Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

iOS 9
iOS 9
Konuyu puan verin

iPad, iPod ve iPhoneları ilgilendiren Apple’ın yeni güncellemesi iOS 9’un sonbahar aylarında gelmesi bekleniyor. Apple’ın sürüm güncellemeleri bildiğiniz üzere her bir güncellemede, son güncellemeyi almış en eski cihaz modelini atlayarak ilerliyor ancak Apple bu sefer öyle yapmamış. iOS 9 güncellemesini iPhone 6 ve 5 serileri ile birlikte iPhone 4s de alabilecek. iPad’e baktığımızda iPad Mini, iPad 2 ve sonrası cihazlar iOS 9 güncellemesi alabilecek. iPodlarda ise 5. jenerasyon ve sonrası güncelleme alabilecek. Yeni detaylarla birlikte gelecek olan iOS 9’un özellikleri 10 adımda karşınızda!

1- iOS 9’un Boyutu

iOS-9
Her yeni güncelleme beraberinde bir boyut sorunu da getiriyor. Özellikle düşük gb kapasiteli telefon kullananlar her yeni güncellemede alan yetersizliği korkusu yaşıyor. iOS 9’un boyutu diğer güncellemelere göre daha küçük. iOS 9 1.3 gb alan kaplayacak fakat yükseltme işlemini yapabilmek için 5 gb boş alana ihtiyaç var.

2- Siri

iOs9-Siri
Yakın zamanda Türkçe olarak kullanmaya başladığımız Siri ile ilgili iOS 9 yeni özellikler getiriyor. iOS 9 ile birlikte Siri’nin siyah beyaz olan tasarımı değişecek, performansı %40 artacak. Yeni özelliklerle birlikte Siri, farklı komutlarınızı algılayabilir hale gelecek.

3- Apple Maps Transit

ios
iOS 9 ile gelecek özelliklerden biri Maps’e gelen transit özelliği. Bu özellik sayesinde toplu taşıma araçlarına ait yol ve durak bilgisine erişmeniz mümkün hale geliyor. Özellik hem normal görünüm hem de uydu görünümü olarak görüntülenebiliyor. Apple Maps ile bir yol planı yaptığınızda Maps artık size bilmediğiniz bir şehirde dahi olsanız araç ve güzergah önerisinde bulunabilecek, nereden bineceğinizi gösterecek.

4- HomeKit Özelliği

Apple-ios9-homekit
iOS 9 ile gelecek en önemli özelliklerden biri HomeKit özelliği. iOS 9 ile birlikte akıllı ev aletleri ve garaj kapısı kontrolünü cep telefonunuzdan yapabilirsiniz. Bu özelliği Siri ile birlikte de kullanabilirsiniz.

5- Beklenen Özellik: Güç Tasarrufu

ios9-güç-tasarrufu
Akıllı cihazların en kötü özelliği şarjlarının hemen bitiyor olması. Pek çoğunuzun telefonlarının fişte yaşadığını biliyoruz… Apple cihazlara sahip olanlar sevinebilir iOS 9 ile birlikte güç tasarrufu özelliği geliyor. Gelen özellikle telefonunuz şarjı siz üç saat daha fazla dayanabilecek. Yani şarjınız bitmek üzereyken bu özelliği devreye sokarak üç saat daha cihazınızı kullanabileceksiniz.

6- Apple Music

ios9-music
Apple’ın müzik uygulaması olacak olan Apple Music kullanıcılara basit ve kullanışlı bir arayüz sunmayı hedefliyor. Spotify benzeri bir uygulama olacak olan Apple Music, iTunes’daki verileri daha detaylı bir şekilde sunacak ve dünya genelinde 24 saat yayın yapan bir de radyosu olacak.

7- Apple’dan Al Haberi

Apple-ios9-news
iOS 9 ile gelecek yeniliklerden biri de Apple News. Apple’ın haber uygulaması olacak olan Apple News, haberleri kategorize ederek sunacak. Siz de böylece ilginizi çeken alandaki haberleri okuyabileceksiniz. Dilerseniz haberi sonra oku seçeneği ile okumak istediğiniz haberi sonra okunmak üzere işaretleyebileceksiniz.

8- Notlar’a Özgürlük!

ios-9-notes
Apple telefonlarında bulunan Notlar kısmına iOS 9 ile birlikte çizim yapma ve fotoğraf ekleme özelliği geliyor. Ayrıca telefonunuzdan yazdığınız bir notu diğer Apple cihazlardan da görebileceksiniz.

9- Ekran Bölme

ios9-split-screen
Sadece iPad Air, Air 2, iPad Mini 2 ve iPad Mini 3 cihazlarına gelecek olan özellik ile ekranınızı ikiye bölerek iki farklı uygulamaya aynı anda bakabileceksiniz.

10- Apple Pay

apple-pay-tim-cook
Apple Pay şu an ülkemizde kullanılmıyor olsa da iOS 9 ile birlikte yeni özellikler geliyor. Apple Pay’a gelecek yeni özellik Wallet özelliği. Bu özellikle Apple Pay ile tüm kartlarınız arasında geçiş yapabileceksiniz. Puan biriktirme özelliği olan kartlar da Wallet’a eklenebilecek.

iOS 9 güncellemesi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşarak inceleme yapmak isterseniz Apple resmi sitesinde güncellemede gelecek olan tüm yeniliklerin yer aldığı bir sayfa mevcut. http://www.apple.com/ios/ios9-preview/  adresi üzerinden İngilizce olarak tüm detaylara erişebilirsiniz.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir