Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Uykusuzluktan Kurtulma Yöntemleri
Uykusuzluktan Kurtulma Yöntemleri
Konuyu puan verin

Uykusuzluk malum çağımızın en yaygın ama en az üstünde durulan problemlerinden biridir. Hâlbuki uyku insan hayatı için çok önemli ve gereklidir. İyi uyuyamayan insanlarda sağlık problemleri kendini daha çabuk gösterir. Bu sebeple eğer uykumuzun verimi sizi tatmin etmiyorsa birkaç küçük adımla uykunuzu nasıl çok daha kaliteli hale getireceğinizi öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edin.

1. Uyku İçin Gerekli Ortam

uykusuzluktan kurtulma yolları
Uykunun gerçekleştiği yer ve uyuduğumuz zemin uyku kalitesi için çok önemlidir. Sırt destekli bir zemin üzerinde mümkünse sessiz ve tam karanlık mekânlarda uyumalıyız.

2. Bazı Yiyeceklerden Uzak Durun

Özellikle saat 17.00’den sonra kahve, çikolata, çay gibi kafein ve uyarıcı madde içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Onların yerine bir bardak süt, ayran veya bir kâse yoğurt tercih edebilirsiniz.

3. Alkol ve Sigara

Uyumadan hemen önce içilen sigara veya alkol uyku kalitesi seviyenizi düşürür. Alkolün veya nikotinin etkisiyle daha kolay uyuduğunuzu düşünseniz de bunlar vücudu uyuşturduğu için zoraki bir uyku haline sokar. Bu da beden sağlığınız için son derece zararlıdır.

4. Şekerleme

Çalışanlar için olmasa bile ev hanımları öğle ve öğleden sonra şekerlemesi yaptıkları durumda akşam uykularının kalitesini düşürmektedirler. Eğer erken yatıp erken kalkmayı alışkanlık haline getirirseniz gün arası şekerlemeye ihtiyaç duymazsınız.uykusuzluk

5. Kıyafet

Genellikle ev eşofmanları bütün gün gezilen daha sonra da aynı şekilde yatılan kıyafetlerdir. Bu uyku sağlığınız için olumsuz bir durum oluşturmaktadır. Çünkü beyin uyku zamanının geldiğini çok sonra algıladığı için vücuda uyku konumu vermez, beden rahatlamaya geçmez. Ayrıca ev eşofmanlarının kumaşı uyuyan bir insanın ergonomik yapısı düşünülerek tasarlanmadığı için uyku sırasında sizi rahat ettirmez, tahriş ve pişiklere sebep olabilir.Güncel konularda bilgi ve tecrübelerimi sizler ile adım adım paylaşıyorum.

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir