Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Adsl Modem kurulumu
Adsl Modem kurulumu
Konuyu puan verin

İnternet bağlantısını gerçekleştirmek isteyen ve bu bağlamda ADSL modemini evine kurmak isteyenlerin izlemesi gereken birtakım yollar ve hususlar bulunmaktadır. Kişinin, kendi ADSL modemini kurması için izleyeceği 6 adım, bu doğrultuda düzgün bir modem kurmasına imkan yaratmaktadır.

1. Fiziksel Bağlantı

adsl-model

Modemin kablosu ile bilgisayara bağlanması yapılması gereken ilk adım olarak göze çarparken, İnternet kablosunun bilgisayarın İnternet kablo girişine denk gelmesi önem taşımaktadır.

2. Güç Girişi

Modemin güç kablosunun fişe takılı olduğunu kontrol etmek gerekmektedir. Bu surette modem güç alarak çalışmaya başlamaktadır.

3. Modemin İkaz Işıklarının Kontrolü

adsl-modem-ışık

Modem üzerindeki ikaz ve uyarı ışıklarının yanıp söndüğü ve aktif olup olmadığı kontrol edilmek sureti ile test edilmesi gerekmektedir.

4. Kurulum CD ya da Web Tabanlı Yapılandırma

adsl-kurulumu

Kutu ile gelen kurulum CD’si kullanılarak yapılabilecek olan işlemler, ilgili modemin ve modem markasının kitapçığında efektif olarak anlatılmaktadır. Bunun yanı sıra web bazlı kurulumlar da gerçekleştirilmektedir. Tarayıcıya, modemin IP adresini yazarak bağlantı sağlanmakta ve modem markasına göre kişinin önüne bir ekran çıkmaktadır. Kullanıcı adı ve parola isteyen bu ekrana ilgili bilgiler girilmektedir.

5. Kablosuz Bağlantıyı Yapılandırma

adsl-baglanti-kontrolu

Modeme göre gerçekleştirilen farklı yapılandırma işlemlerinin ardından İnternet bağlantısı sağlanmaktadır. Bundan sonra modemi kablosuz hale getirmek ve uygun bir şifre seçmek kalmaktadır. Yönlendirmeler izlenerek web tabanlı uygulama ile şifre seçimi ve kullanıcı adı tanımlanmaktadır.

6. Bağlantı Kontrolü

Bütün işlemler yapıldıktan sonra, İnternet tarayıcıya girerek bağlantının gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilmektedir.
Modemlerin farklı markalara ve şirketlere ait olması sebebi ile yapılacak işlemler daha az ya da daha çok olmaktadır. Kutu ile gelen kitapçık ile de başarılı olunamıyorsa, teknik destek alınması muhtemel gözükmektedir.

 


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir