Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

Evde Ekmek Yapımı
Evde Ekmek Yapımı
Konuyu puan verin

Evde Ekmek Yapmak İster misiniz?

Yahu evde ekmek yapmak bu kadar kolaydı o zaman her kez yapardı dediğinizi duyar gibiyim. İnanın bana biraz hamur ve biraz maya biraz merak ve bolca sevgi kattığınız da yapılmayacak şey yoktur ki ekmek yapamayasınız. Üstelik hiçbir kadın yok ki bundan daha zahmetli ince ince oranlar ile ayarlanmış kekler, pastalar, börekler yapmasın.

Ekmek Türk kültürünün en değerli parçasıdır. Kimi zaman kazanç kimi zaman güç, kimi zaman bolluk bereket gibi anlamlar taşır. E bu bereket ancak bereketli ellerin sahibi Türk kadınının tıpkı şu ata sözünde denildi gibi ‘ Ağaç Yeşert Meyve Versin, Oğlan Büyüt Ekmek Getirsin’ emek emek çocuk büyüten kadının eseridir ekmek.

Bilir misiniz ki Türkü orta Asya dan çıkaran ve Anadolu ya adını veren şeyin özünde kadın yatar. Ekmek tükendiği için bereketli topraklara göç isteyen kadın Anadolu ya adını vermiştir. Anne doludur çünkü bu topraklar. Onun bereketli elleri ve ruhundan kattığı sevgi doludur. Evde ekmek yapımı için tarifimize başlıyoruz.

1- Gerekli Malzemeler

ekmek
Şimdi gelelim ekmek yapımına. Önce gereken malzemeler nelerdir bir bakalım. Ama ondan önce birkaç sır verelim ekmek mayası ile ilgili olarak. Öncelikle ilk kez ekmek yapacaklar ekmeği çeşitlendirme ve lezzet katma işinden vaz geçip basit ve fırından aldığınız beyaz mayalı ekmeği yaparak işe başlasınlar.

Katacağınız her yenilik hamurun kıvamını, mayalanma ve pişirme süresini etkilemektedir. Hamurun iyi kabarması deneyimleriniz ile ortaya çıkacağından düz ve basit bir ekmek yapımı ile başlamanızda fayda var. Daha sonra kepekli, mısır unu, sebzeli vs gibi çeşitlere girersiniz.

Malzemelere geri dönecek olursak: Su, Un ve Maya. Ne kdar kolay dediğiniz duyuyorum, evet bu kadar kolay.

2- Yapılışı

İki tatlı kaşığı toz kuru maya veya 40 gr lık paketler ile bir paket yaş maya, 4 su bardağı dolusu beyaz un, 1 çay kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 300 mili litre ılık su, Ek kalıbınıza sürmek için biraz zeytin yağı, isteğe göre susam yada çörek otu. Ilık suyun içine toz maya, tuz ve şekeri koyup karıştırdıktan sonra 15 dakika bekletiniz.evde-ekmek-yapimi

Maya bu sürede yavaş yavaş kabarmaya başlayacaktır. Unu geniş bir kaba koyun. Ortasını açın. Bu suyu dökün ve önce iyice karıştırın. Daha sonrada hamur kıvam alana kadar yoğurun. 10 dakika kadar yoğurduktan sonra bir tencereye koyup kapağını kapatın. Ilık bir ortamda 2 saat kadar kabarması için bekletin.

2 saat sonra ekmek kalıbınızı yağlayıp hamuru bu kalıba koymadan önce bir iki dakika daha yoğurup kalıba koyun. 30 dakika kadar kalıpta bekletin. Üzerine susam yada çörek otunu serpin.

3- Pişirme Bölümü

evde-ekmek-yapimi (1)

Normal fırınlar için 200 C derece turbolar için ise 180 C derece fırını ayarlayıp 30-40 dakika kadar pişirin. Fırından çıkarın ve afiyet ile yiyin.

Evde ekmek yapımı sanıldığı kadar zor olmamakla beraber daha hızlı ve kolay bir şekilde hazırlamak isteyenler hazır ekmek makineleri satın alabilirler.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir