Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Köpek Eğitimi : Getir – Götür Komutu Nasıl Öğretilir?
Köpek Eğitimi : Getir – Götür Komutu Nasıl Öğretilir?
4 (80%) 1 oy verildi

Sizde benim gibi bir hayvan sever olarak evde ailenizin bir parçası yaptığınız köpeğinizle oynamak ve onu bazı konularda eğitmek istiyorsanız Getir , Götür komutu bunun en iyi yoludur.Bir çok köpek top kovalamayı ve attığınızda onu size getirmeyi sever. Ancak köpeklerin çoğu getirmek konusunda eğitilmeden bunu yapamazlar. Bunun için yapılması gereken eğitim Al ve Getir komutu ile başlamaktadır. Şimdi Köpek Eğitiminde Al ve Getir Komutu öğretme yöntemlerine adım adım bakalım.

1 – Eğitime Başlama Süreci


Köpeğe Al Getir eğitimini eğlenceli hale getirerek öğretmelisiniz. Sesiz bir ortamda, köpeğin dikkatini dağıtmayacak başka bir unsurun olmadığı evinizin bir odasında onunla beraber yan yana oturmalısınız. Bir elinizde hareket ettiğinde ses getiren bir oyuncak diğer elinizde ise köpeğinizin en sevdiği, lezzetli bir mama ki bu ödül maması olacak bulunmalıdır. Başlangıçta oturduğunuz yerde oyuncağı elinizi ulaşabileceği uzaklığa atın. Köpeğiniz oyuncağın üzerine doğru atlayacaktır. Bunu yapmasına izin verin ve asla engellemeyin . Köpek oyuncağı ağzı ile kavradığında oyuncağı ağzından alırken onu güzel sözler ile sevip başından okşayarak oyuncağı ağzından alın. Eğer vermezse mama ile ödüllendirip alın. Mamayı burnunun üstünde tutun ve oyuncak ağzından düşünce mamayı verin.

 

2 -Ödül Maması ile Komutları Öğretin

Birinci adımda yaptığınız oyunu  her gün en az 5 er dakika ve günde iki kere oynayın. Köpeğinize oyuncağı ağzından alırken yada istediğiniz noktaya bırakırken Bırak Komutu eklemenizdir. Oyuncağı atıp köpek oyuncağı ağzına aldığında Bırak diyerek oyuncağı bırakmasın
dan sonra onu güzel köpek, cici köpek, iyi köpek sözleri ile sevin. Başlangıçta bırakmazsa
Ödül Maması vererek alıştırmaya devam edin. Sürekli ve uzun tekrarlar ile bunu yapın. Bir süre sonra mama vermeden sevgi sözcükleri ve anahtar kelime olan Bırak komutu ile köpeğiniz mama vermeden oyuncağı size bırakacaktır.  

3 – Alışkanlık Kazanmasını Sağlayın

Oyuncağı elinizin uzanacağı mesafeden daha uzağa örneğin bir veya birkaç metre uzağa atarak oyuna devam ediyoruz. Köpek Ödül Maması almak için oyuncağın üstüne atlayıp siz Bırak Komutu verdiğinizde bırakacaktır. Burada artık mamadan çok sevgi sözcüğü ile onu ödüllendirin. Mamayı daha az kullanın.  Sevgi sözcüklerinin anahtar kelimeler olduğunu ve Bırak Komutunun biraz daha farklı tonlama ile söylenmesi gerektiğini unutmayın. Nesneyi Al komutu ile ağzına almaya alıştırdığınız köpeğinize Getir komutu ile getirmeyi Bırak Komutu ile bırakmayı sürekli tekrar ile alıştırın. Köpeğiniz başlangıçta itaat etmeyeceğinden ona sakın bağırıp kızmayın. Sabırla tekrar takrar deneyin.

4 – Al ve Getir Komutlarını Tekrarlayın

Egzersizlerin mesafesini arttırarak devam ediyoruz. Burada Al Komutu ve Getir komutu ile sürekli kullanılmalı, köpeğiniz oyuncağı getirdiğinde cici köpek, güzel köpek gibi ödül sözleri ve ödül maması verilmeye devam edilmelidir. Artık bu egzersizi farklı ortamlarda, evin diğer odalarında, bahçede de yapmaya başlayabilirsiniz. Bu egzersizleri arttırarak top ile yapmaya başlayabilirsiniz. Çünkü artık dışarıda, parkta, sokakta oynama zamanınız gelmiştir. Köpek Getir komu ile  nesneyi aldığında veya Bırak Komutu ile bıraktığında sevgi  sözcüklerini bolca kullanın.  

5 – Son Aşama

Artık sadece komut ile yönlendirin. Topu atın Al Komutu verin. Yada Topu atın Getir Komutu verin. Yada Al Getir Komutları birlikte söylenebilir. Bunu top oyunu ile alıştırdığınızda söylediğiniz başka her türlü nesneyi komuta duyarlı olarak getirecektir. Köpeğinizi sevgi sözcükleri ile ödüllendirmeyi ve zaman zaman Ödül Maması vermeyi unutmayın. Bu komutu duyan köpek hareketlenecek, kuyruğunu sürekli sallayacak , onu sevip okşamanız ödül mamasının  yerini alacaktır.Güncel konularda bilgi ve tecrübelerimi sizler ile adım adım paylaşıyorum.

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir