Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

En iyi Yabancı Diziler
En iyi Yabancı Diziler
Konuyu puan verin

Amerika’dan her sene çok başarılı dizi yapımları çıksa da bazı diziler var ki onların gönlümüzdeki yeri ayrı. Mutlaka izlemeniz gereken dizileri “En iyi yabancı diziler” olarak sizler için 10 adımda sıraladık.

1- Lost

 Lost

Lost gerçekten tam bir efsaneydi. Arka arkaya izlenen bölümleri ile rüyalarımızda bile ıssız ada(!) görmemizi sağlayan Lost 6 sezon sürdü. Bu muhteşem diziyi henüz izlememiş olanlar için konuyu kısaca açıklayamacak olsak da ana fikir olarak: Bir uçak, seferi sırasında yolcuları ile birlikte bir adaya düşer. Kimsenin kurtarmaya gelmediği kazazedeler bu tuhaf adada yaşamaya başlarlar. Flashbackler ile karakterlerin kaza öncesi hayatlarının sık sık gösterildiği dizide hiçbir karakterin o adaya düşmesi tesadüf değildir.

Dizinin en unutulmaz özelliği ise her bölüm sonrası forumlarda çeşitli tartışmalar yapılması ve teoriler sunulmasıydı. Belirli bölümlerde ortaya çıkan çeşitli simgeler ve göndermeleri çözmek ve bunları bir araya getirerek farklı yorumlarda bulunmak oldukça eğlenceliydi. Bir dizi ne kadar çok gizem içerebilirse Lost, o kadarını içeriyordu. Her ne kadar en unutulmaz dizilerden birisi de olsa final bölümü ile 6 sezon boyunca takip eden izleyicilerini büyük hayal kırıklığına uğratarak televizyonlara veda etmiştir.

2- Friends

friends
Televizyon tarihinin efsane dizilerinden biridir Friends. 10 sezon boyunca 6 arkadaşın muhteşem dostluğunu izlediğimiz Friends dizisi bol bol güldürmüş, ara sıra ağlatmış ama en çok da yüreğimizi ısıtmıştır.

3- Breaking Bad
breaking-bad

5 sezon süren Breaking Bad biraz ağır bir tempoya sahip olsa da oldukça sürükleyici ve başarılı bir dizi. Lisede kimya öğretmenliği yapan 50 yaşındaki Walter White bir gün kanser olduğunu ve çok az ömrü kaldığını öğrenir. Tesadüf eseri eski öğrencilerinden olan Jesse Pinkman’ın uyuşturucu imal ettiğini öğrenir ve ailesine para bırakabilmek için uyuşturucu yapma işine girer.

Walter White amatör olarak başladığı bu işte kısa süre içerisinde Jesse ile piyasadaki en iyi Meth’i üretmeye başlar ve dilden dile bütün Amerika’da zamanla bir efsane olma yolunda ilerler. Olaylar karşısında sergilemiş olduğu davranışlar ve düşünce yapısı ile her bölümde izleyiciyi şaşırtan Walter White kısa süre içinde polisin dahi en çok aradığı isimlerden biri haline gelir. İşlerin büyümesi ile olaylar yavaş yavaş çığrından çıkmaya ve bambaşka bir hal almaya başlar.

Dizi sonrası, bölümlerin çekildiği “Albuquerque” her yıl on binlerce turist tarafından ziyaret edilmeye başladı. Walter White’ın gittiği restoranlar ve evi en çok ziyaret edilen yerler arasındadır.

4- Prison Break

prison-break
4 sezonluk büyük bir kaçışın öyküsü Prison Break. Lincoln, Amerika Birleşik Devletleri başkan yardımcısının kardeşini öldürmekle suçlanıp hapse atılmıştır ve hakkında idam istenmektedir. Suçsuz olduğunu iddia eden Lincoln’un kardeşi Michael Scofield ise kendi işi ve normal bir hayatı olan bir mühendistir. Abisinin suçsuz olduğuna inanan Michael, hukuksal anlamda çarelerinin kalmadığını anlayınca muhteşem bir kaçış planı yapar…

Abisini kurtarmak için zekasını kullanarak hiç kimsenin tahmin edemeyeceği yöntemlere başvuran ve hapishaneye giren Scofield için işler düşündüğü kadar kolay ilerlemeyecektir çünkü hapishanede bambaşka kurallar vardır ve herkes dışarı çıkmak için her şeyi yapabilecek pozisyondadır.

5- Seinfeld

seinfeld
Seinfeld de efsaneleşmiş sitkomlardan biri. 9 sezon yayınlanan dizi Emmy Ödülü’ne sahip. Stand-up şovları yapan Jery Seinfeld ve üç arkadaşının gündelik hayatlarından kesitler izlediğimiz dizi basit ama muhteşem diyalogları ile yayınlandığı dönemde efsane haline gelmiş, herkesin günlük hayatının bir parçası olmuştur.

6- Six Feet Under

six_feet_under
5 sezon süren Altın Küre ödüllü drama dizisi Six Feet Under’da cenaze evi işleten bir ailenin kara mizah tadındaki günlük hayatına tanık oluyoruz. Her biri ayrı telden çalan üç kardeş ve çılgın bir annenin yaşadıkları oldukça sürükleyici bir dizi ortaya çıkartmış. Dizinin finali ise kesinlikle en iyi finaller arasında.

7- The Walking Dead

the-walking-deadKüçük bir kasabada şef olarak çalışan Rick Grimes bir gün suçluyu yakalamak için girdiği çatışmada vurulur ve hastaneye kaldırılır. Ağır bir hasar alması sonucu komaya giren Şef Rick’i uyandığında çok büyük bir sürpriz bekler, dünya geri dönüşü olmayan bir kaosa doğru sürüklenmeye başlamıştır!

Artık tek düşmanınız vardır onlarda sizi ısırmaya çalışan zombiler. Dizide “Aylak” olarak anılan bu canlılar ısırıldıktan sonra ölürler ve zombiye dönüşürler. Tüm düzenin değişmesi nedeniyle hayatta kalmak oldukça zordur ve bunun için çok zor kararlar almak gerekmektedir.
Hayatta kalmaya çalışan bir grup insanın birbirlerine sığınması ve yaşam mücadelesini anlatan dizi şuan 5.sezon finalini yapmıştır. Bir Anime uyarlaması olan Walking Dead Amerika’da en çok izlenen diziler arasında yer almakta.

8- Fringe

fringe-season-1_2
5 sezon süren Fringe dizisi dram, gerilim ve bilimkurgunun birlikte işlendiği bir dizi. Dizide bir ajan, yaşlı bir bilim adamı ve onun oğlunun çözdüğü olayları izliyoruz. Dizinin her bölümünde farklı bir olay işlense de temel de anlatılan bütün bir hikaye de var…

9- How I Met Your Mother

himym
9 sezon boyunca Ted Mosby’nin gelecekteki bir tarihte çocuklarına anneleri ile nasıl tanıştıkları hikayesini “her şey önce bir toz bulutuydu” tadında baştan alarak anlattığı hikayesine tanık oluyoruz. Bu hikayede beş arkadaşın oldukça komik ve sıcak hikayesini izlerken anneyle ancak  son sezonda tanışabiliyoruz.

10- The Sopranos

The-sopranos
6 sezon süren The Sopranos dizisi bir mafya hikayesini konu ediniyor. Tony Soprano ve ailesinin hikayesini izlediğimiz dizinin klasik mafya hikayelerinden farklı olmasını ve bu kadar popüler olmasını sağlayan şey öldürürken bu denli soğukkanlı olan insanların gündelik hayatlarındaki komik ve eğlenceli yanları da seyirciye gösteriyor olması.

11- Vikings

13482

Vikinglerin büyülü dünyasına yolculuk yapmak ister misiniz? İçerisinde tarihi birçok olayı ve kişiyi barındıran Vikings Dram ve Savaş üzerine kurulu bir dizi. Dini inanışları, kültürleri, savaş teknikleri ve aşk hayatları ile Savaş dizisi izlemek isteyenlerin tercih etmesi gereken bir dizi. Ragnar Lothbrok’un yaşamının anlatıldığı dizide sıradan bir çiftçinin yükselme hikayesine tanık oluyoruz. Kendi bölgelerinde çeşitli akınlar yaparken bir anda “Batı” ülkelerinin olduğunun hayalinin kurulması ile çıkılan yolculukta beklenmedik birçok olayla karşılaşılıyor. Bunun yanı sıra “Paganizm” dinine inanmaları nedeni ile dini açıdan bir çok dikkat çekici unsur barındırıyor. (Dizideki kızların hepsi çok güzel ama Lagertha bambaşka 🙂 )

Bonus! Anime – Death Note

series_deathnote
Her anime izleyicisinin mutlaka izlediği “Death Note” hikayesi ile ilk bölümden itibaren sizi sürükleyici bir maceranın içerisine sokuyor. Anime, üniversite sınavına hazırlanan başarılı bir öğrenci olan “Light Yagami”nin hayatını bizlere anlatıyor. Günlük yaşamda istediği mutluluğa erişemeyen ve yaşadığı dünya üzerindeki haksızlıklar konusunda oldukça hassas olan Light bir gün sınıfta otururken gökten bir defterin indiğini görür ve ders çıkışı gidip kitabı alır.

“Death Note” adlı bu defter bildiğimiz defterlerden çok farklıdır, üstünde ismi yazılan kişinin öleceğine dair bir yazı yazmaktadır. Bunu denemek isteyen Light televizyonda gördüğü bir katilin ismini yazar ve 40 saniye sonra öldüğünü görür. İlk başlarda bunu iyilik yapmak için kullanan Light için serüven yeni başlamaktadır çünkü işler oldukça karışmaya başlar. Diziye sonraki bölümlerde giriş yapan “Ryuzaki(Kod adı L)” ise Anime izleyenleri arasında en sevilen karakterler arasında.

Her bölümün yaklaşık 20 dakika olması nedeniyle boş zamanlarınızda rahat bir şekilde izleyebileceğiniz bir dizi.

En iyi yabancı diziler listemizin sonuna geldik, listeye ekleyemediğimiz birçok güzel dizi bulunmakta, ilerleyen dönemlerde bu diziler hakkında da size bilgiler sunuyor olacağız.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir