Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Oy Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Oy Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
5 (100%) 1 oy verildi

Yine bir seçim zamanı yaklaşmakta ve pek çok mecrada oy kullanırken dikkat etmemiz gereken şeylere dair bilgiler görmekteyiz. 7 Haziran’da gerçekleşecek genel seçimlerde oyumuzun geçerli sayılabilmesi  için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. Bu noktaları sizin için derledik.

1 – Oy Kullanacağınız Yer  

Oy-ver

Oy kullanabilmek için seçmen adresinize gelen seçmen kağıdına ihtiyacınız var. Bu kağıtta oy kullanacağınız yer ve sandık numarası gibi detaylı bilgiler yer almakta fakat dilerseniz YSK’nın resmi web adresine girerek TC kimlik numaranızla da öğrenebilirsiniz.

2 – Yanınızda Bulundurmanız Gerekenler

seçmen-bilgi-kağıdı

Az önce belirttiğimiz gibi adresinize gelmiş olan seçmen kağıdınız ile nüfus cüzdanı ya da pasaport gibi bir kimlik belgenizin olması yeterlidir. Dilerseniz imza atacağınız kalemi de kendiniz götürebilirsiniz.

3 – Mühürler

Oy-Pusulası

Oy kullanacağınız yere gittiğinizde sandık görevlileri tarafından size bir adet zarf verilecek. Bu zarfın üzerinde iki adet mühür olmalı. Yine sandık görevlileri tarafından size verilecek olan oy pusulasının arkasında ise bir adet mühür olmalıdır. Zarf ve oy pusulanızı aldığınızda bu mühürleri kontrol edin çünkü mühürsüz oylar geçersiz sayılacaktır.

4 – Oy Verme

oy-pusulasi

Oy vermek için kabine girdiğinizde dikkat etmeniz gereken iki şey var. Birincisi, oy vermek istediğiniz partinin tam olarak üstüne gelecek şekilde mührü basmanız. Birden fazla partiye evet mührü basmanız halinde oyunuz geçersiz sayılacaktır. Dikkat etmeniz gereken ikinci şey zarf ya da pusulada herhangi bir yırtık olup olmadığı. Sağlam olduğundan eminseniz zarfınızı kapatarak sandığa atabilirsiniz.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir