Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Pasaport Çeşitleri
Pasaport Çeşitleri
Konuyu puan verin

Yurt dışında tatil yapabilmek için her şeyden önce ihtiyaç duyduğumuz şey pasaport. Uluslararası geçerliliği olan kimlik gibi düşünebileceğimiz pasaportun birkaç farklı çeşidi var. Farklı gruplar için oluşturulmuş her biri ayrı renge sahip olan pasaport çeşitlerini sizin için derledik.

1- Yeşil Pasaport

yeşil pasaportYeşil pasaport gezmeyi seven herkesin hayali. Vize almadan ülkelere giriş yapılabilmesini sağlayan yeşil pasaport yani diğer adıyla hususi pasaport devlet memuru ve kamu görevlilerine verilen pasaporttur.Yeşil pasaport almaya hak kazanan devlet memuru ve kamu çalışanlarının eşleri ve belli bir yaşa kadar olan çocukları da yeşil pasaporttan faydalanabilirler.

2- Gri Pasaport

Pasaport çeşitleri arasında yer alan bir diğer Pasaport ise Gri olandır. Bu pasaportun diğer adı hizmet pasaportudur. Bu pasaport; hükümet, hususi idare veya belediye tarafından yurt dışına özel bir vazife amacıyla gönderilen kişilere verilir. Bu vazife süresince gri pasaport alan kişinin eşi ve belli bir yaşa kadar olan çocukları da gri pasaport imkanından faydalanabilirler.

3- Siyah Pasaport

Siyah pasaportSiyah pasaport diplomatik pasaporttur. Dış temsilciliklerde görev yapan konsolos, büyükelçi ve memurlara, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerine ve devletin çeşitli yüksek kademelerindeki kişilere siyah pasaport verilir. Yine siyah pasaport sahibi kişinin eşi ve belli bir yaşa kadar olan çocukları bu pasaporttan faydalanabilirler.

4-  Bordo PasaportPasaport

Umuma mahsus pasaport olarak da geçer. Yukarıda belirttiğimiz pasaport türlerine başvuruda bulunamayacak olanlar, yani o şartları taşımayanlar, bordo pasaport başvurusunda bulunurlar. Bordo pasaport için standart, düz pasaport diyebiliriz sanıyoruz.

5- Geçici Pasaport/Seyahat Belgesi

Geçici pasaport ya da seyahat belgesi aslında acil durumlarda başvurulan bir pasaport türü. Sınır dışı edilme, yurt dışındayken pasaport süresinin dolması, yurt dışındayken pasaportun kaybolması vb. durumlarda dış temsilcilikler tarafından kişiye verilen bir çeşit kimlik belgesi gibidir. Seyahat belgesi, kişinin ülkesine döneceğini temin eder ve sadece 1 ayı kapsayacak süre için tek seferlik düzenlenir.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir