Hayat kısa, yeni adımlar sizi bekliyor

En iyi Çocuk Kitapları
En iyi Çocuk Kitapları
Konuyu puan verin

Çocukların kitap okuyor olması, ne okurlarsa okusunlar kıymetli bir şey. Fakat öyle kitaplar var ki çocuk yaşta farkındalığı arttırıp, çocuğun kişisel gelişimine katkı sağlayabiliyor. Çocuk kitapları ile çocuğunuza okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz, bu çocuğunuzun farklı bakış açısına sahip olmasını sağlar. Tüm çocukların okuması gereken 10 kitabı derledik.

1- Şeker Portakalı
Şeker-Portakalı

Şeker Portakalı’nı okumayanımız çok azdır herhalde. Günün birinde acıyı keşfeden çocuk Zeze’nin iç burkan öyküsü okuyan herkesin gönlünde, yıllar geçse de yer etmeye devam ediyor. Ayrıca Zeze’nin maceraları “Güneşi Uyandıralım” ve “Delifişek” romanları ile de devam ediyor.

2- Küçük Prens
Küçük-Prens

Küçük Prens de klasikleşmiş çocuk romanlarından biri. Aslında hangi yaşta olursanız olun okuyabileceğiniz hatta baş ucu romanı haline getirebileceğiniz Küçük Prens’de, bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyasına göz atıyoruz. Çocuk dünyasının ayrı bir gezegen gibi betimlendiği kitap aslında toplum eleştirisi yapan benzetmelerle dolu…

3- Momo
momo_bas

Momo da hem yetişkinlerin hem de çocukların keyifle okuyacabileceği kitaplardan. Momo herkesi dinleyen küçük bir kız çocuğu. Momo’nun öyküsü yeri ve zamanı belli olmayan bir hayal ülkesinde geçiyor. Bu ülke diğer masal ülkelerinden biraz farklı; ne inler var ne cinler, ne prensesler ne cüceler… Orada aynen bizim dünyamızdaki gibi normal insanlar var. İnsan ilişkilerinin nasıl donuklaştığını, sevgi ve dostluk gibi kavramların nasıl ortadan kaybolmaya başladığını etkileyici bir dille anlatıyor.

4- Küçük Kara Balık
Küçük-Kara-balık

Küçük Kara Balık da meşhur çocuk kitaplarından biri. Yaşadığı derenin ötesini merak eden küçük kara balığımızın öyküsünün anlatıldığı kitap aslında yaşadığı yerin sınırlarına taşıp kendine bir aydınlık bulmak isteyenlerin hikayesini anlatır.

5- Sineklerin Tanrısı

Sineklerin-tanrisi

Sineklerin Tanrısı da küçük büyük herkes tarafından okunabilecek olan ve okunması gereken bir kitap. Bir atom savaşı sırasında bir adaya düşen birkaç okul çocuğunun geldikleri düzenden uzaklaşarak insanın ilkel dürtülerini keşfetmesi sonucu yaşadıklarını anlatan etkileyici bir kitap.

6- Çocuk Kalbi
cocuk-kalbi

Hangimiz okumadık bu güzel kitabı? Üçüncü sınıf öğrencisi Enrico bir gün günlük tutmaya başlar ve bu günlük sayesinde etrafına karşı olan farkındalığı artar. Arkadaşlarının hepsinin ayrı bir hikayesi olduğunu keşfeden Enrico, hayatı da öğrenmeye başlar…

7- Martı
Martı-kitap

Martı da 7’den 70’e herkesin okuması gereken etkileyici bir kitap. Sadece karnını doyurma için değil mükemmelliği keşfetmek için uçan martı Jonathan sürüsünden kovulup dışlansa da, sınırlarını genişlettikçe ve yalnız kaldıkça özgürlüğü keşfeder. Martı için özgürlüğün kitabıdır desek, sanırım yanılmış sayılmayız.

8- Robinson Crusoe
robinson-crusoe

Hepimizin bildiği klasikleşmiş ıssız ada hikayelerinden biri olan Robinson Crusoe aslında bir dönem eleştirisi. Amerikan sömürgeci sistemine karşı eleştirilerle dolu olan kitap sürükleyici hikayesi ile çocukların okuması gerekenlerden.

9- Seksen Günde Devr-i Alem
80gun-767868

Giriştikleri bir iddia sonucu 80 günde dünyayı dolaşmaya karar veren iki maceraperestin hikayesidir bu kitap. Bilim kurgunun yaratıcısı olarak kabul edilen Jules Verne’nin sadece bu kitabı değil, diğer tüm kitapları okunmaya değer.

10- Pinokyo
pinokyo-ve-gepetto

Çok bilindik bir masal olsa da Pinokyo, her çocuk tarafından baştan sona okunmalı. Kukla çocuk Pinokyo’nun gerçek bir çocuk olma yolunda yaşadıkları erdemli olmak üstünden anlatılıyor. Yalan söylemenin kötülüğünü, emeğin önemini, çalışmanın değerini ve vicdanı anlatan Pinokyo klasikler arasında.


Bu Adıma Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir