Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

İyi Ki Var Dediğimiz Şarkılar
İyi Ki Var Dediğimiz Şarkılar
Konuyu puan verin

Müzik hayatımızı yaşanılabilir kılan en güzel şeylerden. Ritimler yeri geldiğinde insan ruhunun en derinliklerine iner ve orada  en farklı duyguların, anların yaşanmasını sağlar. Hepimiz her sabah başlayan ve gün sonuna kadar bitmeyen bir mücadelenin içinde, bir tiyatronun oyuncuları gibi değil miyiz?

İstemediğimiz birçok şeyi yapıyor olmak bu mücadelenin bir bedeli olarak bize yansıyor. Hayatımızı idame ettirebilmek ve daha güzel yaşam standartları için sınırlı olan zamanımızı zorunlu sorumluluklardan dolayı istemediğimiz şekilde geçiriyoruz.

Bu yoğunluğun, bitmek bilmeyen mücadelenin içinde hayatı yaşanılabilir kılan tek şey kuşkusuz “Müzik”.

Bir kafe, bir restoran veya bir barda insanların aynı anda hüznü, mutluluğu müzik olmadan yaşayabilmesini olanaklı buluyor musunuz ?

Biz düşünmüyoruz, bu nedenle günün yoğunluğundan uzaklaşabileceğiniz sizi bulunduğunuz yerden alıp bambaşka diyarlara gitmenizi sağlayacak iyi ki var dediğimiz şarkıları 10 adımda sizler için derledik.

1 – Coldplay – Paradise
Bazı şarkılar var beğenip dinlersiniz ve bir süre sonra tarihin tozlu raflarında yerini alır, fakat “Paradise” sözleri ve klibi ile sürekli dinleyebileceğiniz ve günün yorgunluğunu bir nebze de olsa hafifletebilecek şarkılardan biri.

2 – Morcheeba – Enjoy The Ride
İngiliz müzik grubu “Morcheeba” şarkılarında melankoli, coşku, hüzün ve aklınıza gelebilecek diğer tüm duyguları aynı anda size sunuyor. Sabah kalktığınızda işe giderken dinlediğiniz bir Morcheeba şarkısı güne güzel başlamanıza, yağmurlu bir günde kulaklığınızı takıp yağmurda yürüyerek anın tadını çıkarmanıza neden olabilir. Dinlediğiniz anda mekan ve zaman kavramını bir yana bırakıp en güzel duyguları yaşatır size. “Enjoy The Ride” ise en beğenilen eserleri arasında bulunmaktadır, şarkı içerisinde hayata dair güzel anlamlar ve tavsiyeler barındırır.

Stop chasing shadows (Gölgeleri kovalamayı bırak )
Just enjoy the ride (Sadece yolculuğun tadını çıkar)

3 – Nu – Man O To
Ritimleri ile bizi alıp götüren, ilk dinlediğiniz anda bizi etkisine alan nadir şarkılardan birisidir “Man O To”. Farsça sözleri ile içerisinde bir çok hissiyat barındırır; huzur, hüzün, bütünlük veya kalbimizin en derinine gömdüğümüz sevgi… Şarkı Celaleddin Rumi’nin Şems-i Tebriz için yazdığı Sen ve Ben şiirinden ilham alınarak yapılmıştır.

4 – Yann Tiersen – La Valse d’Amélie (Piano Versiyon)
Bambaşka bir film, bambaşka bir müzik… Amelie filmi kuşkusuz müzikleri ile unutulmaz bir yer aldı sinema dünyasında. Müzikleri haber kuşaklarında dahi yıllarca kullanıldı, hepimiz en az bir kere dinlemişizdir bu filmin bir şarkısını. La Valse d’Amélie şarkısının piyano versiyonu ise oldukça huzur verici bir yere sahip.

5 – Jean Mouawad  – Ain’t No Sunshine
Bill Withers’ın en popüler şarkılarından birisi olan “Ain’t No Sunshine” ilk ödülünü 1971 yılında almış olup, birçok farklı sanatçı tarafından onlarca kez farklı şekilde seslendirmesi yapılmıştır. Her ne kadar şarkının orijinal yapımını listeye eklememiz doğru olsa da Jean Mouawad coverını biz çok sevdik, sizlerin de çok beğeneceğini düşünüyoruz.

6 –  R.E.M. – Losing My Religion
Hiçbir zaman eskimeyecek, dünyanın en güzel şarkılarından birisidir “Losing My Religion”. Şarkıyı dinlediğimiz anda içimize işliyor ve bir şekilde içimize hüzün aşılıyor adeta. Ülkemizde birçok kişi tarafından dini açıdan ismi nedeniyle eleştirse de, aslında bu söz Amerika’da “kendini kaybetmek” anlamında kullanılmaktadır, bunu da küçük bir not olarak düşmek istedik.

7 – Noir Désir – Le Vent Nous Portera
Çocukluğumuzun şarkıları arasında yer alan “Le Vent Nous Portera” her yerde denk gelebileceğiniz dinlerken size huzur veren fakat bir yandan da anlamsız bir şekilde içimizi hüzün kaplatan şarkılardan.

8 – La petite Mort – Coeur de Pirate
Kanadalı söz yazarı “Cœur de pirate”‘in olağanüstü sesi ile söylediği “La Petite Mort” ile Fransızca’yı bir kez daha sevmemize neden oluyor…


Şarkı içerisinde yer alan sözlerden bir kısmının Türkçe sözleri

Le temps d’un souffle coupé
Nefes kesici bir an
Par un soir tardif d’été
Geç bir yaz akşamında.
Les anges partirent avant
Önce melekler terketti.
Et leurs visages tachés de blanc
ve onların beyazla kirletilmiş yüzleri.
Je crois qu’il est trop tard
Bence artık cok geç.
Pour t’avouer que j’ai mal
Acıttığını sana söylemek için.
À mon coeur mourant
Ölen kalbimde
Et mes souvenirs tachés de blanc
Ve beyazla kirletilmiş hatıralarım…

9 – Sting – Shape My Heart
Bıkmadan, usanmadan onlarca kez dinleyebileceğiniz, Leon filminde Mathilda ve Leon arasındaki o en güzel sahnelerde duyduğumuz muhteşem Sting şarkısı. Bu listede olmasaydı bir yanı eksik kalabilirdi bu yazımızın.

10 – Cat Stevens – Lady D’Arbanville
Defalarca üst üste dinlendiğinde dahi asla sıkmayan, bir dönem ülkemizde Milli Takım reklam filmlerinde de yer almış, içinde hüzünlü bir hikaye barındıran şarkılardan: Lady D’Arbanville!Güncel konularda bilgi ve tecrübelerimi sizler ile adım adım paylaşıyorum.

Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir