Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Hint Sineması
Hint Sineması
Konuyu puan verin

Muhteşem sarileri ve takıları ile ortalıkta dolanan güzel ablalar, yakışıklı abiler… Ağaçların arasında koşturmacalı aşk hikayeleri, birden bire şarkı söyleyip dans etmeye başlayan yerel halk… Kulağa tanıdık gelen kelimeler, ritm tutmanızı sağlayan güzel müzikler… Evet bu Hint sineması! Hint sineması geniş kitleler tarafından sevilse de bazıları için hala ön yargılı bir kaçış. Sevenler için de sevmeyenler için de Hint sinemasının bilinmeyenlerini derledik!

1- Bollywood

Bollywood
Hint sineması denildiğinde akla ilk önce “Bollywood” gelir ancak Hint sineması sadece Bollywood’dan ibaret değildir. Bollywood “Bombai” ile “Hollywood” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş. Bombai, diğer adıyla Mumbai, Hindistan’ın büyük şehirlerinden biri. Bollywood ise sadece bu şehirdeki film endüstrisinin ismi. Bollywood dışında ülkede Tollywood (Telagu filmleri) ve Kollywood (Tamil filmleri) gibi farklı film endüstrileri de var aslında ama en bilineni Bollywood.

2- Dilhint-sineması-filmleri

Hint filmlerinin hepsi bize Hintçe imiş gibi gelse de aslında değil. Az önce bahsettiğimiz gibi ülkede Bollywood dışında başka film endüstrileri de var. Bunun temel sebeplerinden biri de dil farklılığı. Ülkenin resmi dili Hintçe ve İngilizce olarak geçse de ülkede konuşulan yirmiden fazla yerel dil var. Ülkede okuma yazma oranı düşük olduğundan filmlere alt yazı konulamıyor. Dublaj bir seçenek olsa da farklı bölgelerde o yörenin diliyle film çekmek tercih ediliyor.

3- Adeta Aile Sineması

Hint filmi izleyenlerin dikkatini çekmiştir, filmlerin çoğunda öpüşme sahnesi olmaz. Olsa bile, Hollywood filmleri gibi göze sokulmaz. Bunun sebebi tabi ki kültür. Hint kültürüne göre halk içinde yapılması ayıp sayılan bu tür şeyler oyuncular tarafından da yapılmak istenmiyor. Hatta bunu istemeyenler sadece kadın oyuncular değil. Erkek oyuncular da bu tip şeylerin kadının onurunu zedeleyeceğini düşündükleri yapmak istemiyorlar.

4- Hepsi Birer Mini Dizi Gibihint sineması

Hint filmlerinin en büyük özelliği en az üç saat olmaları. Üç saatten az süren çok az Hint filmi vardır. Hatta biz şimdiye kadar hiç izlemedik! Bunun en temel sebebi danslı müzikli sahnelerin bolluğu. Ancak yine de son dönemde çekilen dans sahneleri barındırmayan bazı Hint filmleri de üç saat civarında sürmekte. Ama siz yine de buna şükredin çünkü altı saat süren Hint filmi de var!

5- Seri Üretim

Bollywood-danceHint sineması her yıl Hollywood’dan daha fazla ürün vermektedir. Çekilen tüm filmlerin kalitesi sorgulanır ancak özellikle son yıllarda oldukça başarılı eserler vermekte. Ülkede senede ortalama 400 film çekilmekte.

6- En İyi Hint Filmleri

Dünyanın en büyük sinema sitesi olan IMDB tarafından en beğenilen 15 Hint Sineması filmi.

 1. Bajrangi Bhaijaan (2015)
 2. 3 Idiots (2009)
 3. Dil Dhadakne Do (2015)
 4. PK (2014)
 5. Queen (2014)
 6. Happy New Year (2014)
 7. Gangs of Wasseypur (2012)
 8. Lagaan: Once Upon a Time in India (2001)
 9. Dhoom: 3 (2013)
 10. Bang Bang (2014)
 11. Bombay Velvet (2015)
 12. My Name Is Khan (2010)
 13. Dabba (2013)
 14. Haider (2014)
 15. Ugly (2013)
 Listenin tamamına http://www.imdb.com/search/title?languages=hi adresinden ulaşabilirsiniz.

Comments to Hint Sineması

 • komedi gibi bir liste 😀 😀 bollywood’u yeni tanımış bir arkadaş

  Shahriyar Khan 7 Eylül 2015 00:17 Cevapla
  • Merhabalar,
   Listede yer alan filmler IMDB sıralamasına göre eklenmiştir, kısacası en bilinen ve genelde herkesin izlediği filmlerdir, editörümüzün hazırladığı bir liste değildir.

   Baris 8 Eylül 2015 09:40 Cevapla

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir