaryumların temizliğine özen gösterilmelidir. İçi ve dışı belli zaman aralıklar ile temizlenmeli ve ondan sonra kullanılmalıdır. Yeteri kadar temiz olmayan akvaryumlar hem içindeki canlının hem de aynı ortamda bulunan insanların sağlığını tehlikeye atmaktadır.

2. Kullanılan Su

Akvaryum bakımı yapılırken en çok dikkat edilmesi gerekilen konulardan birisi sudur. Akvaryumda kullanılan suyun kesinlikle tuzlusu olmasına dikkat edilmelidir. Genel temizlik gibi akvaryum suyu da belli aralıklarla değiştirilmelidir. Su temizleme işi sadece küçük temizleme motorlarına bırakılmamalıdır. Fakat su değiştirme işleminin çok sık olması da sağlıklı bir durum değildir. Akvaryum için tercik edilen suyun kokmaması, herhangi bir renginin bulunmaması ve berrak olması gerekir

3. Akvaryum Konumu

Eğer bütün önemli noktalara dikkat edildiği halde hala akvaryum temiz görünmüyorsa, konmaması gereken bir yere yerleştirilmiş demektir. Akvaryumlar için en ideal yerler güneş ışığı almayan yerlerdir.Akvaryum bakımı

4. Akvaryumun Isısı

Akvaryumda yaşamaya uygun balıkların birçoğu için en ideal ısı 25 derecedir. Balıklar için büyük öneme sahip olan akvaryum ısısı yeterli seviyede değilse ya da gerekli seviyeden çok yüksekse bu balık sağlığını tehdit eder ve ölüme neden olabilir. Akvaryum için ideal ısıyı temin etmek içi ısıtıcı motorlar kullanılmaktadır.

5. Filtre Temizliği

Akvaryum içindeki canlıların atıkları yerleştirilen bir filtre ile temizlenebilir. Filtre seçimi akvaryumun temizliği ve dolayısıyla içindeki canlıların sağlığı açısından çok önemli bir konudur. Akvaryum ürünlerinin bulunduğu yerlerde çok çeşitli filtreler satılmaktadır. Filtre seçerken akvaryumun su kapasitesi dikkate alınması gerekmektedir.

6. Akvaryuma Uygulanan İlaçlar

Akvaryum için çeşitli kimyasal formda ilaçlar üretilmektedir. Bu ilaçlar dezenfekte edici özellikle olup, yosun gibi istenmeye yapıların ortaya çıkmasını önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Bu kimyasalların yeterli seviyede ve kullanım talimatlarına uygun şekilde kullanılması gerekmektedir.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir